mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Interwencja w sprawie szesnastki

Interwencja w sprawie szesnastki

Z uwagi na planowane przez Ministra Infrastruktury wstrzymanie wydatków na budowę odcinka drogi S-5 oraz przebudowę drogi krajowej nr 16 na rzecz dwóch nowych inwestycji związanych z budową autostrad władze województwa warmińsko-mazurskiego wystosowały pismo, by zapobiec relokacji środków.

Interwencja w sprawie szesnastki
Województwo warmińsko-mazurskie od początku swego istnienia traktowało drogę krajową nr 16 jako kręgosłup komunikacyjny Warmii i Mazur” – czytamy w piśmie.
 
„Realizacja drogi krajowej nr 16 stworzy dla naszego województwa niepowtarzalną szansę rozwoju cywilizacyjnego, która nie może być zaprzepaszczona. Droga krajowa nr 16 na odcinku Grudziądz – Ostróda – Olsztyn – Augustów ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to najkrótsza trasa tranzytowa między Berlinem a Państwami Bałtyckimi oraz główna regionalna droga ze wschodu na zachód województwa. Ponadto Warmia i Mazury uznawane są za region o wyjątkowej atrakcyjności turystycznej. Integralną częścią dążeń do wzrostu potencjału turystycznego są również działania związane ze wzrostem dostępności komunikacyjnej, a w szczególności poprawa połączeń drogowych i lotniczych.
 
Ponadto droga krajowa nr 16 znalazła się na liście dróg proponowanych przez Ministerstwo infrastruktury do włączenia do Transeuropejskiej Sieci Drogowej /TEN-T/. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej TEN-T obejmuje autostrady i drogi o wysokiej jakości, które między innymi odgrywają ważną rolę w przewozach na dalekie odległości.
 
Takim wymogom w polskich warunkach sprosta jedynie droga o parametrach co najmniej drogi ekspresowej. Inwestycje związane z budową kolejnego odcinka drogi nr 16 Biskupiec – Borki Wielkie są na etapie procedury przetargowej, a na dzień 10 maja 2010r. planowane jest otwarcie ofert cenowych.
 
Informacja o przesunięciu finansowania budowy drogi krajowej nr 16 może spowodować wstrzymanie przetargu i uniemożliwić wybudowanie tego 8,5 km odcinka drogi w najbliższym czasie. Podobnie wygląda sytuacja z pozostałymi odcinkami przygotowywanymi do realizacji na lata 2007-2015.
 
Szczególnie istotna jest dla regionu budowa południowej obwodnicy Olsztyna / która jest w ciągu drogi nr 16/ , dzięki której wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z miasta i znacząco poprawi się płynność ruchu na tym odcinku drogi – napisał w piśmie wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~Roman z Bydgoszczy 2010-06-07

Minister infrastruktury (poprzednicy również) wg moich ocen ,już od dawna posiadał plan które z inwestycji rozbudowy dróg zostaną zrealizowane w najbliższych latach. Informacje w mediach, że uwzględnią w planach budowę S-5 choćby we fragmentach, gdzie istnieje największe natężenie ruchu było tylko plotką potrzebną politykom na czas wyborów. Proszę zwrócić uwagę co dzieje się z budową drogi S-5 w rejonie Bydgoszczy. Po okresie euforii że droga będzie budowana, obecnie mało kto z decydentów wypowiada się na ten temat. Przez ostatnie parę lat tłumaczono ,że ekolodzy wstrzymują plan budowy drogi w rejonie Rynarzewa (osławiony kumak ). Gdy żaby jednak nie odnaleziono, aktualnie już nikt nie wspomina o rozbudowie drogi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando