mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > II transza kredytu na budowę A1

II transza kredytu na budowę A1

MTiB poinformowało, że zostanie wypłacona II transza oraz dobiegają końca procedury wymagane dla zaliczkowej wypłaty przez EBI III transzy kredytu dla GTC - koncesjonariusza a zarazem wykonawcy budowy autostrady A1.

II transza kredytu na budowę A1

Budowa odcinka autostrady A1 Gdańsk - Nowe Marzy liczącego 90 km rozpoczęła się w sierpniu 2005 r. Koncesjonariuszem a zarazem wykonawcą jest Gdańsk Transport Company, konsorcjum złożone z firm NDI, Skanska, Intertoll i Laing Roads. Jest to pierwszy etap autostrady A1, w kierunku na Toruń, a w dalszej perspektywie przez Łódź, Częstochowę, Gliwice do Gorzyczek.

Konsorcjum GTC  posiada umowę na budowę i eksploatację tego odcinka autostrady do 2040 roku, po tym okresie przejdzie pod skrzydła skarbu państwa. Według umowy spółka GTC będzie zajmować się utrzymaniem północnego odcinka autostrady oraz pobieraniem opłat lecz o ich wysokości będą decydować polskie władze państwowe.

Według deklaracji rządu K. Marcinkiewicza pod koniec 2009 roku w Polsce będzie 1100 km autostrad i 850 km dróg ekspresowych, wśród nich: -  autostrada A1 od Gdańska do Torunia i od Strykowa do granicy z Czechami. Minister Transportu i Budownictwa Jerzy Polaczek zdecydował, że w tym roku oprócz budowy odcinka północnego, rozpocząć ma się budowa A-1 od strony południowej (odcinek od granicy Polski w okolicach Krakowa, do skrzyżowania z autostradą A-4).

Program budowy autostrady A1 obejmuje trasę Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Gliwice - Gorzyczki, o długości 561 km. Polska A1 będzie wchodzić w skład europejskiego korytarza transportowego, łączącego kraje Skandynawii z krajami z południa Europy oraz Bliskim Wschodem.

Przeczytaj także:

Oferty na A1 już złożone (2005-11-21)

Śląska autostrada A1 (2005-10-21)

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe (2006-01-20)


Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.