mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jak długo pojedziemy na Zakopiance?

Jak długo pojedziemy na Zakopiance?

Jak długo pojedziemy z Krakowa do Zakopanego, albo z Zakopanego do Rabki? Na takie pytania kierowcy znajdą odpowiedź w uruchomionym właśnie systemie „Czasu przejazdu na odcinku Kraków – Myślenice – Rabka-Zdrój – Zakopane”. Zakopianka jest pierwszą w Polsce trasą objętą takim systemem.

Jak długo pojedziemy na Zakopiance?
Celem systemu jest monitorowanie i informowanie kierowców o aktualnych warunkach panujących na trasie Kraków – Zakopane – Kraków. Warunki te określane są na podstawie rzeczywistych pomiarów: ze stacji pomiaru ruchu oraz ze stacji meteorologicznych. Są także podglądy z kamer, kalkulator czasu i mapa.

Inicjatywa jego stworzenia powstała w GDDKiA Oddział W Krakowie i w 2008 roku rozpoczęto wdrażanie systemu pozwalającemu zmierzyć czas przejazdu pomiędzy wybranymi punktami na drodze. Do testów wybrano  40-kilometrowy odcinek pomiędzy Skomielną Białą a Poroninem. Aby dowiedzieć się, czy dla kierowców było to narzędzie użyteczne zbierano opinie użytkowników. Opinie były zdecydowanie pozytywne. Informacja na temat czasu potrzebnego do pokonania 40-kilometrowego odcinka drogi pozwalała kierowcom na precyzyjne zaplanowanie podróży i pomagała w podjęciu decyzji o ewentualnym wyborze trasy alternatywnej. Wielu użytkowników popierało rozszerzenie akcji i objęcie systemem również innych dróg.

W 2009 r. GDDKiA postanowiła więc kontynuować to przedsięwzięcie. W 2011 r. zdecydowano, iż system mierzący czas przejazdu powinien objąć odcinek drogi z Krakowa do Zakopanego i został ogłoszony przetarg na zadanie pn.: „Dostarczanie informacji o czasie przejazdu dla podróżujących po drodze krajowej nr 7 i 47 na odcinku Kraków – Myślenice – Rabka-Zdrój – Zakopane wraz z instalacją tablic zmiennej treści”. Zadanie realizuje konsorcjum firm TRAX elektronik z Krakowa oraz CAT TRAFFIC z Poznania.

Informacje dostępne są na stronie internetowej www.nadrodze.info, a od 1 czerwca 2011 na tablicach zmiennej treści ustawionych przy "Zakopiance". Czas przejazdu sprawdzić można także w telefonie komórkowym.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Samsung SM7 – oficjalnie

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.