mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gliwicka "dekawka" w remoncie

Gliwicka "dekawka" w remoncie

Dzisiaj tj. 31 lipca rozpoczął się długo oczekiwany remont ponad 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 88 w Gliwicach - betonowy fragment Alei Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Prace potrwają do końca października 2007 roku.

Gliwicka

Przebudową zajmie się firma NCC AB wspólnie z gliwickim Przedsiębiorstwem Remontów Ulic i Mostów.  Dzięki inwestycji o wartości blisko 61,5 mln zł powstanie praktycznie od nowa 7 km odcinek DK 88 od węzła obwodnicy miejskiej przy Cmentarzu Centralnym do granicy miasta z Kleszczowem. Około 75% wydatków dofinansuje Unia Europejska w ramach SPOT. Resztę sfinansuje miasto Gliwice.

"Na czas wyłączenia z ruchu fragmentu od Cmentarza Centralnego do granicy miasta z Kleszczowem będą obowiązywały objazdy: lokalny i regionalny" - informuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach. W ramach głównego objazdu regionalnego Bytom - Wrocław, Wrocław - Bytom pojazdy będą wypuszczane w Gliwicach z DK-88 na ulicę Toszecką w kierunku Pyskowic, Toszka i Strzelec Opolskich, aż do węzła A4 w Nogawczycach. Objazd lokalny dla pojazdów ciężarowych jadących od strony Bytomia ma być z kolei wyprowadzony z DK-88 przez węzeł "Portowa" ulicami: Portową, Orlickiego, Wyspiańskiego, Styczyńskiego, Daszyńskiego, aż do autostrady A4.Dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej w Gliwicach od strony Bytomia będzie się odbywał ulicami: Portową, Orlickiego, Wyspiańskiego, Andersa, Kozielską, aż do ul. Wyczółkowskiego. Wyjazd ze strefy w kierunku Wrocławia i Krakowa zostanie natomiast poprowadzony ulicami: Wyczółkowskiego, Kozielską, Andersa i Okulickiego w stronę węzła "88" przy centrum Carrefour.

Modernizacja rozpocznie się od rozbiórki 2 obiektów mostowych. W pierwszej kolejności zostanie wyburzony wiadukt nad ul. Edisona - 31 lipca - 6 sierpnia. Od 7 do 15 sierpnia będzie nieczynny fragment ulicy Łabędzkiej, nad którą wznosi się kolejny, przeznaczony do rozbiórki, obiekt mostowy. W sumie wyburzonych będzie 5 obiektów. Miejsce starych wiaduktów zajmą nowoczesne konstrukcje mostowe dostosowane do obowiązujących przepisów.

W wyniku inwestycji zdjęta zostanie nawierzchnia betonowa i powstanie nowa jezdnia z dwoma pasami ruchu po 3,5 m każdy, dwoma pasami awaryjnymi po 2 m oraz poboczami gruntowymi.  Nawierzchni zostanie przystosowana do przyjmowania obciążeń zgodnych z wymogami europejskimi. Projekt zakłada możliwość poszerzenia o kolejne pasy, tak aby docelowo mogła być przekształcona w drogę ekspresową.

Prace remontowe na DK 88 poprzedziło w piątek oddanie do użytku nowego węzła drogowego w ciągu Alei Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Realizacja inwestycji w miejscu połączenia DK-88 z ul. Okulickiego rozpoczęła się 7 listopada ubiegłego roku. Nowy układ w ciągu modernizowanej obecnie "dekawki" sfinansował w całości około 20 mln zł francuski inwestor (bez udziału miejskich środków budżetowych). Zapewni on zmotoryzowanym klientom sprawny dojazd do przyszłego centrum handlowego CARREFOUR oraz galerii budowlanej LEROY MERLIN. Węzeł będzie także - co szczególnie warto podkreślić - ważnym elementem miejskiej infrastruktury drogowo-komunikacyjnej. Jego budowę powierzono Przedsiębiorstwu Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach.

Przeczytaj także:

Gliwice w potrzasku (2006-07-14)

 


 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.