mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDDKiA: polskie autostrady budowane są za średnią europejską

GDDKiA: polskie autostrady budowane są za średnią europejską

9,6 mln euro wynosi średni koszt kilometra budowanej w Polsce autostrady. Niemal tyle, co europejska średnia wynosząca 10 mln euro za 1 km.

GDDKiA: polskie autostrady budowane są za średnią europejską
Oddana do użytku w zeszłym roku autostrada A2 Łódź-Warszawa została zbudowana za średnio około 2 mln euro za 1 km. 9,6 mln euro za kilometr to realna, średnia cena wynikająca z podpisanych umów z wykonawcami polskich autostrad. Koszty budowy poszczególnych autostrad różnią się w zależności od m.in. ukształtowania terenu, gęstości zabudowy etc. Na przykład, w Austrii, cena za kilometr dochodzi tam czasami nawet do 100 mln euro, ale są to miejsca, gdzie wymagana jest budowa tuneli itp. Inny przykład z Niemiec: 3,2 km autostradowej obwodnicy Berlina kosztowało ponad 420 mln euro czyli 131 mln euro za jeden kilometr. Taka sama przyczyna występuje i w Polsce. Wyższy od średniej, koszt budowy np.  autostrady A1 Maciejów-Sośnica (6 km) wynika z tego, że na połowie długości całego odcinka wybudowano aż 13 obiektów inżynierskich nad i w ciągu autostrady (mosty, wiadukty, estakady i przepusty dostosowane do migracji małych i średnich zwierząt), w tym ponad półtorakilometrową estakadę - zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Komentuj:

~świst 2013-02-12

No prosze znów dociekania czemu w tym kraju buduje sie ZE ŚREDNIĄ EURPEJSKĄ z że wypłaty gówniane ,to wie każdy .Ale nie każdy wie że ceny towarów takich chodżby jak stal,cement,paliwa sa podobne do reszty bogatszej europy.Więc buduje sie byle by się trzymało do końca gwarancji/co nie zawsze sie udaje/a pużniej niech sie sypie.Przykłady S1 Bielsko /Cieszyn obw.Skoczowa.S8 Piotrkow /RawaMaz,S7 Rej.Elbląga,S3 okol.Pyrzyc,Dk 60 obw.Gostynina i wiele ,wiele innych.Iwszystko w tym kraju tak sie robi na odp..sie do czasu skończenia przetargów z kryterium NAJNIRZSZA CENA

~kierowca 2013-02-11

O ile się orientuję z doświadczenia np. wynagrodzenia w Polsce są 4x niższe niż na Zachodzie więc dlaczego koszt budowy ma być porównywalny z tym w Niemczech ? Może ktoś mi wytłumaczyć ? O ukształtowaniu terenu nie wspominam przez litość.

~obserwator 2013-02-06

No to skad te bankructwa masowe, bo podobno przez zaniżaone ceny,? A ceny średnie, wiśc kasa rozpłynęła się - by żyło się lepiej...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.