mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDDKiA chce zwrotu 1 mld od przewoźników

GDDKiA chce zwrotu 1 mld od przewoźników

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uszczelniła w 2008 roku system przekazywania opłat ze sprzedaży kart opłaty drogowej oraz zezwoleń. Uzyskała także sądowy nakaz zapłaty zaległych opłat drogowych. Domaga się zwrotu ponad miliarda zł zaległych opłat od  stowarzyszeń przewoźników z powodu nie przekazania ich w latach 2004-2008.

GDDKiA chce zwrotu 1 mld od przewoźników
GDDKiA zdecydowała również o złożeniu do Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola zawiadomień o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa oszustwa przez Stowarzyszenie Prywatnych Przewoźników Międzynarodowych, Małopolskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników oraz Lubuskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych i Spedytorów. Wszystkie te organizacje nie odprowadzały należnych Skarbowi Państwa opłat. W tej chwili dodatkowo toczy się postępowanie w zakresie podejrzenia popełnienia oszustwa – informuje GDDKiA.

Uszczelnienie systemu było możliwe dzięki konkretnym działaniom podjętym w GDDKiA od 2008 roku. Wprowadzone zmiany to:

  • zmieniana zakresu danych objętych ewidencją księgową. Księgowaniem objęto również wartość opłat pobranych przez upoważnionych dystrybutorów indywidualnych i organizacje zrzeszające przewoźników o zasięgu krajowym a także wartość prowizji tych dystrybutorów oraz wartość zwrotów opłat za niewykorzystany okres. Wprowadzone zmiany pozwalają na bieżące śledzenie stanu rozliczeń.

  • przeprowadzenie inwentaryzacji należności GDDKiA od poszczególnych dystrybutorów z tytułu pobranych przez nich opłat za przejazd po drogach krajowych i za zezwolenia na przewóz osób i rzeczy w transporcie międzynarodowym a także inwentaryzację płatności dokonanych przez nich w latach ubiegłych ustalając saldo rozliczeń z każdym z dystrybutorów, które zostało przez nich potwierdzone.

  • reorganizacja zespołu zajmującego się rozliczeniami z tytułu winiet oraz przyjęto nową procedurę windykacji należności.

  • na wniosek GDDKiA zmieniono porozumienia z dystrybutorami, wprowadzając wymóg ujęcia w składanych przez nich sprawozdaniach bardziej szczegółowych danych o płatnościach (daty i kwoty każdej wpłaty) co ułatwiło weryfikację tych sprawozdań.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

Polskie drogi 2017-05-09

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.