mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gdańskie drogi a EURO 2012

Gdańskie drogi a EURO 2012

Jednym z kluczowych elementów organizacji rozgrywek EURO 2012 w Gdańsku jest rozbudowa i modernizacja połączeń drogowych. Kolejne etapy zaawansowania prac nad rozbudową układu drogowego są na bieżąco konsultowane z UEFA, która wymaga przede wszystkim jednego dwujezdniowego połączenia centrum miasta z obwodnicą. Rolę tę spełniać będzie Trasa W-Z. Bezpośredni dojazd do stadionu zapewni natomiast niedawno zmodernizowana ul. Marynarki Polskiej.

Gdańskie drogi a EURO 2012
Wśród wszystkich projektów usprawnień układu drogowego przed Euro 2012 najbardziej szczegółowa i zaawansowana jest właśnie dokumentacja dotycząca trasy W-Z. „Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwołanie, które złożyliśmy 10 kwietnia br. zostanie przyjęte i zakwalifikujemy się do drugiego etapu konkursu. To będzie oznaczało rozpoczęcie budowy pod koniec tego lub na początku przyszłego. Realizacja inwestycji nie powinna trwać więcej niż 3 lata, a więc zmieści się w harmonogramie prac przed Euro 2012”  - mówi Zastępca Prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski.

Spółka GIKE 2012, odpowiedzialna za inwestycje komunalne związane z Euro 2012, obecnie pracuje nad ośmioma przedsięwzięciami, z których każde dzieli się przynajmniej na 30 zadań inwestycyjnych. Według jej prezesa, Romualda Nietupskiego - planowany na maj przetarg na dokumentację projektową Trasy Słowackiego związany jest terminowo z określeniem ostatecznego wariantu Trasy Lęborskiej i Kolei Metropolitarnej. Pojawiające się opóźnienia wynikają z dodatkowych uzgodnień dotyczących komplementarności inwestycji z innymi i służą przede wszystkim uniknięciu dodatkowych zmian na etapie realizacji. Konieczne jest także poprawienie dokumentacji środowiskowej przygotowanej w oparciu o poprzednią ustawę oraz uzupełnienie o studium wykonalności dokumentacji dolnej części Słowackiego, jak i całej górnej części.

Jeśli będzie istniała możliwość skorzystania ze specustawy drogowej - budowa Trasy Słowackiego powinna rozpocząć się w 2010 roku. Gdyby nie fakt, że prace muszą być prowadzone z uwzględnieniem utrzymania ciągłego ruchu na ulicy Słowackiego i Partyzantów wystarczyłyby dwa lata na ich ukończenie. Kilkumiesięcznym wariantem przejściowym będzie wykorzystanie jednej jezdni istniejących ulic i stworzenie przepływu ruchu porównywalnego do trasy dwujezdniowej. Obecnie dwie jezdnie wybudowane są już pomiędzy ul. Budowlanych a rondem de la Salle. Na realizację oczekuje fragment „lotniskowy" od Portu Lotniczego do ul. Budowlanych, „środkowy" od ronda de la Salle do planowanego skrzyżowania z ulicami Chrzanowskiego i Partyzantów oraz „dolny" - od ul. Chrzanowskiego do ul. Rzeczpospolitej, z estakadą nad ul. Grunwaldzką, który dzięki mniejsze skali prac ma największe szanse na zakończenie przed mistrzostwami.

Według wymagań UEFA, przed Euro 2012 wykonana będzie także jedna jezdnia Trasy Zielonej, która ma zapewniać dojazd awaryjny do szpitala na Zaspie. Prace rozpoczną się w 2011 roku. Ma ona służyć jako przedłużenie Trasy Sucharskiego od Marynarki Polskiej do al. Hallera. Oprócz dwujezdniowej trasy przedsięwzięcie obejmie węzeł i estakadę nad stacją towarową, dla których dokumentacja jest dopiero w przygotowywaniu.

Trasa Sucharskiego obejmuje połączenie Obwodnicy Południowej i skrzyżowania ul. Uczniowskiej i Marynarki Polskiej, tunel pod Martwą Wisłą oraz most wantowy. Początek prac przewidywany jest na trzeci kwartał 2010 roku, potrwają one około 3,5 roku.

Przed 2012 rokiem w Gdańsku powstać ma także, realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Obwodnica Południowa. Ogłoszono już przetarg na wykonawcę, a budowa ma rozpocząć się we wrześniu.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.