mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy zakończony

I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy zakończony

Przebudowa ul. Gniewomierskiej jako I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. W piątek (30 lipca br.) miał miejsce końcowy odbiór wykonanych już wcześniej robót. Inwestycja ta zalicza się do najważniejszych miejskich przedsięwzięć ostatnich lat zarówno pod względem finansowym, zakresu wykonywanych prac, jak i znaczenia dla lokalnego i regionalnego układu komunikacyjnego. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę ok. 17,8 miliona zł.

I etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy zakończony
Budową zajmowała się wyłoniona w drodze przetargu legnicka firma ABM POL-DRÓG Sp. z o. o. Na realizację tego projektu miasto zdobyło bardzo znaczące dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę ok. 17,8 miliona zł. Dofinansowanie ze środków unijnych stanowi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli ok. 8,2 mln zł. Z budżetu państwa inwestycję zasilił 1 milion zł. O te kwoty pomniejszyły się wydatki z budżetu miasta na I etap nowej obwodnicy.

Przebudowana ulica Gniewomierska, biegnąca od Ronda Bitwy Legnickiej przy Obwodnicy Zachodniej (ul. Jaworzyńska) do granicy miasta w kierunku Legnickiego Pola, to obecnie dwie jezdnie o długości 972 metrów, posiadające parametry techniczne drogi krajowej, rozdzielone pasem zieleni i wyposażone w dwie zatoki autobusowe. Wzdłuż jezdni położone są dwa chodniki i ścieżka rowerowa. Droga dwujezdniowa przechodzi następnie w jednojezdniową dwupasmówkę o długości ok. 300 metrów i szerokości 6 m. Odcinek ten posiada parametry drogi powiatowej. Przebudowany również został 180 metrowy, szeroki na 5 metrów odcinek drogi gminnej, biegnącej w kierunku Bartoszowa.
Równolegle do ulicy Gniewomierskiej wybudowana została droga dojazdowa do położonych w sąsiedztwie terenów budowlanych i inwestycyjnych, wyposażona w dojścia i zatoki postojowe. Jest ona długa na 658 metrów i szeroka na 6 metrów.

Nowa Gniewomierska to: 9 tysięcy ton wylanego asfaltu i ponad 6,5 tysiąca m2 betonowej oraz kamiennej kostki brukowej. Wzdłuż drogi ustawiono 46 słupów, na których zawisło 60 lamp oświetleniowych. Powstało uliczne oznakowanie pionowe i poziome. Zbudowano przepusty dla rowów melioracyjnych i cieku wodnego „Kopanina”. Usunięte zostały kolizje podziemnych sieci. Nie zapomniano też o zaopatrzeniu drogi w zieleń, sadząc w jej otoczeniu 9 tysięcy krzewów ozdobnych i 140 drzew (lipy i jarząby).

Przebudowa ulicy Gniewomierskiej stanowi pierwszy etap budowy całej obwodnicy południowo-wschodniej, łączącej wielkie legnickie osiedla ze strefą przemysłową, handlową i autostradą A4. Projekt ten zakłada powstanie wiaduktu nad przejazdem kolejowym w ciągu Gniewomierskiej i połączenie z ulicą Sikorskiego, a dalej z Wrocławską. Będą to kolejne etapy budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy, która ma usprawnić układ komunikacyjny miasta i ułatwić mieszkańcom poruszanie się po nim. Jest ona również ważna dla regionalnego układu komunikacyjnego.

Obecnie trwają intensywne zabiegi Prezydenta Legnicy, wspomagane przez Starostę Legnickiego i Wójta Gminy Legnickie Pole, o finansowe zaangażowanie się Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we współfinansowanie budowy kolejnych etapów południowo-wschodniej obwodnicy miasta.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.