mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDDKiA pozwie COVEC

GDDKiA pozwie COVEC

Chińskie konsorcjum z firmą COVEC, które budowało odcinki A i C na autostradzie A2 stara się opóźnić wypłatę należnych stronie polskiej gwarancji, dlatego GDDKiA przygotowała pozew do sądu przeciwko chińskiemu konsorcjum o zapłatę kar umownych w kwocie 140 mln złotych, a także odszkodowanie, m.in. za koszty związane z nieukończeniem autostrady w terminie i różnicy pomiędzy wynagrodzeniem obecnych wykonawców a wynagrodzeniem COVEC w kwocie ok. 600 mln złotych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA pozwie COVEC
Chińskie banki gwarantujące kontrakty z COVEC na autostradzie A2 - Bank of China i Export-Import Bank of China – przesłały do Banku Gospodarstwa Krajowego informacje, jakoby Ludowy Sąd Chiński na wniosek COVEC zawiesił wypłatę należnych nam gwarancji.  Jednocześnie część środków została już wypłacona przez Deutsche Bank, który także był gwarantem kontraktów COVEC.

Jednocześnie GDDKiA złoży także drugi pozew przeciwko COVEC o zwrot płatności dokonanych na rzecz podwykonawców chińskiego konsorcjum w kwocie ok. 105,6 mln złotych.

Ponadto, zabezpieczając należycie interes Skarbu Państwa, GDDKiA wstrzymała wypłatę ostatnich faktur  COVEC na kwotę 80,6 mln złotych.

Przypomnijmy, w maju 2011 roku chińskie konsorcjum COVEC przestało wypłacać wynagrodzenia swoim podwykonawcom i zaniechało budowy odcinków A i C na autostradzie A2 z Łodzi do Warszawy, zaś za wznowienie prac zażądało dodatkowego 1 miliarda złotych wynagrodzenia. GDDKiA 13 czerwca 2011 roku odstąpiła od umów z COVEC. Budowa odcinków, na których wcześniej pracowali Chińczycy została wznowiona na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku po podpisaniu umów z nowymi wykonawcami.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Audi A2 Concept - pierwsze zdjęcia

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~artbie 2011-09-23

Ludowy Sąd Chiński "zamroził" nam gwarancje? To przecież można było przewidzieć! Tak to nadal działa w krajach komunistycznych! Zapomnieliście już jak było u nas 30 lat temu? Gwarancje chińskich banków to były od początku bezwartościowe papiery, a sytuacja, w których trzeba by było z nich skorzystać - sprawą polityczną na najwyższym szczeblu. Możemy zapomnieć o tej kasie...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando