mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gniezno już z obwodnicą

Gniezno już z obwodnicą

W czwartek zostanie oddana do użytku obwodnica Gniezna. Trasa o długości 6,3 km na drodze nr 15 do Torunia, zbudowana została od podstaw w standardzie drogi głównej ruchu przyspieszonego. Koszt budowy to ponad 90 mln złotych, z czego większość pochodzi ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Budowana od września ubiegłego roku obwodowa Gniezna odbiega bezkolizyjnym węzłem od północnego wylotu drogi krajowej nr 5 i wpina się w dotychczasowy przebieg drogi krajowej nr 15 na Toruń.
 
Obwodnica składa się aż z dziewięciu obiektów inżynierskich, w tym ośmiu wiaduktów i mostów oraz muru oporowego.   Największym wyzwaniem dla budowniczych obwodnicy był jej przebieg przez dolinę rzeki Wełny. To około 500 metrów torfów i gytii, czyli gruntów zupełnie nienośnych, wymagających stworzenia bardzo głębokich fundamentów. Niezbędne okazało się wzmocnienie podłoża drogi blisko czterema tysiącami kolumn żwirowych, sięgających do 15 metrów pod powierzchnię gruntu, w większości w osłonie z geowłókniny. To nowa technologia, dotychczas w Polsce nie stosowana.

Wykonawcą obwodnicy Gniezna było konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Gniezno i Strada Środa Wlkp. Oddanie do użytku tej obwodnicy uwolni Gniezno od kilku tysięcy jadących tranzytem pojazdów dziennie

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.