mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GTC jednak wybuduje autostradę?

GTC jednak wybuduje autostradę?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w dniu dzisiejszym, 7 lutego 2008 roku, miało miejsce spotkanie przedstawicieli GDDKiA z firmą Gdańsk Transport Company. Tematem spotkania była budowa autostrady A-1 z Nowych Marz do Torunia.

GTC jednak wybuduje autostradę?
W wyniku decyzji ówczesnego Ministra Transportu, Jerzego Polaczka, Spółka GTC straciła koncesję na budowę autostrady A-1 w styczniu 2007 r. Powodem był m.in. zbyt wysoki koszt budowy odcinka autostrady A-1 z Nowych Marz koło Grudziądza do Torunia. Uznano wtedy, że GDDKiA wybuduje drogę mniejszym kosztem. Efektem takiej decyzji był początek konfliktu, którego stroną był koncesjonariusz północnego odcinka A-1. Spółka złożyła do Ministra wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak decyzja została podtrzymana. Kolejnym krokiem konsorcjum Gdańsk Transport Company było zaskarżenie tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznał jej rację. Pomimo korzystnego obrotu sprawy, w dalszym ciągu GDDKiA miało ogłosić przetarg na wybór nowego wykonawcy tego odcinka autostrady. Tymczasem jest jednak szansa na rozwiązanie tej sprawy, czego przejawem jest zorganizowane spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele GDDKiA, Ministerstwa Infrastruktury oraz firma GTC.

Głównymi ustaleniami rozmów było powołanie trzech zespołów roboczych, do wypracowania zapisów umowy o budowę i eksploatację odcinka autostrady A-1 Nowe Marzy-Toruń, uzgodnienie harmonogramu dalszych prac, a także ustalenie terminu 30 czerwca 2008 roku, jako spodziewanej daty uzyskania zamknięcia finansowego projektu. Spotkanie to jest przejawem realizacja polityki rządu, która zakłada zwiększenie obecności kapitału prywatnego w finansowaniu budowy infrastruktury drogowej w Polsce, w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Rozmowy miały pomóc w ustaleniu, czy spółka GTC jest w stanie wybudować odcinek Nowe Marzy-Toruń do końca 2011 roku. Uznano, że jeśli prace będą prowadzone intensywnie, z pełną starannością, to ten termin jest realny i zostanie dotrzymany. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, spotkania zespołów roboczych odbędą się już w przyszłym tygodniu, a jeszcze w lutym zorganizowane zostanie kolejne spotkanie, które oceni postęp prac.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

~michal 2008-02-12

odcinek do Tczewa oddany w Grudniu jest boski, duzo lepszy niz A2 budowana przez Panstwo. Uwazam ze to jedyna sluszna decyzja.!

~V 2008-02-08

Gratuluje PiS za spoznienie o dwa lata tej inwestycji!!!

~Casandra 2008-02-07

Rece opadaja. Rok stracony bezpowrotnie. Zla decyzja. Aby zdazyc na Euro 2012 musimy teraz przeplacac. Za bledy rzadowe my bedziemy placic i to slono chyba ze zmienia warunki umowy rekompensat za ciezarowki albo wprowadza winety. Wada tej umowy jest oczywiscie oplaty, bramki co 50km, rekompensaty za ciezararowki, nie moznosc uleprzania drog w promieniu 30km, odszkodowania dla GTC jezeli ruch nie wygeneruje dochodow. To jest idiotyczne jak mozna sie bylo na cos takiego zgodzic?

~MtM 2008-02-07

Skoro GTC przejmnie wybudowany odcinek A1 obok Torunia i most na Wiśle to należy zapytać jaką kaucję wpłacą za ten majątek Skarbu Państwa, bo przecież go mogą doprowadzić do ruiny a za 30 lat od spółki w likwidacji nikt już niczego nie wyegzekwuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bolesławiec kupi niskoemisyjne autobusy
Bolesławiec kupi niskoemisyjne autobusy
Kolejne polskie miasto zainwestuje w ekologiczne autobusy. Samorząd Bolesławca wyda 12 mln zł na zakup kilkunastu egzemplarzy autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Część pieniędzy pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020.