mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > I etap obwodnicy Leżajska na finiszu

I etap obwodnicy Leżajska na finiszu

Budowa przeszło 4-kilometrowego odcinka obwodnicy Leżajska powoli dobiega końca. Jeszcze w lipcu planowane jest zakończenie tzw. robót zasadniczych a najpóźniej we wrześniu, po uzyskaniu decyzji na użytkowanie, udostępnienie pierwszego etapu obwodnicy Leżajska kierowcom. To kolejne kilometry na mapie sieci nowych dróg Podkarpacia. W ciągu 5 lat drogowcy oddali do użytku kierowców prawie 52 km nowych, bezpiecznych dróg.

I etap obwodnicy Leżajska na finiszu
Obecnie Wykonawca I etapu obwodnicy Leżajska na DK77 prowadzi ostatnie prace bitumiczne na ciągu głównym obwodnicy i łącznicach oraz na  drogach serwisowych. Jednocześnie wykonuje wszelkie asortymenty prac wykończeniowych (brukarskich, odwodnieniowych, z zakresu zieleni i ekranów akustycznych). W miesiącu lipcu planuje wykonywać roboty: elektryczne (montaż  10 szt. latarni oświetleniowych), teletechniczne, wodno – kanalizacyjne, drogowe (w tym przejazdy, przepusty) i mostowe (m.in. dokończenie umocnień skarp stożków przyczółkowych, ustawianie osłon przeciwhałasowych, wykonanie nawierzchni z mieszanki SMA, w-wa ścieralna). Wykonawca zasadzi także 7000 szt. krzewów liściastych i 2500 szt. drzew.

Pierwotny termin zakończenia prac planowany był na grudzień 2012r. Jednak w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (przedłużająca się zima, ulewne deszcze uniemożliwiające prowadzenie robót), uznane zostały roszczenia czasowe wykonawcy przedłużające czas na ukończenie kontraktu. Według szacunków Inżyniera Kontraktu roboty na ciągu głównym i łącznicach powinny zostać zakończone jeszcze w lipcu (do ukończenia pozostaną roboty wykończeniowe nie mające wpływu na uzyskanie decyzji na użytkowanie). Natychmiast po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, I etap obwodnicy Leżajska zostanie oddany do ruchu kierowców. Powinno to nastąpić najpóźniej we wrześniu br.

Wykonawcą I etapu obwodnicy Leżajska jest polsko-hiszpańskie konsorcjum firm ze spółką SANDO BUDOWNICTWO POLSKA jako liderem i Partnerem CONSTRUCCIONES SANCHEZ DOMINGUEZ-SANDO S.A. z Hiszpanii. Umowna wartość kontraktu to ponad 36,5 mln zł. Obwodnica znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 77. Etap I: od łącznika tj. drogi gminnej stanowiącej przedłużenie ul. Jagiełły, poprzez węzeł Giedlarowa z drogą wojewódzką 877 do drogi krajowej nr 77 w Wierzawicach.

Wybudowanie I etapu obwodnicy pozwoli na częściowe wyprowadzenie ruchu z centrum miasta, co zdecydowanie poprawi warunki ruchowe w Leżajsku oraz warunki życia mieszkańców. Jednak dopiero dokończenie aktualnie prowadzonej budowy II etapu, pozwoli na zaobserwowanie wymiernych efektów, jak wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z zabytkowego centrum miasta oraz szybsze, bezpieczniejsze i komfortowe pokonanie tego odcinka. Kierowcy zaoszczędzą wówczas do kilkunastu minut, co nie jest bez znaczenia, gdyż obwodnica jest ważnym elementem ogólnokrajowego ciągu komunikacyjnego. Jest kolejnym działaniem na usprawnienie przejazdu z centralnej Polski na wschód, w kierunku przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Krościenku. Obwodnica Leżajska jest więc inwestycją o dużym znaczeniu nie tylko dla kierowców i mieszkańców Podkarpacia, ale ma także charakter ponadregionalny.

Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 
Tematy w artykule: obwodnice podkarpackie

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GT86 po tuningu TRD
Toyota GT86 po tuningu TRD
Inżynierowie Toyota Racing Development wzięli na warsztat i profesjonalnie stuningowali kolejne auto. Tym razem wybór padł na słynne, tylnonapędowe coupé GT86. Tak powstała wyjątkowa Toyota GT86 TRD Special Edition.