mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Grudziądz: pre-umowa na średnicówkę

Grudziądz: pre-umowa na średnicówkę

Została podpisana pre-umowa na realizację budowy II etapu Trasy Średnicowej w Grudziądzu od ul. Droga Łąkowa do ul. Południowej i etapu III od węzła „Grudziądz” do połączenia z drogą krajową nr 55.

Grudziądz: pre-umowa na średnicówkę

- Cieszę się, że grudziądzka Trasa Średnicowa figuruje na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ogłoszonej  przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i że podpisaliśmy pre-umowę. Ten dokument pozwala nam rozpocząć realizację tej strategicznej inwestycji drogowej –  powiedział prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

Władze miasta tuż po zakończeniu budowy I etapu Trasy Średnicowej rozpoczęły procedurę przygotowawczą związaną z budową II etapu Średnicówki: kompletowanie  dokumentacji, decyzji środowiskowych i pozwolenia na budowę. W czerwcu 2009 r. rozpoczęła się wycinka drzew na trasie przebiegu II etapu, która zakończy się w  kwietniu br. W październiku 2009 r. miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę „Budowy Trasy Średnicowej Etap II od ul. Droga Łąkowa do ul. Południowej”. Do postępowania przetargowego wpłynęło 13 ofert, najtańsza opiewa na kwotę 48 376 574,95 zł brutto, natomiast najdroższa to 63 280 360,52 zł brutto.

- Dzięki temu, że nie zwlekaliśmy z procedurami przygotowawczymi zyskaliśmy jeden sezon budowlany. Zgodnie z harmonogramem roboty budowlane II etapu budowy Trasy  Średnicowej powinny rozpocząć się w II kwartale 2010 r. i zakończyć w IV kwartale 2011 r., natomiast dokumentacja techniczna III etapu powinna powstać w III  kwartale 2010 r., budowa mogłaby się rozpocząć pod koniec 2010 r. – dodaje 
prezydent Robert Malinowski.

Władze miasta podjęły równocześnie starania o poszerzenie zakresu rzeczowego  projektu o budowę również IV etapu Trasy Średnicowej. Propozycja została przekazana do Ministerstwa Infrastruktury. Umownie nazwany etap IV stanowiłby  odcinek drogi klasy G o długości ok. 600 m wraz z wiaduktem nad linią PKP i ul.  Szosa Toruńska. Jego budowa nie zakłóciłaby funkcjonowania etapów II i III Trasy 
Średnicowej, a po jego ukończeniu powstanie docelowy i w pełni funkcjonalny układ komunikacyjny, gwarantujący sprawną obsługę połączeń regionalnych i międzynarodowych oraz bezkolizyjny korytarz transportowy dla ruchu tranzytowego w Grudziądzu.

Przypomnijmy, budowa II etapu Trasy Średnicowej pozwoli w pierwszej kolejności  wyprowadzić ruch tranzytowy w układzie północ – południe biegnący obecnie śladem  drogi krajowej nr 55 w bezpośrednim sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych.  Odcinek ten o długości ok. 4,3 km zaplanowany jest do wybudowania jako droga  dwujezdniowa klasy G z budową wiaduktu drogowego nad drogą wojewódzką nr 534 -  ul. Hallera. Etap III pozwoli połączyć węzeł Grudziądz autostrady A1 z drogą  krajową nr 55. Harmonogram realizacji tej części inwestycji ściśle skorelowano z  budową drugiego odcinka autostrady A1 wraz z mostem autostradowym na odcinku Nowe  Marzy - Czerniewice.  Etap III zaplanowano jako odcinek drogi klasy G o długości  2,7 km z węzłem drogowym - wiaduktem na wysokości ul. Konstytucji 3-go Maja oraz  mostkiem nad rzeką Rudniczanka.

W ujęciu krajowym przedmiotowa inwestycja spowoduje wzmocnienie odcinków dróg krajowych biegnących na terenie Grudziądza i usprawnienie obsługi połączeń międzyregionalnych i międzynarodowych oraz możliwość poszerzenia sieci drogowej TEN-T. Grudziądz zaś zyska obwodnicę miasta w ciągu drogi krajowej włączonej bezpośrednio do sieci drogowej TEN-T poprzez bezpośredni zjazd z autostrady A-1.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia
Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia
Gama modelowa Volvo dynamicznie się rozwija. Po niedawnej premierze modelu XC60 przyszedł czas na mniejszego brata - XC40. W sieci pojawiło sie pierwsze zdjęcie, które zdradza wygląd tylnej części nadwozia.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech