mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Fundusze unijne na rozwój wschodniej Polski

Fundusze unijne na rozwój wschodniej Polski

Dla pięciu województw wschodnich został stworzony specjalny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Jego budżet wynosi ponad 2,27 mld euro. W jego ramach wspierane będą projekty przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności regionów oraz przyspieszenia tempa ich rozwoju.

Fundusze unijne na rozwój wschodniej Polski

W ramach PO RPW będą wspierane finansowo m.in. projekty inwestycyjne jednostek samorządu terytorialnego z województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Tych pięć województw znajduje się w grupie najbiedniejszych w całej Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcia w ramach programu PO RPW będą finansowane głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na realizacje celów i priorytetów PO RPW przeznaczono ponad 2,27 mld euro.  Jednym z założeń programu jest rozwój sieci połączeń drogowych: powiatowych i wojewódzkich, tak by drogi połączyły cały region z krajem i Unią Europejską. Ważnym celem PO RPW jest także budowa dróg dojazdowych do przejść granicznych z Białorusią, Ukrainą i obwodem kaliningradzkim.

Kolejny cel programu to rozwój parków technologicznych, dzięki którym możliwy będzie rozwój myśli technologicznej i nowoczesnych technologii. Gminy będą mogły pozyskiwać środki na organizowanie i budowę inkubatorów przedsiębiorczości innowacyjnej. Bardzo ważne jest to, że gminy mogą uzyskać dotacje na przygotowanie terenów inwestycyjnych pod przyszłą działalność produkcyjną i usługową. Posiadanie przygotowanych działek pod inwestycje to magnes dla inwestorów. Inwestor zapewne zainteresuje się takimi terenami, gdzie będzie miał już gotową drogę dojazdową i podstawowe media techniczne.

Dodatkowo przedsięwzięcia inwestycyjne na terenach tych województw będą wspierane także z innych unijnych programów, jak np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka i regionalne programy operacyjne oraz Program rozwoju obszarów wiejskich.

Przeczytaj także:

Pieniądze na wschodnią granicę (2007-05-11)

Droga ekspresowa S-19 (2007-04-24)

 

 


Podobne wiadomości:

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~a 2007-08-05

Chyba najbogatszy region !! Podkarpacie i Lubelszczyzna jest najbogatsza !!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie żyje John Surtees
Nie żyje John Surtees
Wczoraj w wieku 83 lat zmarł legendarny kierowca wyścigowy, John Surtees. To jedyny człowiek na świecie, który wygrał mistrzostwo F1 i motocyklowe GP.