Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > I etap obwodnicy Leżajska na finiszu

I etap obwodnicy Leżajska na finiszu

Budowa przeszło 4-kilometrowego odcinka obwodnicy Leżajska powoli dobiega końca. Jeszcze w lipcu planowane jest zakończenie tzw. robót zasadniczych a najpóźniej we wrześniu, po uzyskaniu decyzji na użytkowanie, udostępnienie pierwszego etapu obwodnicy Leżajska kierowcom. To kolejne kilometry na mapie sieci nowych dróg Podkarpacia. W ciągu 5 lat drogowcy oddali do użytku kierowców prawie 52 km nowych, bezpiecznych dróg.

I etap obwodnicy Leżajska na finiszu
Obecnie Wykonawca I etapu obwodnicy Leżajska na DK77 prowadzi ostatnie prace bitumiczne na ciągu głównym obwodnicy i łącznicach oraz na  drogach serwisowych. Jednocześnie wykonuje wszelkie asortymenty prac wykończeniowych (brukarskich, odwodnieniowych, z zakresu zieleni i ekranów akustycznych). W miesiącu lipcu planuje wykonywać roboty: elektryczne (montaż  10 szt. latarni oświetleniowych), teletechniczne, wodno – kanalizacyjne, drogowe (w tym przejazdy, przepusty) i mostowe (m.in. dokończenie umocnień skarp stożków przyczółkowych, ustawianie osłon przeciwhałasowych, wykonanie nawierzchni z mieszanki SMA, w-wa ścieralna). Wykonawca zasadzi także 7000 szt. krzewów liściastych i 2500 szt. drzew.

Pierwotny termin zakończenia prac planowany był na grudzień 2012r. Jednak w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (przedłużająca się zima, ulewne deszcze uniemożliwiające prowadzenie robót), uznane zostały roszczenia czasowe wykonawcy przedłużające czas na ukończenie kontraktu. Według szacunków Inżyniera Kontraktu roboty na ciągu głównym i łącznicach powinny zostać zakończone jeszcze w lipcu (do ukończenia pozostaną roboty wykończeniowe nie mające wpływu na uzyskanie decyzji na użytkowanie). Natychmiast po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, I etap obwodnicy Leżajska zostanie oddany do ruchu kierowców. Powinno to nastąpić najpóźniej we wrześniu br.

Wykonawcą I etapu obwodnicy Leżajska jest polsko-hiszpańskie konsorcjum firm ze spółką SANDO BUDOWNICTWO POLSKA jako liderem i Partnerem CONSTRUCCIONES SANCHEZ DOMINGUEZ-SANDO S.A. z Hiszpanii. Umowna wartość kontraktu to ponad 36,5 mln zł. Obwodnica znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 77. Etap I: od łącznika tj. drogi gminnej stanowiącej przedłużenie ul. Jagiełły, poprzez węzeł Giedlarowa z drogą wojewódzką 877 do drogi krajowej nr 77 w Wierzawicach.

Wybudowanie I etapu obwodnicy pozwoli na częściowe wyprowadzenie ruchu z centrum miasta, co zdecydowanie poprawi warunki ruchowe w Leżajsku oraz warunki życia mieszkańców. Jednak dopiero dokończenie aktualnie prowadzonej budowy II etapu, pozwoli na zaobserwowanie wymiernych efektów, jak wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z zabytkowego centrum miasta oraz szybsze, bezpieczniejsze i komfortowe pokonanie tego odcinka. Kierowcy zaoszczędzą wówczas do kilkunastu minut, co nie jest bez znaczenia, gdyż obwodnica jest ważnym elementem ogólnokrajowego ciągu komunikacyjnego. Jest kolejnym działaniem na usprawnienie przejazdu z centralnej Polski na wschód, w kierunku przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Krościenku. Obwodnica Leżajska jest więc inwestycją o dużym znaczeniu nie tylko dla kierowców i mieszkańców Podkarpacia, ale ma także charakter ponadregionalny.

Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 
Tematy w artykule: obwodnice podkarpackie

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław prawie gotowy

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj