mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gliwice: Będą pieniądze na DTŚ

Gliwice: Będą pieniądze na DTŚ

Na początku listopada rozpoczęto budowę Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu. Jest to początek realizacji zachodniej części trasy, która obejmie Zabrze i Gliwice. Kilka dni temu zawarto także porozumienie dotyczące finansowania budowy drogi na terenie Gliwic.

Gliwice: Będą pieniądze na DTŚ
Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w Zabrzu budowa zachodniej części Drogowej Trasy Średnicowej. Ostatni fragment tej trasy obejmuje kilka odcinków zlokalizowanych na terenie Zabrza i Gliwic. W związku z tym konieczne było ustalenie zasad finansowania tej inwestycji. W tym celu zawarto porozumienie gwarantujące zapewnienie niezbędnych funduszy. Podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Infrastruktury, zarząd województwa śląskiego, reprezentanci spółki DTŚ S.A., oraz prezydenci Gliwic i Zabrza.
 
DTŚ to ostatnia z tzw. inwestycji centralnych. Koszt budowy zabrzańsko-gliwickiej części tej drogi oszacowano na około 350 mln euro. Pieniądze na ten cel są przekazywane z trzech głównych źródeł. Blisko połowę kwoty stanowi pożyczka zaciągnięta przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Jedna czwarta to pieniądze zarezerwowane przez zarząd województwa śląskiego w Regionalnym Programie Operacyjnym. Także jedną czwartą miały pokryć środki z rządowej rezerwy subwencji ogólnej. Niestety, na początku roku wprowadzono wymóg, aby subwencję rządową uzależnić od tzw. wkładu własnego miast (Gliwic i Zabrza). Miał on być równy połowie subwencji.

Władze samorządowe Gliwic i Zabrza stanowczo sprzeciwiły się takim pomysłom, bo wcześniej miasta, przez które przebiega DTŚ, nie musiały w ogóle dopłacać do inwestycji. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu zgodziła się jednak na wyraźne obniżenie wysokości wkładu własnego miast. W efekcie wyniesie on pięć razy mniej niż zakładano na początku roku.

„Średnicówką” można już przejechać od Katowic do granicy Rudy Śląskiej i Zabrza (przez Chorzów i Świętochłowice). Wykonawcy deklarują, że dwa pierwsze odcinki DTŚ w Zabrzu mogą zostać otwarte w grudniu 2010 roku. Z kolei zakończenie budowy całej zabrzańsko-gliwickiej części trasy jest planowane na 2013 rok.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~p 2008-11-18

A tę słynną inchalacyjno-terenową trasę przez różne Rudy i Będziny, Bytomie i Bóg wie co jeszcze to chyba oznaczą teraz jako szlak turystyczny? Szkoda żeby taki kawał historii i męczeństwa przepadł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.