mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Inicjatywy polsko-czeskie

Inicjatywy polsko-czeskie

Samorządowcy z polsko-czeskiego przygranicza chcieliby, aby w najbliższych kilku latach wybudowana została droga, która połączy czeską Opavę z opolskim Kietrzem. "Teraz trasa do Opavy liczy 60 km, po zbudowaniu drogi skróciłaby się do 20 km" - burmistrz Kietrza, Józef Matela.

"Czesi planują po swojej stronie budowę odcinka Opava - Sudice, my odcinek 1700 m - od granicy do miejscowości Ściborzyce Wielkie. Aby ruch kołowy nie przecinał wsi, musiałaby na jej obrzeżach powstać obwodnica. Budowana droga - ponieważ wiedzie przez granicę - powinna spełniać standardy traktatu z Schengen" - planują samorządowcy.
 
"Po stronie polskiej droga będzie miała charakter wojewódzki, o jej budowie zadecyduje więc nasz samorząd. Po stronie czeskiej - ten szlak komunikacyjny jest drogą państwową. Musimy od tamtejszego rządu otrzymać zapewnienie, że taką inwestycję planuje. Tylko pod tym warunkiem można przystąpić do opracowania studium wykonalności i dokumentacji technicznej oraz ubiegać się wspólnie o pieniądze unijne"  - mówi marszałek woj. opolskiego, Grzegorz Kubat.

Szacuje się, że sama budowa drogi wyniesie około 2-3 mln zł, ale sporą kwotę pochłonie wykup gruntów rolniczych pod inwestycję.

Urząd Marszałkowski woj. opolskiego zadeklarował, że zaprosi do Opola przedstawicieli rządu czeskiego. Jeśli z ich strony będzie stosowna deklaracja, jeszcze w tym roku zostanie zlecone wykonanie dokumentacji, a w kolejnym można byłoby zabiegać o fundusze na realizację inwestycji. Budowa trasy jako nowego szlaku komunikacyjnego jest konieczna ze względu na powiązania gospodarcze powiatów przygranicznych.

Przeczytaj takze:

Przygraniczne drogi (2005-11-29)

Polskie drogi dla turystów (2005-09-12)

 


 

Tematy w artykule: drogi przygraniczne opolskie

Podobne wiadomości:

Koniec remontu autostrady A4

Koniec remontu autostrady A4

Polskie drogi 2016-06-22

Remont na A4 - koniec trzeciego etapu

Remont na A4 - koniec trzeciego etapu

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.