mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Inowrocław walczy o obwodnicę

Inowrocław walczy o obwodnicę

- O naszą obwodnicę walczymy już od kilkunastu lat. Wydanych zostało na nią już kilkadziesiąt milionów złotych. Są to koszty sporządzenia dokumentacji, projektów, przygotowania pod wykupy gruntów. Toczą się rozmowy z rolnikami. Tak długo czekaliśmy na wydanie ważnych dokumentów - wpierw decyzji środowiskowej, potem decyzji Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Manifestując dajemy czytelny wyraz w tej ważnej dla nas wszystkich sprawie - zaznaczył podczas akcji protestacyjnej prezydent miasta Ryszard Brejza.

Inowrocław walczy o obwodnicę
Przypomnijmy. Najpierw ze strony najważniejszych osób w państwie (Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka w styczniu 2010 r. na spotkaniu z samorządowcami województwa kujawsko-pomorskiego, ówczesnego kandydata na Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 2 lipca 2010 r. podczas jego wiecu wyborczego w inowrocławskim Parku Solankowym, przedstawicieli inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) padały wiążące zapewnienia, iż obwodnica inowrocławska realizowana będzie terminowo, tj. w latach 2010-11. Premier Donald Tusk 2 lipca 2010 r., uczestnicząc w wiecu wyborczym Bronisława Komorowskiego, otrzymał wyraźny sygnał od mieszkańców, iż obwodnica to konieczność dla miasta uzdrowiskowego, jakim jest Inowrocław. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza przekazał wtedy Premierowi apel o rozpoczęcie budowy obwodnicy Inowrocławia wraz z listami zawierającymi ponad 15 tys. podpisów osób popierających starania o jak najszybszą realizację tej inwestycji.

Jest już rok 2013. Obwodnica Inowrocławia jest ujęta do realizacji przez rząd jako kluczowa spośród inwestycji drogowych w Polsce - jako jedyna w województwie kujawsko-pomorskim. 18 stycznia 2013 r. wydany został ZRID przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Grunty prywatne przewidziane pod budowę obwodnicy stały się własnością państwa. Rozpoczęły się rozmowy na temat oszacowania ich wartości. Teraz jednak, kilka dni temu (22 kwietnia 2013 r.) Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak oświadczył publicznie, że priorytetem jest budowa S5, i są na razie nierealne szanse na budowę obwodnicy Inowrocławia.

- To nie żadna nowina, że „piątka" ma być budowana. Takie deklaracje różni politycy składali już wcześniej - komentuje stwierdzenia Ministra Nowaka Prezydent Ryszard Brejza. - Wyrażam nadzieję, że uwolnione zostaną teraz środki województwa, które Marszałek miał dołożyć do budowy S5, i wspomogą pulę tych, które samorząd wojewódzki miał przeznaczyć, zgodnie z zapewnieniami, na budowę drogi krajowej 15 i obwodnicy Inowrocławia. Nie zgadzam się natomiast z próbą wykreślenia tej tak niezbędnej inwestycji z listy kluczowych, najważniejszych w kraju. Zbyt dużo wysiłku wnieśliśmy w poprzednich latach, aby obwodnica znalazła się w tym harmonogramie i wiele środków na jej realizację już wydano, aby ją teraz wyrzucić do kosza. Mam nadzieję, ze Premier i pozostali członkowie rządu nie zaakceptują tej propozycji Ministra Transportu. Przypomnijmy, że listę kluczowych inwestycji drogowych przyjmuje Rada Ministrów, a nie Minister Transportu.

Inowrocławianie już kilkakrotnie manifestowali swoje niezadowolenie w sprawie przedłużających się terminów budowy obwodnicy Inowrocławia: pierwszy raz Inowrocławia kilka tysięcy mieszkańców wyszło na ulice z transparentami „Chcemy czystego powietrza w Inowrocławiu", „W inowrocławskim zdroju potrzeba spokoju", „Uwolnijmy miasto od tirów!" prawie trzy lata temu, tj. 6 sierpnia 2009 r., potem 13 stycznia 2011 r., kiedy ponad tysiąc inowrocławian zablokowało ruch na drodze krajowej w centrum miasta domagając się realizacji złożonych wcześniej obietnic, manifestowano także 27 stycznia 2011 r. przed Kancelarią Premiera wręczając Donaldowi Tuskowi w tej sprawie petycję i załączono pluszowego misia, nawiązującego do komedii Stanisława Barei „Miś".
Tematy w artykule: obwodnice kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa...

Polskie drogi 2015-10-07

Komentuj:

~jumper 2013-05-15

Niestety są ważniejsze potrzeby niż Wasze obwodnice. Trzeba pompować w nierentowne PKP okradane przez zarządy regionów, płacić ogromne emerytury ubekom co obiecano im podczas okrągłego stołu, ulegać matkom pierwszego kwartału za które to pieniądze powstałaby obwodnica Inowrocławia i nie tylko. Niestety Izralel2 lub PRL-bis to fatalnie zarządzany kraj w którym się tylko przeżera i rozkrada a nie inwestuje. A naród póki ma kilkaset kanałów TV w pudełku i tanią wódę - nie ruszy się na ulice aby powiedzieć DOŚĆ. I nie ma naprawdę znaczenia czy aktualnie rządzi Platforma Sprawiedliwości czy Prawo i Obywatele - oni mają za zadanie tylko podtrzymywać sztuczny polityczny konflikt odciągający uwagę mas od takich spraw jak na przykład obwodnica Inowrocławia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane
Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane
Oczekiwanie dobiegło końca - jeden z najbardziej stylowych modeli niemieckiego producenta doczekał się nowej generacji.