mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ile i jak zapłacimy za autostrady?

Ile i jak zapłacimy za autostrady?

Ministerstwo Transportu wykonało ukłon w kierunku kierowców aut osobowych i motocykli i obniżyło stawki  za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA.  Od połowy maja stawki wynoszą 0,10 zł/km dla samochodów osobowych i 0,05 zł/km dla motocykli (wcześniej odpowiednio: 0,20 zł/km oraz 0,10 zł/km). Dodatkowo kierowcy aut osobowych mogą skorzystać z elektronicznego systemu opłat. Niestety rozwiązania te nie dotyczą odcinków autostrad koncesyjnych.

Ile i jak zapłacimy za autostrady?

Obecnie GDDKiA pobiera opłatę na odcinku autostrady A2 Konin - Stryków. Od piątku (1 czerwca) ruszy pobór opłat na odcinku autostrady A4 Wrocław - Gliwice. Za przejechanie 164 km A4 z Bielan Wrocławskich do Sośnicy kierowcy zapłacą po 10 groszy za każdy kilometr, czyli łącznie ponad 16 zł. Dla motocyklistów stawka za kilometr wynosi o połowę mniej. Kierowcy samochodów osobowych będą mogli zdecydować, czy wolą zapłacić za przejazd ręcznie w miejscach poboru opłat, czy elektronicznie w ramach systemu viaTOLL.

viaAUTO – elektronicznie dla osobowych

Od 3 lipca 2011 roku system viaTOLL pozwala użytkownikom elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

- Od 1 czerwca także kierowcy samochodów osobowych będą mogli dobrowolnie dołączyć do systemu viaTOLL. Będzie on dla nich wygodną alternatywą wobec manualnego systemu poboru opłat obowiązującego odcinkach autostrad: A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Kierowcy posługujący się urządzeniem pokładowym viaAUTO zapłacą bezgotówkowo za przejazd bez zatrzymywania się w Miejscach Poboru Opłat – informuje Dorota Prochowicz rzecznik prasowy projektu viaTOLL.
 
Zaletą urządzenia viaAUTO jest fakt, że do uiszczenia opłaty nie trzeba się zatrzymywać. Na bramkach wjazdowych i zjazdowych znajdują się anteny, któ¬re umożliwiają komunikację między przekaźnikami, a urządzeniem po¬kładowym viaAUTO zamontowanym w pojeździe. Dzięki temu przy zjeździe możliwe jest naliczenie opłaty za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady. W przeciwieństwie do urządzenia viaBOX, viaAUTO można przenosić pomiędzy pojazdami.

Możliwe będą trzy sposoby przystapienia do systemu: poprzez uproszczoną procedurę zakupu urządzenia viaAUTO w trybie pre-paid – bez rejestracji (trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z braku rejestracji danych użytkownika w systemie np. doładowanie konta tylko w jednym z Miejsc Obsługi Klienta lub przelewem)., poprzez rejestrację w systemie lub poprzez zawarcie umowy z odroczoną płatnością . Zawarcie umowy z odroczoną płatnością wymaga przedstawienia kompletu dokumentów, a także wniesienia gwarancji (min. 195 zł za jeden pojazd). Konto z odroczoną płatnością jest jedyną formą dołączenia do systemu, która pozwala na rejestrację kilku pojazdów w ramach jednego konta.

Po dokonaniu wyboru sposobu rejestracji w systemie, kierowca nabywa za 135 zł (do końca sierpnia w promocyjnej cenie 70 zł) urządzenie viaAUTO. Instalacja urządzenia o wymiarach pudełka od zapałek ma być prosta - wystarczy nakleić je na wewnętrzną, górną część przedniej szyby. Urządzenie nie wymaga zasilania, a wewnętrzna bateria wystarcza na ok. 7 lat użytkowania – informuje biuro prasowe viaTOLL.

Od lipca nowe drogi w viaTOLL

Od 1 lipca do systemu viaTOLL włączone zostaną fragmenty dróg krajowych nr 91, 92, 94 oraz drogi ekspresowej S7 o łącznej długości 325 km. Będą to:

  • fragment drogi ekspresowej S7 Elbląg – węzeł Pasłęk-Północ o długości 13,7 km
  • dwa odcinki drogi krajowej nr 91: od skrzyżowania z drogą krajową nr 6 do węzła Nowe Marzy oraz od skrzyżowania z drogą ekspresową S5 – do Łysomic (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 552) o łącznej długości 141 km
  • droga krajowa nr 92 na odcinkach: Września – granica m. Konin; granica m. Konin – Łowicz (skrzyżowanie z drogą krajową nr 2 i nr 14) – łączna długość tych odcinków to 169 km
  • droga krajowa nr 94 na odcinku Modlnica Folwark 1 – węzeł Radzikowskiego o długości 2,5 km.


Łącznie płatny system będzie obejmował ok. 1890 km dróg.

Powstające odcinki autostrad, które zostaną wybudowane i oddane do użytku w systemie tradycyjnym (zarządzane przez GDDKiA) również zostaną objęte powyższymi stawkami. Będą to kolejne oddawane fragmenty autostrad m.in. A1, A2 i A4. 

Koncesyjne bez obniżki


Niestety obniżki nie dotyczą autostrad zarządzanych przez prywatne firmy. W dalszym ciągu za przejazd autostradą A1 z Torunia do Gdańska (152 km) kierowcy aut osobowych zapłacą prawie 30 złotych, a samochodów ciężarowych i autobusów – 71 zł. Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dziesięć miejsc poboru opłat.

Od 20 maja br. rozpoczął się też pobór opłat na nowym, koncesyjnym odcinku autostrady A2 do Świecka.  Kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą za podróż całym, 88 kilometrowym odcinkiem 17 zł a kierowcy pozostałych 4 kategorii pojazdów ciężarowych zapłacą jednakową stawkę w wysokości 40 zł.  Wysokość opłat za przejazd tym odcinkiem wynosi dla pojazdów I kategorii 0,20 zł brutto za 1 km autostrady i odpowiednio 0,46 zł brutto dla pojazdów kategorii II, III, IV i V.  Opłaty za przejazd będą pobierane w tzw. Miejscach Poboru Opłat. Są one zlokalizowane na węzłach autostradowych i poprzecznie na autostradzie.

Od marca br. firma Stalexport, zarządzająca odcinkiem A4 Katowice - Kraków, podniosła stawki dla samochodów osobowych. Opłata wynosi teraz 9 zł na każdym Placu Poboru Opłat, czyli łącznie na całym odcinku 18 zł a nie jak wcześniej 16 zł. Z promocji moga skorzystać motocykliści. Od 1 kwietnia podróż jednośladem na koncesyjnym odcinku A4 będzie o połowę tańsza. Opłata w ramach taryfy 1 z rabatem dla motocyklistów wyniesie 4,5 zł na każdym placu poboru opłat.

Od kilku miesięcy GDDKiA prowadzi rozmowy z koncesjonariuszami na temat wprowadzenia jednolitego elektronicznego sytemu poboru opłat. Nadal jednak nie wiadomo, czy prywatni zarządcy autostrad będą chcieli przyłączyc sie do viaTOLL czy wybrać własny system elektroniczny. Bez wątpienia jednolity i tani system poboru opłat byłby dla kierowcow najbardziej optymalny.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Powrót marki Alpine?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Goscik 2012-06-05

Um owy ze Stalexportem podpisywał guru transportu dawnej Unii Wolności Tadeusz Syryjczyk.. To dla przypomnienia.

~kazel 2012-06-02

pijar, pijar, [pijar... wciskanie ciemnoty we wszystkich mediach, podziękujmy UE a nie ministerstwu... ci gdyby mogli to by jeszcze podwyższyli...

~kierowca 2012-06-01

ten co podpisywał umowę z firmą STALEXPORT to powinien wisieć za jaja na drzwiach wahadłowych bo Rzad nie ma wpływu na ich stawki bo robią co chcą z opłatami i jak się raz wypowiadał jakiś minister drogi z Krakowa do Olkusza nie można zrobić dwupasmowej bo sie właśnie nie zgadza STALEXPORT bo nikt by nie jeździł tą niby autostradą.to tylko w naszym porąbanym kraju tak może być.

dajan55 2012-05-31

To nie Ministerstwo Transportu wykonało ukłon i obniżyło stawki za przejazd autostradą tylko UE WYMUSIŁA na MT obniżkę ponieważ autostrady dotowane przez UE (budowa) nie może osiągać zysków !. Państwo nie jest tak łaskawe dla swych obywateli jak to próbuje nam wcisnąć dziennikarz (niedoinformowany) !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.