mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDDKiA: z DK 2 Świecko - granica jest wszystko w porządku

GDDKiA: z DK 2 Świecko - granica jest wszystko w porządku

Każda nawierzchnia betonowa pracuje i dylatuje się naturalnie, czyli potocznie mówiąc – pęka. Dylatacje na odcinku K2 na odcinku 1,1 km od węzła Świecko w stronę granicy z Niemcami, gdzie zastosowano betonową nakładkę, nie wpływają na trwałość drogi. Nie będą powodowały niszczenia i nie wymagają remontu – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA: z DK 2 Świecko - granica jest wszystko w porządku
Odcinek drogi krajowej nr 2 przy niemieckiej granicy  został w ubiegłym roku przebudowany wg projektu wykonanego przez Politechnikę Wrocławską, z wykorzystaniem technologii white-topping. Technologia white-topping ("biała nakładka") polega na wykonywaniu nakładek betonowych na skoleinowanych nawierzchniach asfaltowych.
 
- Z właściwości materiału, jakim jest beton, wynika, że nawierzchnia ułożona z niego będzie pracowała powodując pękania. Standardowo na nawierzchniach betonowych wymusza się spękania nacinając nawierzchnię, czyli tworząc tzw. dylatacje. Takie dylatacje trzeba w specjalny sposób uszczelniać, a uszczelnienia co kilka lat wymieniać. Tam, gdzie stosuje się tzw. uzbrojenia ciągłe przy nawierzchni betonowej – jak np. na jezdni północnej dk 2 przy granicy niemieckiej, nie można wywołać sztucznych dylatacji, więc beton pracuje powodując mikropęknięcia – co jest całkowicie normalne i nie powodujące szkody w użytkowaniu drogi – zapewnia GDDKiA w komunikacie.
 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

dajan55 2012-04-25

Astrologu !. Nie tak ostro ! - kierowcy którzy jeżdżą po drogach "wyremontowanych" rok temu na rok (teraz się sypią) są wyczuleni na marnotrawienie milionów na niby remonty !

~astrolog 2012-04-25

Ale jaki debilek z Super Ekspresu albo Faktu bedzie takie trudne rzeczy czytal, a tak to jest fajny skandal, bo po cholere znac takie trudne slowa jak dylatacja, a teraz pisiurki moga sobie uzywac...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.