mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GDOŚ przyspieszy budowę dróg

GDOŚ przyspieszy budowę dróg

Ministerstwo Środowiska poinformowało o wejściu w życie zmian dotyczących ochrony środowiska. Mają one przyspieszyć budowę dróg i dostosować nasze prawo do wymogów unijnych. Swoją działalność rozpoczęła także Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

GDOŚ przyspieszy budowę dróg
17 listopada bieżącego roku to dzień bardzo ważny dla sektora ochrony środowiska. Swoją działalność rozpoczęła nowa instytucja, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Także od tego dnia zaczęła obowiązywać Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.  

Beneficjenci środków unijnych mogą już spać spokojnie. Komisja Europejska na najbliższym posiedzeniu ma zamknąć sprawy związane z naruszeniem przez Polskę dyrektyw unijnych i niezgodnością naszego prawa z prawem wspólnoty. Tym samym wprowadzona ustawa udrażnia 68 mld euro, przeznaczonych  na realizację najważniejszych inwestycji, w tym także  infrastrukturalnych. Na tego typu dokument Polska czekała 4 lata.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z 16 regionalnymi oddziałami (we wszystkich miastach wojewódzkich) stanowi wyspecjalizowaną strukturę administracji rządowej. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Maciej Trzeciak poinformował, że GDOŚ przyczyni się do nowej organizacji struktur środowiskowych, na wzór tych, które już funkcjonują we wszystkich dużych krajach Unii Europejskiej. Powołanie tej instytucji pozwala skrócić długość trwania procedur związanych z ocenami oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym, np. podczas budowy drogi ekspresowej w obszarach Natura 2000, z 300 (obecnie) do 105 dni. Należy zaznaczyć, że czas potrzebny na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia zostanie skrócony ze 180 do 60 dni, a decyzji o pozwoleniu na budowę lub zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z 210 do 135 dni (te terminy są terminami maksymalnymi). Celem działania GDOŚ i jej oddziałów regionalnych będzie dalsze skrócenie tych procedur. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że po raz pierwszy instytucja wydająca decyzje środowiskowe będzie wsparta finansowo przez środki unijne. Jest to bardzo ważne ze względu na oszczędność pieniędzy z budżetu państwa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rozdają alkomaty – akcja AlkoCaso

auto motor i sport 0000-00-00

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~GDOŚ przerost formy nad treścią 2009-04-27

Witam moim zdaniem GDOŚ to jedno wielkie rozczarowanie i kolejna armia urzędników z sowitymi pensjami żyjącymi na koszt podatnika. Sprawy zalegają tygodniami czasami brak kompetentnej osoby która byłaby w stanie wyjaśnić co się dzieje z daną sprawą. Czy GDOŚ i RDOŚ-ie powstały po to by przejadać coraz to większe pieniądze podatnika ze względu na ciągły rozrost kadr, czy po to aby coś wreszcie drgnęło i proces realizacji inwestycji uległ przyspieszeniu ? Może świat mediów lub polityki zainteresuję się tym bałaganem .....

~romek 2008-11-19

co to za skróty,kompletny brak rozeznania w temacie budowy dróg.GDDKiA to organizacje które nie były przygotowane w do realizacji tak wielu zadań inwestycyjnych.Budowa panstwowych autostrad A1,A2,A4 jest realizowana przez ludzi powiazanych z (SLD) którzy chca wyciagnac dla siebie jak najwiecej pieniedzy.Tworzenie organizacji panstwowych takich jak GDOŚ uwazam ze równiez powinny powstac biura projektowe aby tworzyc rozwiazania konstrukcyjne tanie dla panstwa jest naczelnym zadaniem ludzi odpowiedzialnych za losy Polski Najlepsze sa sprawdzone wzory prosze przeczytac ksiazke o budowie magistrali weglowej w latach 30.Dokładnie opisuje strukturę techniczna tego przedsiewziecia.Dyrektor wówczas konczył Politechnike w Petersburgu i potrafil skupic wokól siebie osoby odpowiedzialne.A co robi nasz Minister Grabarczyk wpasował sie w stary układ i jest mu ok

~p 2008-11-18

Jeszcze parę innych pomysłów na nazwy oddziaływujące na przyspieszenie budów: ZHOŚ, KUMiRTŚ, ŚiURR, ŁOŚ, SKOŚ, JOJĆ oraz nazwy organizacji które się tym zajmują: UŁAeBA, AWAAWAiAA, KAWAiŁAWA, MEABEA, HEATONiEA. Może w końcu jakaś zadziała...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.