mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Harmonogram dla autostrady A1

Harmonogram dla autostrady A1

Jesień 2007 - podpisanie umowy na budowę. Wiosna 2008 - rozpoczęcie inwestycji, a oddanie jej do użytku - 2010/11. Takie terminy dla autostrady spod Łodzi przez Częstochowę do Pyrzowic podało Ministerstwo Transportu.

Przetarg na 180-kilometrowy odcinek autostrady już trwa. Od Piotrkowa do Rząsaw pod Częstochową A1 powstanie z "uzbrojonej" w wiadukty trasy szybkiego ruchu, dalej zaś A1 pójdzie nowym śladem, okrążając Częstochowę od północy i zachodu. Wokół miasta zaplanowano cztery węzły: we wspomnianych Rząsawach, na przedłużeniu ul. św. Rocha, w Wyrazowie oraz między Dźbowem a Konopiskami. A1 będzie płatna, a myto pobierze ta sama firma, która wygra przetarg na budowę.

Postępowanie, mające wyłonić wykonawcę, jest trzyetapowe. Pierwszy zakończył się już 12 grudnia. Z dziewięciu konsorcjów komisja wyłoniła trzy i będą one zaproszone do składania ofert w II etapie. Są to: Grupa A1 (Bilfinger Berger BOT GmbH, Brisa, Bank Millennium SA, MSF, Macquire Bank Ltd.), Autostrada Centralna (A-WAY GmbH, Strabag AG, EGIS Projekt SA, Hochtief PPP Solutions GmbH, Mota Engil SGPS SA) i Autostrada Południe (Budimex SA, Cintra, Ferrovial Agroman).

- Podpisanie umów nastąpi na początku czwartego kwartału 2007 r., a prace budowlane ruszą w drugim kwartale 2008 roku - informuje Ministerstwo Transportu.

Ma ono do wydania w ciągu sześciu lat ponad 19 mld euro na drogi, koleje i lotniska. Ma w tym pomóc specjalna jednostka utworzona w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zacznie działać na początku przyszłego roku. Będzie się zajmować bieżącym zarządzaniem pieniędzmi, zapewnieniem finansowania, a na koniec rozliczaniem beneficjentów. Na liście projektów priorytetowych jest m.in. autostrada A1.

Od kilku miesięcy trwa wykup gruntów pod autostradę od węzła Rząsawy (na północnym skraju Częstochowy) do Pyrzowic - do tej pory skarb państwa nabył około połowy terenów. Dla części, przede wszystkim o niewyjaśnionym stanie własnościowym, wojewoda wszczął procedurę wywłaszczeniową. Natomiast na północ od Częstochowy grunty są już praktycznie przygotowane: tam zakupy były mniejsze, gdyż chodziło tylko o poszerzenie poboczy istniejącej "gierkówki" oraz zakup terenu pod dwupoziomowe skrzyżowania i miejsca obsługi podróżnych. Część prac przygotowawczych już zresztą wykonano, np. wycinając las wzdłuż trasy szybkiego ruchu.

Przetarg na A1 obejmuje odcinek do lotniska w Pyrzowicach - kolejny, krótki już fragment do skrzyżowania z autostradą A4 (Kraków - Wrocław) koło Gliwic budowany będzie według odrębnego kontraktu. Termin trudny jest dziś do określenia, ale nie powinien zbytnio odbiegać od częstochowskiego odcinka A1.

Autostrada A1

Ma łączyć Gdańsk z Czechami (nasi południowi sąsiedzi swoją autostradę mają już prawie gotową, oni też stawiają most graniczny koło Raciborza). A1 podzielona jest na odcinki:

  • Gdańsk - Grudziądz: trwa budowa
  • Grudziądz - Toruń: koncesję na budowę ma firma Gdańsk Transport Company, ale rząd chce zerwać umowę, bo uważa, że poprzedni zgodził się na zbyt wysokie koszty budowy
  • Toruń - Stryków k. Łodzi: powstanie do 2013 r. z pomocą funduszy unijnych, przetargu jeszcze nie rozpisano
  • Stryków - Częstochowa - Pyrzowice: rozpoczęta procedura przetargowa (w ramach tego odcinka wchodzi istniejący fragment autostrady od Tuszyna do Piotrkowa)
  • Pyrzowice - Gliwice: powstanie do 2013 r. z pomocą funduszy unijnych, przetargu jeszcze nie rozpisano
  • Gliwice - granica: przetarg zmierza ku rozstrzygnięciu, rozpoczęcie prac w przyszłym roku.


Przeczytaj także:

Ruszyły przetargi na A2 i A1? (2006-12-14)

Najdłuższy most na A1 (2006-12-14)

Kto zbuduje A1 Grudziądz – Toruń? (2006-12-12)

Otwarto oferty A4 Kraków – Szarów (2006-12-18)

Kiedy autostradą A2 do Świecka? (2006-12-15)

A1 Sośnica - Bełk otwarcie ofert (2006-09-29)

 

 


Podobne wiadomości:

Otwarto oferty A4 Kraków – Szarów

Otwarto oferty A4 Kraków – Szarów

Polskie drogi 2006-12-18

Kiedy autostradą A2 do Świecka?

Kiedy autostradą A2 do Świecka?

Polskie drogi 2006-12-15

Komentuj:

~Piotr 2008-02-16

Odcinek z łodzi do Czewy nie powinien być platny cala droga juz jest, ktos dobuduje dosłownie trzy mosty jeden czy dwa mopy i bedzie bral kase za cos co wybudowało panstwo 30 lat temu. Wiekszośc asfaltu jest juz wymieniona wiec remont nawieszchni tez jest znacznie mniejszy.Protestuje!!!

~Brzytwa KM 2008-01-15

Jaki termin zakonczenia budowy A1 : 2012 czy 2013 ?

~A1 2007-01-06

Czy wie może ktoś czy ten istniejący odcinek z Tuszyna do Piotrkowa będzie remontowany w trakcie budowy autostrady ze Strykowa do Częstochowy? Myśle że należało by wyremontować bo jest on delikatnie mówiąc w nie najlepszym stanie. Jeżeli wie ktoś coś na ten temat to prosze o odpowiedź.

~Paulek 2007-01-03

Fakt masz racje. Tylko z tym obiecywaniem w Polsce jest tak zawsze i to trzeba wziąsć pod uwage. Pozdrawiam

~Kuba 2007-01-02

"Nie budują jest źle, budują też jest źle. Czego wy k..a chcecie aby 400 km autostrady wybudowac w 2 lata?" Chodzi o to ze ktos naobiecywal nam A1 do 2010 a co chwile sie dowiadujemy o tym ze cos idzie nie tak albo wogole nie idzie (Toruń - Stryków k. Łodzi: powstanie do 2013 r.,przetargu jeszcze nie rozpisano) itd. itp.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.