mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gdańsk bez dofinansowania na Trasę W-Z

Gdańsk bez dofinansowania na Trasę W-Z

Gdańsk nie otrzyma dofinansowania z UE na remont ostatniego odcinka Trasy W-Z. Miasto ubiegało się o 150 mln złotych. Teraz inwestycja stoi pod znakiem zapytania.

Gdańsk bez dofinansowania na Trasę W-Z

Miasto Gdańsk wspólnie z GDDKiA ubiegało się o dofinansowanie budowy Trasy W-Z i Węzła Karczemki. Realizacja inwestycji ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Projekt nie uzyskał jednak przychylnej oceny ekspertów i Gdańsk uzyskał 24 punkty na wymagane minimalne 56. „Ocena gdańskiego projektu w wielu punktach była krzywdząca. Uzasadnienie polegało na wyborze opcji „tak" lub „nie", bez możliwości uzasadnienia, to powodowało często, że Gdańsk tracił punkty w stosunku do innych aplikujących - mówi Krzysztof Rudziński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych. Przewagę zyskiwały tu miasta małe, o nieskomplikowanej sytuacji dokumentacyjnej i łatwości uzasadnienia realizacji projektów usprawniających ruch. W gdańskim projekcie najbardziej krytycznie ocenione było przygotowanie inwestycji. Uzasadnienie go utrudniał ścisły związek Trasy W-Z z budową Węzła Karczemki przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zapewnienie odpowiednich wskaźników przepustowości oraz natężenia ruchu na trasie W-Z, podobnie jak komplementarność projektu i wydzielenie gruntów, które na styku inwestycji są wspólne, możliwe jest tylko w oparciu o realizację Węzła Karczemki.

Zgodnie harmonogramem realizacji w kwietniu ma się zakończyć przygotowanie projektu budowlanego, a budowa Trasy - już w IV kwartale br. „Projekty są naprawdę bardzo istotne i na pewno Ministerstwo Infrastruktury także ma tego świadomość. Będziemy również namawiać GDDKiA do wspólnego przetargu w tym projekcie” - mówi prezydent Gdańska. Łączny koszt projektu wyniesie 462 mln zł, z czego Trasa W-Z 192 mln zł, w tym udział finansowy gminy Miasta Gdańska - 40 mln zł. Władze miasta szykują odwołanie od decyzji komisji konkursowej – bez dofinansowania bowiem nie ma szans na realizacje inwestycji.

Trasa W-Z (Aleja Armii Krajowej) w Gdańsku to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta, biegnąca w ciągu DK7. Docelowo ma połączyć centrum Gdańska z obwodnicą trójmiejską (S6) dwujezdniową drogą o w większości bezkolizyjnym głównym korytarzu. Ponadto ma być drugą - obok planowanej południowej obwodnicy Gdańska (S7) - jedną z najważniejszych arterii łączących miasto z autostradą A1.
 


Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

~Darek 2009-04-03

Kto wie, gdzie mozna w sieci znaleźć jakąś mapkę z planowanym przebiegiem tego odcinka?

~bolesław zbolały 2009-04-02

Ludzie Kochani,Trasa W-Z jest to kawał potrzebnej Gdanskowi arterii,która jesli ma zostac nieukonczona to traci sens jako całość.Do połaczenia z Obwodnicą zostało niewiele.Pojedżcie tą trasą, a zobaczycie ,że mimo wydanej gromady kasy JEST ONA PRAWIE PUSTA! A to własnie dlatego,że ostatni odcinek Kartuska-Obwodnica to jedno wielkie ZATWARDZENIE! A odrębnym tematem jest skręt w lewo na skrzyzowaniu Kartuskiej z Obwodnicą! Za tą połowiczną koniczynkę ktoś powinien dostać Nobla,Victora,Purlitzera a na końcu kopa w de na dodatek.Wiem co pisze bo codziennie musze tamtędy jeżdzić.Panowie co jeszcze w tym mieście da się spieprzyć? Tfu!

~Tomasz 2009-03-30

No tak, czy nikt w Warszawie nie kojarzy tego odcinka, gdzie stoją godzinami w korku jadąc przez Gdańsk Kartuską w kierunku obwodnicy na wczasy w kierunku Władysławowa? Zadanie chyba aktualnie najbardziej potrzebne w Gdańsku zostanie odsunięte w bliżej nieokreśloną przyszłość.

~skad Oni takie sumy na te drogi biorą 2009-03-30

Polacy sie dziwia tym co tu u nas buduja, Moje pytanie kto dopuszcza do tego ze cui luydzie takie SUMY na te drogi biorą ?Łapówki i nic wiecej, projekt to rozumiem ze kosztuje bo trzeba zaplacic ale budowa drogi to juz 40% wkladu,Dobrze ze jest pseudo kryzys przynajmniej ceny w dół na pysk poleca a kraweznik w Polsce wkoncu bedzie tanszy niz w Niemczwech o 1 euro:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.