mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GTC dostanie kredyt na A1

GTC dostanie kredyt na A1

Dwa skandynawskie banki zdecydowały się na przyznanie firmie Gdańsk Transport Company pół mld euro kredytu na budowę kolejnego odcinka autostrady A1. Droga z Nowych Marz pod Grudziądzem do Torunia będzie mieć 62 km i będzie kosztować około 1,1 mld euro.

GTC dostanie kredyt na A1
Koncesjonariusz północnego odcinka autostrady A1, firma Gdańsk Transport Company, która odpowiada za realizację drugiego etapu budowy A1, czyli 62 km odcinka z Nowych Marz do Torunia, otrzyma kredyt na sfinansowanie tego zadania. Zarządy dwóch skandynawskich banków zgodziły się przyznać jej pół mld euro pożyczki.

Na budowę tego fragmentu autostrady, GTC z własnych funduszy wyłoży tylko 5 procent, czyli blisko 55 mln euro (inwestycja warta jest około 1,1 mld euro). Pozostałe pieniądze mają pochodzić z zewnątrz. Pierwszego wsparcia udzielił Europejski Bank Inwestycyjny (550 mln euro), a o pozostałą kwotę inwestor zabiegał w Skandynawii. Szwedzka Korporacja Kredytów Eksportowych udzieli wsparcia finansowego na 30 procent budowy, zaś Norweski Bank Inwestycyjny - na dalsze 15 procent. W sumie ma to być około 500 mln euro.

Zakres prac na tym etapie inwestycji obejmuje wykonanie blisko 51,7 km nowej autostrady pomiędzy miejscowościami Nowe Marzy i Lubicz, budowę mostu na Wiśle koło Grudziądza oraz budowę 10,7 km zachodniej nitki jezdni i wykonanie konstrukcji nośnych pod zachodnie jezdnie dwóch mostów pomiędzy Lubiczem, a Czerniewicami. Projekt zakłada również budowę pięciu dwupoziomowych, bezkolizyjnych węzłów drogowych (Warlubie, Grudziądz, Lisewo, Turzno, Lubicz), czterech par miejsc obsługi podróżnych, obwodu utrzymania autostrady, miejsc poboru opłat, a także wykonanie m.in. prac przygotowawczych, prac ziemnych, kanalizacji deszczowej, nawierzchni, obiektów inżynierskich, prac wykończeniowych, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu, elementów ochrony środowiska, oświetlenia i fundamentów dla telekomunikacji oraz dróg serwisowych.  

Zgodnie z umową podpisaną pod koniec września bieżącego roku, fragment A1 do Torunia ma zostać oddany do użytku pod koniec 2011 roku. Wtedy zakończy się cały projekt budowy północnego odcinka płatnej autostrady A1.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Rozdają alkomaty – akcja AlkoCaso

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Alfista 2008-11-30

Jaka ekspresowa, jaka S-10? Trasa Toruń-Płońsk na razie jest zwykła jednojezdniówka i tyle... A przebudowa na ekpres jest planowana po 2013, nie wcześniej...

~Prztyczka KM 2008-11-30

A szkoda, że nie powstaje jako ekspresowa. Może minister zastanowi się trochę więcej nad S10. I tak chyba do roku 2015-go sięgnie S10 aż po sam Szczecin.

~dla Remka 2008-11-30

Odcinek S-10 od Lubicza w kier. Płońcka już powstaje.Wątpię jednak czy ta trasa poza ładnym wyglądem spełnia parametry drogi ekspresowej.Odcinek do Skępego powstaje jako droga jednojezdniowa z wszystkimi węzłami kolizyjnymi, skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną , licznymi przejściami dla pieszych. Czy przynajmniej zostanie wybudowana droga dla rowerów i pieszych wzdłuż trasy.

~remek 2008-11-28

Teraz należy zbudować odcinek S10 z Płońska do Lubicza (ok. 130 km) i będziemy mieli gotowy szybki przejazd z Warszawy do Gdańska (350 km)! To by było coś, biorąc pod uwagę fakt, że nie wiadomo kiedy ruszy budowa S7 z Płońska do Gdańska. Na razie pisano o odcinkach koło Mławy i Pasłęk - Elbląg, ale to wszystko za wolno...

~romek 2008-11-28

ale zdjecie jest super

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.