mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Gniezno już z obwodnicą

Gniezno już z obwodnicą

W czwartek zostanie oddana do użytku obwodnica Gniezna. Trasa o długości 6,3 km na drodze nr 15 do Torunia, zbudowana została od podstaw w standardzie drogi głównej ruchu przyspieszonego. Koszt budowy to ponad 90 mln złotych, z czego większość pochodzi ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Budowana od września ubiegłego roku obwodowa Gniezna odbiega bezkolizyjnym węzłem od północnego wylotu drogi krajowej nr 5 i wpina się w dotychczasowy przebieg drogi krajowej nr 15 na Toruń.
 
Obwodnica składa się aż z dziewięciu obiektów inżynierskich, w tym ośmiu wiaduktów i mostów oraz muru oporowego.   Największym wyzwaniem dla budowniczych obwodnicy był jej przebieg przez dolinę rzeki Wełny. To około 500 metrów torfów i gytii, czyli gruntów zupełnie nienośnych, wymagających stworzenia bardzo głębokich fundamentów. Niezbędne okazało się wzmocnienie podłoża drogi blisko czterema tysiącami kolumn żwirowych, sięgających do 15 metrów pod powierzchnię gruntu, w większości w osłonie z geowłókniny. To nowa technologia, dotychczas w Polsce nie stosowana.

Wykonawcą obwodnicy Gniezna było konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Gniezno i Strada Środa Wlkp. Oddanie do użytku tej obwodnicy uwolni Gniezno od kilku tysięcy jadących tranzytem pojazdów dziennie

 


Podobne wiadomości:

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda utrzymuje pozycję lidera na polskim rynku
Skoda utrzymuje pozycję lidera na polskim rynku
Skoda po raz kolejny nie pozostawiła szans konkurentom. Cały rynek samochodów nowych zanotował wzrosty, ale czeska marka wyraźnie zwiększyła dystans w stosunku do konkurentów. Skoda była najchętniej wybieraną marką w Polsce wśród klientów indywidualnych i flotowych.