mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gdańska trasa W-Z może ruszać

Gdańska trasa W-Z może ruszać

Z końcem roku Wojewoda Pomorski wydał zezwolenie na budowę Trasy W-Z w Gdańsku. Uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji jest równoznaczne z pozwoleniem na budowę, a więc przyznaniem miastu uprawnień do gruntu, na którym powstanie ostatni odcinek Trasy W-Z. W marcu 2010 roku rozpoczną się prace nad realizacją odcinka Trasy W-Z od ul. Kartuskiej do ul. Otomińskiej. Zakończenie zadania planowane jest na maj 2012r. Koszt to 247 mln zł.

Gdańska trasa W-Z może ruszać
Dzięki tej decyzji, miasto może ubiegać się o dofinansowanie. Niezwłocznie po otrzymaniu pozytywnej opinii z Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego władze Gdańska chcą podjąć ryzyko i nie czekając na decyzję Komisji Europejskiej (która jest konieczna przy projektach o tak dużej skali) uruchomić procedurę wyłonienia wykonawcy inwestycji. Będzie to najprawdopodobniej na przełomie I i II kwartału br. Projektem zarządzać będzie spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012.

Poprzedni odcinek od ul. Jabłoniowej do ul. Kartuskiej oddany został w 2007 roku. Liczył 2,3 km i kosztował 60 mln zł, z czego ponad 70% zostało sfinansowane z funduszy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powstał wtedy: kolejny odcinek Trasy W-Z na odcinku Jabłoniowa - Kartuska wraz z pełną infrastrukturą drogową (odwodnienie, oświetlenie, itp). Przebudowano i wybudowano ulice boczne o łącznej dł. 4,2 km, ścieżki rowerowe o dł. 0,7 km, rondo, dwie sygnalizacje świetlne, trzy wiadukty, 1,16 km ekranów akustycznych i 0,6 km murów oporowych.

W marcu 2010 roku rozpoczną się prace nad realizacją odcinka Trasy W-Z od ul. Kartuskiej do ul. Otomińskiej. Zakończenie zadania planowane jest na maj 2012r. Koszt to 247 mln zł, z czego planowane w ramach listy indykatywnej dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 153,91 mln zł (czyli około 80%). 30 stycznia 2010 roku nastąpi aktualizacja listy projektów indywidualnych i miasto będzie się ubiegało o dofinansowanie w wysokośći 85%. Projekt obejmuje budowę dwujezdniowej drogi, która zastąpi istniejącą drogę krajową nr 7 (ul. Kartuska). Długość projektowanego odcinka Trasy W-Z to 2,22 km. Przewidziano przebudowę ul. Kartuskiej (południowej) na odcinku 1,71 km z budową wiaduktu nad Trasą W-Z i włączeniem się do ronda na skrzyżowaniu z ul. Szczęśliwą i ul. „Kartuską Północną". Przewidziano budowę ulicy Kartuskiej Północnej na długości 0,85 km. Ponadto zostaną wybudowane i przebudowane fragmenty ulic Otomińskiej, Kalinowej, Szczęśliwej, Nowej Myśliwskiej i Gostyńskiej (łączna długość 2,77 km), a także przewidziano budowę nawierzchni bitumicznych na drogach dojazdowych. Przewidziano budowę czterech obiektów mostowych w tym jednego wiaduktu nad Trasą W-Z, jednego wiaduktu (po dwie jezdnie) w ciągu Trasy W-Z, budowę ścieżek rowerowych na długości 3,14 km i ekrany akustyczne na długości 5,23 km.

Projekt jest komplementarny względem realizowanego prze GDDKiA projektu pod nazwą Rozbudowa Węzła OT (DKS6) z ul. Kartuską (DK7) - Węzeł Karczemki w Gdańsku. Koszt węzła 273,5 mln zł, a dofinansowanie: 192 mln zł.

Podobne wiadomości:

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Polskie drogi 2016-02-23

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Unii Europejskiej o dotację na budowę nowego systemu zarządzania ruchem drogowym. Wygląda też na to, że w najbliższych latach Polska zamieni się w wielki plac budowy, ponieważ do 2019 roku ma powstać 1000 km nowych dróg.

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.