mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gniezno już z obwodnicą

Gniezno już z obwodnicą

W czwartek zostanie oddana do użytku obwodnica Gniezna. Trasa o długości 6,3 km na drodze nr 15 do Torunia, zbudowana została od podstaw w standardzie drogi głównej ruchu przyspieszonego. Koszt budowy to ponad 90 mln złotych, z czego większość pochodzi ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Budowana od września ubiegłego roku obwodowa Gniezna odbiega bezkolizyjnym węzłem od północnego wylotu drogi krajowej nr 5 i wpina się w dotychczasowy przebieg drogi krajowej nr 15 na Toruń.
 
Obwodnica składa się aż z dziewięciu obiektów inżynierskich, w tym ośmiu wiaduktów i mostów oraz muru oporowego.   Największym wyzwaniem dla budowniczych obwodnicy był jej przebieg przez dolinę rzeki Wełny. To około 500 metrów torfów i gytii, czyli gruntów zupełnie nienośnych, wymagających stworzenia bardzo głębokich fundamentów. Niezbędne okazało się wzmocnienie podłoża drogi blisko czterema tysiącami kolumn żwirowych, sięgających do 15 metrów pod powierzchnię gruntu, w większości w osłonie z geowłókniny. To nowa technologia, dotychczas w Polsce nie stosowana.

Wykonawcą obwodnicy Gniezna było konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Gniezno i Strada Środa Wlkp. Oddanie do użytku tej obwodnicy uwolni Gniezno od kilku tysięcy jadących tranzytem pojazdów dziennie

 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - ruszyła produkcja
Skoda Karoq - ruszyła produkcja
W czeskiej fabryce w Kvasinach ruszyła produkcja nowego samochodu. Skoda Karoq to następca Yeti i mniejszy brata pierwszego, pełnowymiarowego SUV-a czeskiej marki - modelu Kodiaq.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic