mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GTC odwołało się od decyzji Ministra Transportu

GTC odwołało się od decyzji Ministra Transportu

Z początkiem lutego Gdańsk Transport Company S.A. (GTC S.A.) złożyła w Ministerstwie Transportu wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia koncesji na budowę i eksploatację autostrady A1. Oznacza to rozpoczęcie procedury odwoławczej od decyzji Ministra, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa administracyjnego.

GTC odwołało się od decyzji Ministra Transportu

W dniu 19 stycznia 2007 roku GTC S.A. otrzymała decyzję administracyjną Ministra Transportu stwierdzającą wygaśnięcie koncesji na budowę i eksploatację autostrady A1. Decyzja ta, zdaniem koncesjonariusza, została wydana z naruszeniem przepisów prawa, w tym podstawowych zasad regulujących postępowanie administracyjne. W związku z tym GTC S.A. podjęła decyzję o skorzystaniu z przysługującego jej uprawnienia i zwróciła się do Ministra Transportu o ponowne rozpatrzenie sprawy.Do złożonego odwołania, dołączyła kolejne opinie eksperckie potwierdzające stanowisko spółki.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy GTC S.A. podniosła, iż Minister Transportu w sposób nieuprawniony uznał umowę koncesyjną zawartą pomiędzy Ministrem Infrastruktury a GTC S.A. w dniu 31 sierpnia 2004 roku za tak zwaną „umowę dostosowującą w zakresie uwzględnienia praw i obowiązków organu koncesyjnego i koncesjonariusza wynikających z koncesji”, skutkującą wygaśnięciem koncesji. Wg GTC takie ustalenie Ministra Transportu jest sprzeczne z przepisami regulującymi kwestie związane z zachowaniem ważności koncesji wydanych przed wejściem w życie aktu prawnego znoszącego obowiązek uzyskiwania koncesji na budowę i eksploatację autostrad (art. 72 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku – przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej).

GTC S.A. uważa także, że postępowanie administracyjne przeprowadzone przez Ministra Transportu dotknięte jest licznymi brakami. „W szczególności Minister Transportu naruszył ciążący na każdym organie administracji publicznej obowiązek należytego i wyczerpującego informowania strony postępowania o okolicznościach faktycznych i prawnych istotnych dla ustalenia jej praw i obowiązków oraz zaniechał poinformowania GTC S.A. o zebraniu całości materiału dowodowego przed wydaniem decyzji. W ten sposób uniemożliwił GTC zajęcie merytorycznego stanowiska w sprawie” – argumentuje spółka.

„Na skutek przywołanych przykładowo naruszeń decyzja wydana przez Ministra Transportu stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami praworządności i ochrony praw nabytych. GTC S.A. żąda zatem jej uchylenia i umorzenia postępowania w sprawie. W przypadku podtrzymania przez Ministra Transportu błędnego stanowiska, sprawa, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zostanie skierowana przez GTC S.A. do sądu administracyjnego” – zapewnia GTC.

Przeczytaj także:

Cofnięcie koncesji na A1 to ok. 10 mln zł (2007-01-25)

Bieżące informacje o A-1 Grudziądz - granica z Czechami (2007-01-17)

"Solidarność" przeciwko ministrowi transportu (2007-01-16)

Raport NIK: Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-09)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~astrolog 2007-02-13

Komuchy z PISu musza sie nauczyc szanowania obowiazku dotrzymywania umow. Juz to widze jak Kaczoludki beda budowac autostrade za nizsza cene niz GTC, gdzie juz zwykle ekspresowki sa duzo drozsze. Zobaczycie jak za kilka miesiecy Kaczorki spuszcza z tonu i zaczna sie dogadywac z GTC szukajac jakiegos wyjscia z tej debilnej i niezrozumialej sytuacji. Bo jak sie zsumuje kary ktore musza zaplacic plus zwrost cen za budwe plus ogromne opoznienia (jakies 5 lat), to moze rozum im wroci.

~Casandra 2007-02-13

A dlaczego budowa A1 miala by stanac w miejscu? A1 bedzie dalej budowane przez panstwo a sprawa w sadzie moze toczyc sie swoim torem. Jeszcze by tego brakowalo aby inwestor blokowal budowe! Przez 10 lat nie kiwnal palcem a teraz nagle pali sie do pracy.

~osskaa 2007-02-13

Pewnie jeszcze będzie tak, że A1 będzie cała zbudowana, oprócz odcinka Grudziądz-Toruń, bo sprawa utkwi w sądzie...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.