mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gdańsk: Z Wrzeszcza na Zaspę – wiadukt po remoncie

Gdańsk: Z Wrzeszcza na Zaspę – wiadukt po remoncie

Ulica Braci Lewoniewskich wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi, łącząca Zaspę i Wrzeszcz jest już dostępna dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Remont tego ważnego z punktu widzenia mieszkańców wielkich dzielnic mieszkaniowych Gdańska, wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi, pochłonął 14,5 milionów złotych.

Gdańsk: Z Wrzeszcza na Zaspę – wiadukt po remoncie

Wiadukt wybudowano około 1914 roku, a jego ostatni przed październikiem 2004 r. remont przeprowadzono na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. W nocy z 10 na 11 października 2004 r. nastąpiła awaria wiaduktu, która spowodowała wstrzymanie kursowania pociągów (1 doba) i samochodów (51 dni). Ruch samochodów przywrócono 22 listopada 2004 r., ograniczając go tylko do samochodów nie przekraczających masy 3,5 tony. Równocześnie podjęto decyzję o generalnym remoncie mostu. Do czerwca 2005 roku opracowano dokumentację techniczną, a w sierpniu 2005 r. wydano pozwolenie na budowę. Przetarg na wykonanie prac wygrało w listopadzie 2005 roku Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych S.A. w Płocku.

Przebudowę wiaduktu zrealizowano w okresie styczeń - listopad 2006 roku. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 14,5 mln złotych. Całkowicie wyremontowano wiadukt wraz z całą ulicą Braci Lewoniewskich (500 m), która uzyskała nowe oświetlenie i nową nawierzchnię. Wzdłuż ulicy wymieniono chodnik i wydzielono ścieżkę rowerową. Odnowiono też schody wiodące w kierunku Zaspy i na peron SKM. Wiadukt uzyskał własną iluminację, która pozwoli po zmierzchu docenić piękno tego prawie stuletniego mostu.

Technologia przebudowy zakładała podniesienie wiaduktu na wysokość 2m i całkowitą wymianę jezdni oraz wymianę łożysk opartych na ceglanych przyczółkach. Po zamontowaniu nowego pomostu i scaleniu jej z kratownicą, konstrukcję wiaduktu opuszczono na łożyska. Całość nowej konstrukcji stalowej została zabezpieczona antykorozyjnie poprzez ocynkowanie i malowanie. Ceglane przyczółki zostały pieczołowicie odremontowane, przy zachowaniu ich zabytkowego wyglądu. Pomiary próbnego obciążenia wiaduktu przeprowadzone przez Politechnikę Gdańską potwierdziły projektowaną nośność wiaduktu 40 ton.

Przeczytaj także:

Trasa Sucharskiego ciąg dalszy, trudniejszy (2006-12-08)

Gdańsk: budżet na inwestycje drogowe (2006-11-16)

250 mln euro na drogi do portu (2006-11-06)

Prace na gdańskim Podwalu Grodzkim (2006-08-07)

 


Podobne wiadomości:

Trasa Sucharskiego ciąg dalszy, trudniejszy

Trasa Sucharskiego ciąg dalszy, trudniejszy

Polskie drogi 2006-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Kierowcy z kategorią B prawa jazdy mogą od 2014 roku prowadzić lekkie motocykle. Teraz zakres uprawnień znów się zwiększa, umożliwiając prowadzenie motocykli trójkołowych.