mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Harmonogram dla autostrady A1

Harmonogram dla autostrady A1

Jesień 2007 - podpisanie umowy na budowę. Wiosna 2008 - rozpoczęcie inwestycji, a oddanie jej do użytku - 2010/11. Takie terminy dla autostrady spod Łodzi przez Częstochowę do Pyrzowic podało Ministerstwo Transportu.

Przetarg na 180-kilometrowy odcinek autostrady już trwa. Od Piotrkowa do Rząsaw pod Częstochową A1 powstanie z "uzbrojonej" w wiadukty trasy szybkiego ruchu, dalej zaś A1 pójdzie nowym śladem, okrążając Częstochowę od północy i zachodu. Wokół miasta zaplanowano cztery węzły: we wspomnianych Rząsawach, na przedłużeniu ul. św. Rocha, w Wyrazowie oraz między Dźbowem a Konopiskami. A1 będzie płatna, a myto pobierze ta sama firma, która wygra przetarg na budowę.

Postępowanie, mające wyłonić wykonawcę, jest trzyetapowe. Pierwszy zakończył się już 12 grudnia. Z dziewięciu konsorcjów komisja wyłoniła trzy i będą one zaproszone do składania ofert w II etapie. Są to: Grupa A1 (Bilfinger Berger BOT GmbH, Brisa, Bank Millennium SA, MSF, Macquire Bank Ltd.), Autostrada Centralna (A-WAY GmbH, Strabag AG, EGIS Projekt SA, Hochtief PPP Solutions GmbH, Mota Engil SGPS SA) i Autostrada Południe (Budimex SA, Cintra, Ferrovial Agroman).

- Podpisanie umów nastąpi na początku czwartego kwartału 2007 r., a prace budowlane ruszą w drugim kwartale 2008 roku - informuje Ministerstwo Transportu.

Ma ono do wydania w ciągu sześciu lat ponad 19 mld euro na drogi, koleje i lotniska. Ma w tym pomóc specjalna jednostka utworzona w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zacznie działać na początku przyszłego roku. Będzie się zajmować bieżącym zarządzaniem pieniędzmi, zapewnieniem finansowania, a na koniec rozliczaniem beneficjentów. Na liście projektów priorytetowych jest m.in. autostrada A1.

Od kilku miesięcy trwa wykup gruntów pod autostradę od węzła Rząsawy (na północnym skraju Częstochowy) do Pyrzowic - do tej pory skarb państwa nabył około połowy terenów. Dla części, przede wszystkim o niewyjaśnionym stanie własnościowym, wojewoda wszczął procedurę wywłaszczeniową. Natomiast na północ od Częstochowy grunty są już praktycznie przygotowane: tam zakupy były mniejsze, gdyż chodziło tylko o poszerzenie poboczy istniejącej "gierkówki" oraz zakup terenu pod dwupoziomowe skrzyżowania i miejsca obsługi podróżnych. Część prac przygotowawczych już zresztą wykonano, np. wycinając las wzdłuż trasy szybkiego ruchu.

Przetarg na A1 obejmuje odcinek do lotniska w Pyrzowicach - kolejny, krótki już fragment do skrzyżowania z autostradą A4 (Kraków - Wrocław) koło Gliwic budowany będzie według odrębnego kontraktu. Termin trudny jest dziś do określenia, ale nie powinien zbytnio odbiegać od częstochowskiego odcinka A1.

Autostrada A1

Ma łączyć Gdańsk z Czechami (nasi południowi sąsiedzi swoją autostradę mają już prawie gotową, oni też stawiają most graniczny koło Raciborza). A1 podzielona jest na odcinki:

  • Gdańsk - Grudziądz: trwa budowa
  • Grudziądz - Toruń: koncesję na budowę ma firma Gdańsk Transport Company, ale rząd chce zerwać umowę, bo uważa, że poprzedni zgodził się na zbyt wysokie koszty budowy
  • Toruń - Stryków k. Łodzi: powstanie do 2013 r. z pomocą funduszy unijnych, przetargu jeszcze nie rozpisano
  • Stryków - Częstochowa - Pyrzowice: rozpoczęta procedura przetargowa (w ramach tego odcinka wchodzi istniejący fragment autostrady od Tuszyna do Piotrkowa)
  • Pyrzowice - Gliwice: powstanie do 2013 r. z pomocą funduszy unijnych, przetargu jeszcze nie rozpisano
  • Gliwice - granica: przetarg zmierza ku rozstrzygnięciu, rozpoczęcie prac w przyszłym roku.


Przeczytaj także:

Ruszyły przetargi na A2 i A1? (2006-12-14)

Najdłuższy most na A1 (2006-12-14)

Kto zbuduje A1 Grudziądz – Toruń? (2006-12-12)

Otwarto oferty A4 Kraków – Szarów (2006-12-18)

Kiedy autostradą A2 do Świecka? (2006-12-15)

A1 Sośnica - Bełk otwarcie ofert (2006-09-29)

 

 


Podobne wiadomości:

Kto zbuduje A1 Grudziądz – Toruń?

Kto zbuduje A1 Grudziądz – Toruń?

Polskie drogi 2006-12-12

Otwarto oferty A4 Kraków – Szarów

Otwarto oferty A4 Kraków – Szarów

Polskie drogi 2006-12-18

Komentuj:

~Piotr 2008-02-16

Odcinek z łodzi do Czewy nie powinien być platny cala droga juz jest, ktos dobuduje dosłownie trzy mosty jeden czy dwa mopy i bedzie bral kase za cos co wybudowało panstwo 30 lat temu. Wiekszośc asfaltu jest juz wymieniona wiec remont nawieszchni tez jest znacznie mniejszy.Protestuje!!!

~Brzytwa KM 2008-01-15

Jaki termin zakonczenia budowy A1 : 2012 czy 2013 ?

~A1 2007-01-06

Czy wie może ktoś czy ten istniejący odcinek z Tuszyna do Piotrkowa będzie remontowany w trakcie budowy autostrady ze Strykowa do Częstochowy? Myśle że należało by wyremontować bo jest on delikatnie mówiąc w nie najlepszym stanie. Jeżeli wie ktoś coś na ten temat to prosze o odpowiedź.

~Paulek 2007-01-03

Fakt masz racje. Tylko z tym obiecywaniem w Polsce jest tak zawsze i to trzeba wziąsć pod uwage. Pozdrawiam

~Kuba 2007-01-02

"Nie budują jest źle, budują też jest źle. Czego wy k..a chcecie aby 400 km autostrady wybudowac w 2 lata?" Chodzi o to ze ktos naobiecywal nam A1 do 2010 a co chwile sie dowiadujemy o tym ze cos idzie nie tak albo wogole nie idzie (Toruń - Stryków k. Łodzi: powstanie do 2013 r.,przetargu jeszcze nie rozpisano) itd. itp.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando