mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy zakończony

I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy zakończony

Przebudowa ul. Gniewomierskiej jako I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. W piątek (30 lipca br.) miał miejsce końcowy odbiór wykonanych już wcześniej robót. Inwestycja ta zalicza się do najważniejszych miejskich przedsięwzięć ostatnich lat zarówno pod względem finansowym, zakresu wykonywanych prac, jak i znaczenia dla lokalnego i regionalnego układu komunikacyjnego. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę ok. 17,8 miliona zł.

I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy zakończony
Budową zajmowała się wyłoniona w drodze przetargu legnicka firma ABM POL-DRÓG Sp. z o. o. Na realizację tego projektu miasto zdobyło bardzo znaczące dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę ok. 17,8 miliona zł. Dofinansowanie ze środków unijnych stanowi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli ok. 8,2 mln zł. Z budżetu państwa inwestycję zasilił 1 milion zł. O te kwoty pomniejszyły się wydatki z budżetu miasta na I etap nowej obwodnicy.

Przebudowana ulica Gniewomierska, biegnąca od Ronda Bitwy Legnickiej przy Obwodnicy Zachodniej (ul. Jaworzyńska) do granicy miasta w kierunku Legnickiego Pola, to obecnie dwie jezdnie o długości 972 metrów, posiadające parametry techniczne drogi krajowej, rozdzielone pasem zieleni i wyposażone w dwie zatoki autobusowe. Wzdłuż jezdni położone są dwa chodniki i ścieżka rowerowa. Droga dwujezdniowa przechodzi następnie w jednojezdniową dwupasmówkę o długości ok. 300 metrów i szerokości 6 m. Odcinek ten posiada parametry drogi powiatowej. Przebudowany również został 180 metrowy, szeroki na 5 metrów odcinek drogi gminnej, biegnącej w kierunku Bartoszowa.
Równolegle do ulicy Gniewomierskiej wybudowana została droga dojazdowa do położonych w sąsiedztwie terenów budowlanych i inwestycyjnych, wyposażona w dojścia i zatoki postojowe. Jest ona długa na 658 metrów i szeroka na 6 metrów.

Nowa Gniewomierska to: 9 tysięcy ton wylanego asfaltu i ponad 6,5 tysiąca m2 betonowej oraz kamiennej kostki brukowej. Wzdłuż drogi ustawiono 46 słupów, na których zawisło 60 lamp oświetleniowych. Powstało uliczne oznakowanie pionowe i poziome. Zbudowano przepusty dla rowów melioracyjnych i cieku wodnego „Kopanina”. Usunięte zostały kolizje podziemnych sieci. Nie zapomniano też o zaopatrzeniu drogi w zieleń, sadząc w jej otoczeniu 9 tysięcy krzewów ozdobnych i 140 drzew (lipy i jarząby).

Przebudowa ulicy Gniewomierskiej stanowi pierwszy etap budowy całej obwodnicy południowo-wschodniej, łączącej wielkie legnickie osiedla ze strefą przemysłową, handlową i autostradą A4. Projekt ten zakłada powstanie wiaduktu nad przejazdem kolejowym w ciągu Gniewomierskiej i połączenie z ulicą Sikorskiego, a dalej z Wrocławską. Będą to kolejne etapy budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy, która ma usprawnić układ komunikacyjny miasta i ułatwić mieszkańcom poruszanie się po nim. Jest ona również ważna dla regionalnego układu komunikacyjnego.

Obecnie trwają intensywne zabiegi Prezydenta Legnicy, wspomagane przez Starostę Legnickiego i Wójta Gminy Legnickie Pole, o finansowe zaangażowanie się Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we współfinansowanie budowy kolejnych etapów południowo-wschodniej obwodnicy miasta.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.