mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDDKiA: miliardy na drogowe inwestycje

GDDKiA: miliardy na drogowe inwestycje

Prawie 45 mld zł to kwota, jaką Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła w ciągu ostatnich dwóch i pół roku na inwestycje na sieci dróg krajowych. W ciągu ostatnich 30 miesięcy GDDKiA podpisała umowy na budowę ponad 1,6 tys. km nowych dróg – autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic miast. Na podstawie podpisanych umów powstanie ponad 700 km autostrad, ponad 900 km dróg ekspresowych oraz 20 obwodnic. Obecnie w budowie jest ponad 500 km autostrad, ponad 340 km tras ekspresowych, 135 km obwodnic, a na ponad 75 km dróg krajowych realizowane są wzmocnienia lub przebudowy - wynika z wyliczeń GDDKiA.

GDDKiA: miliardy na drogowe inwestycje
W tym samym okresie GDDKiA oddała do użytku ponad 935 km nowych dróg, w tym 180 km autostrad, 315 km dróg ekspresowych i 90 km obwodnic. Znacznie poprawiła się również jakość istniejącej sieci drogowej, która obecnie w 60 proc. jest  w stanie dobrym lub bardzo dobrym i nie wymaga żadnych zabiegów modernizacyjnych. Przez ostatnie kilka lat w Polsce przybyło 4 tys. km dróg dobrej jakości. Nowo powstałe drogi oraz odcinki wyremontowane utrzymywane są obecnie według nowego katalogu utrzymania dróg, zaś odpowiednia wysokość nakładów na remonty, przebudowy i utrzymanie istniejącej sieci zagwarantować ma stałą tendencję spadku liczby zabitych na drogach krajowych i wzrost liczby kilometrów dróg w stanie dobrym – zapewniają drogowcy.

Tak duży wkład finansowy zdecydował, że mimo ogólnej złej sytuacji ekonomicznej na rynku – szczególnie w pierwszej połowie 2009 roku - wiele polskich przedsiębiorstw budowlanych poprawiło swoją kondycję finansową. Publiczne wydatki na rozwój dróg stały się infrastrukturalnym antidotum na kryzys finansowy. Prawie 45 mld zł (razem z dwoma projektami realizowanymi w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego na autostradzie A1 i A2), które GDDKiA zainwestowała w ostatnich 30 miesiącach przekłada się bezpośrednio lub pośrednio na ok. 100 tys. stałych miejsc pracy – wśród wykonawców, podwykonawców i producentów materiałów. Wysokie wskaźniki nakładów na rozwój infrastruktury zostaną utrzymane również w najbliższych latach – informuje GDDKiA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~dajan55 2010-08-27

Długo to trwało ale odpowiem Panu " PIS WONT Z TEGO FORUM"-akurat się tak składa że jestem fanem PO i głosowałem na PO ale nie zwalnia mnie to z obowiązku krytyki -chciałbym dróg już na wczoraj i dróg b. dobrych a nie zrobionych na chybcika byle jak bez względu na to kto je robi ! Pozdrawiam szalonego fana tylko nie wiem czyim jest przydu...... !

aaa 2010-08-06

Trochę nie na temat, Dajan55 - musimy męczyć wspólnie redakcję mojeauto żeby wprowadzili możliwość edytowania swoich postów, choćby do momentu pojawienia się kolejnego wpisu. Mi też parę razy się coś ucięło i musiałem pisać w kolejnym. Jak będziemy wspólnie ich o to męczyć to może się uda i dodadzą taką funkcjonalność. Wracając do dróg. No jest słabo. Ale np. w Warszawie nie przekonamy się o złej jakości remontowanych dróg bo co chwila ktoś je rozgrzebuje! Na niektórych nowych odcinkach jest tragedia, dopiero co remont a już miesiąc czy dwa później ludziki od gazu albo wodociągów prują i wstawiają kostkę lub "dołek" asfaltowy!

~PIS WONT Z TEGO FORUM 2010-08-06

Nawet tutaj przypełzły syfiarze z PISU. Przypominam Wam ze wasz rzad wybudował 800 metrów autostrady. Wynik wypaśny. PO tez bardzo mnie zawodzi chociaż na pewno za całokształt budowy autostrad mają znacznie lepszy wynik.

~dajan55 2010-08-06

Poprzedni wpis przez nieuwagę jest niedokończony- ciąg dalszy - GDDKiA promuje bylejakość za najniższą cenę ! Ale premię dostaje się za ilość po wykonaniu - nie czeka się z kasą aż droga się zepsuje ! Takim to sposobem ciężkie miliardy złotych idą w większości na zmarnowanie ! Radzę "szychom" : z GDDKiA i z MI przejechać się nowymi w cudzysłowie drogami a może włączy im się myślenie - w co powątpiewam ! A gminy , powiaty , województwa ,Polska jeszcze długo będzie spłacać długi za niby nowe drogi które będą do remontu a pieniędzy na remont nie będzie bo za budowę jeszcze nie zapłacili ! . Odpowiednie urzędy w U E powinny przyjrzeć się naszej budowie nowych dróg i nie dawać pieniędzy na chłam który niby funduje się polskim kierowcom jako skok cywilizacyjny - w nowe stare dziury !

~dajan55 2010-08-06

A drogi te - w szczególności lokalne i wojewódzkie a nawet niektóre krajowe - po dwóch latach użytkowania nadają się do ponownego remontu ! . GDDKiA i inne państwowe urzędy w pogoni za oszczędnościami promują bylejakość za najniższą cenę - ale cóż statystyki wyglądają imponuj

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Od wczoraj uległa zmianie organizacja ruchu na budowanym odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłami Lubin Południe a Legnica Północ. Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka o długości 6 km.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech