mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDDKiA żąda od Alpine Bau 40 mln euro kary

GDDKiA żąda od Alpine Bau 40 mln euro kary

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad żąda od konsorcjum Alpine Bau zapłaty kary umownej w wysokości około 40 mln euro, czyli 15 proc. kontraktu za rozwiązanie umowy na budowę 18,3-kilometrowego odcinka autostrady A1 Świerklany – Gorzyczki z winy wykonawcy. GDDKiA rozpoczęła już formalną procedurę wyegzekwowania kary.

GDDKiA żąda od Alpine Bau 40 mln euro kary
GDDKiA złożyła również zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie, które pozwoliło wykonawcy pozostać na placu budowy do końca stycznia 2010 roku oraz skargę do Rzeczników Dyscyplinarnych Izb Radców Prawnych na działania prawników reprezentujący Alpine Bau.

GDDKiA będzie ubiegać się o zapłatę kary umownej w wysokości ok. 40 mln euro, oraz pokrycie kosztów wszystkich szkód technicznych wynikających z zaniedbań wykonawcy, ponieważ odstąpienie od kontraktu nastąpiło tylko i wyłącznie z winy wykonawcy – informuje GDDKiA. Według drogowców Alpine Bau zgodnie z warunkami kontraktu miała do sierpnia 2010 roku wybudować 18,3 km autostrady A1 oraz 33 obiekty mostowe. Tymczasem w dniu wypowiedzenia kontraktu  w połowie grudnia 2009 roku nie był gotowy ani jeden kilometr autostrady. Wykonanie prac powinno być tymczasem na poziomie 85 proc. Prace były prowadzone jedynie na części z 33 obiektów mostowych. Niektóre etapy inwestycji były opóźnione nawet o sześć miesięcy, na budowie brakowały kadry inżynierskiej i robotników, robotnicy nie mieli uprawnień do obsługi specjalistycznego sprzętu, prace nie były prowadzone w godzinach, w których zgodnie z kontraktem powinny być prowadzone, a liczne wezwania do przyspieszenia prac ponawiane przez GDDKiA w stosunku do wykonawcy przez kilka miesięcy nie dawały rezultatu.

GDDKiA złożyła zażalenie na postanowienie sądu, które przedłuża obecność Alpine Bau na budowie, ponieważ zostało ono wydane bez wzięcia przez sąd pod uwagę kluczowych dokumentów, w tym Warunków Szczególnych Kontraktu, które modyfikują Warunki Ogólne Kontraktu oraz oświadczenia wykonawcy o odstąpieniu od umowy.

Dodatkowo, według GDDKiA pełnomocnicy prawni wykonawcy celowo nie poinformowali sądu we wniosku z 22 grudnia 2009 roku, że Alpine Bau cztery dni wcześniej - 18 grudnia 2009 roku - złożyło oświadczenie o odstąpieniu od kontraktu na budowę A1 Świerklany – Gorzyczki. Tym samym postanowienie sądu zostało wydane na podstawie wadliwie sporządzonego wniosku, co automatycznie powinno skutkować uchyleniem postanowienia. Poza tym w opinii GDDKiA pełnomocnicy prawni wykonawcy przedstawili przed sądem argumenty na korzyść wykonawcy skrajnie wybiórczo, dając tym samym powód do wszczęcia przez Izbę Radców Prawnych postępowań dyscyplinarnych przeciwko sobie. GDDKiA wystąpiła już z wnioskami przeciwko pełnomocnikom do Rzeczników Dyscyplinarnych Rad Okręgowych Izby Radców Prawnych w Warszawie i w Poznaniu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando