mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gliwice: Będą pieniądze na DTŚ

Gliwice: Będą pieniądze na DTŚ

Na początku listopada rozpoczęto budowę Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu. Jest to początek realizacji zachodniej części trasy, która obejmie Zabrze i Gliwice. Kilka dni temu zawarto także porozumienie dotyczące finansowania budowy drogi na terenie Gliwic.

Gliwice: Będą pieniądze na DTŚ
Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w Zabrzu budowa zachodniej części Drogowej Trasy Średnicowej. Ostatni fragment tej trasy obejmuje kilka odcinków zlokalizowanych na terenie Zabrza i Gliwic. W związku z tym konieczne było ustalenie zasad finansowania tej inwestycji. W tym celu zawarto porozumienie gwarantujące zapewnienie niezbędnych funduszy. Podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Infrastruktury, zarząd województwa śląskiego, reprezentanci spółki DTŚ S.A., oraz prezydenci Gliwic i Zabrza.
 
DTŚ to ostatnia z tzw. inwestycji centralnych. Koszt budowy zabrzańsko-gliwickiej części tej drogi oszacowano na około 350 mln euro. Pieniądze na ten cel są przekazywane z trzech głównych źródeł. Blisko połowę kwoty stanowi pożyczka zaciągnięta przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Jedna czwarta to pieniądze zarezerwowane przez zarząd województwa śląskiego w Regionalnym Programie Operacyjnym. Także jedną czwartą miały pokryć środki z rządowej rezerwy subwencji ogólnej. Niestety, na początku roku wprowadzono wymóg, aby subwencję rządową uzależnić od tzw. wkładu własnego miast (Gliwic i Zabrza). Miał on być równy połowie subwencji.

Władze samorządowe Gliwic i Zabrza stanowczo sprzeciwiły się takim pomysłom, bo wcześniej miasta, przez które przebiega DTŚ, nie musiały w ogóle dopłacać do inwestycji. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu zgodziła się jednak na wyraźne obniżenie wysokości wkładu własnego miast. W efekcie wyniesie on pięć razy mniej niż zakładano na początku roku.

„Średnicówką” można już przejechać od Katowic do granicy Rudy Śląskiej i Zabrza (przez Chorzów i Świętochłowice). Wykonawcy deklarują, że dwa pierwsze odcinki DTŚ w Zabrzu mogą zostać otwarte w grudniu 2010 roku. Z kolei zakończenie budowy całej zabrzańsko-gliwickiej części trasy jest planowane na 2013 rok.

Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Produkcja stop!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~p 2008-11-18

A tę słynną inchalacyjno-terenową trasę przez różne Rudy i Będziny, Bytomie i Bóg wie co jeszcze to chyba oznaczą teraz jako szlak turystyczny? Szkoda żeby taki kawał historii i męczeństwa przepadł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.