mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jak długo pojedziemy na Zakopiance?

Jak długo pojedziemy na Zakopiance?

Jak długo pojedziemy z Krakowa do Zakopanego, albo z Zakopanego do Rabki? Na takie pytania kierowcy znajdą odpowiedź w uruchomionym właśnie systemie „Czasu przejazdu na odcinku Kraków – Myślenice – Rabka-Zdrój – Zakopane”. Zakopianka jest pierwszą w Polsce trasą objętą takim systemem.

Jak długo pojedziemy na Zakopiance?
Celem systemu jest monitorowanie i informowanie kierowców o aktualnych warunkach panujących na trasie Kraków – Zakopane – Kraków. Warunki te określane są na podstawie rzeczywistych pomiarów: ze stacji pomiaru ruchu oraz ze stacji meteorologicznych. Są także podglądy z kamer, kalkulator czasu i mapa.

Inicjatywa jego stworzenia powstała w GDDKiA Oddział W Krakowie i w 2008 roku rozpoczęto wdrażanie systemu pozwalającemu zmierzyć czas przejazdu pomiędzy wybranymi punktami na drodze. Do testów wybrano  40-kilometrowy odcinek pomiędzy Skomielną Białą a Poroninem. Aby dowiedzieć się, czy dla kierowców było to narzędzie użyteczne zbierano opinie użytkowników. Opinie były zdecydowanie pozytywne. Informacja na temat czasu potrzebnego do pokonania 40-kilometrowego odcinka drogi pozwalała kierowcom na precyzyjne zaplanowanie podróży i pomagała w podjęciu decyzji o ewentualnym wyborze trasy alternatywnej. Wielu użytkowników popierało rozszerzenie akcji i objęcie systemem również innych dróg.

W 2009 r. GDDKiA postanowiła więc kontynuować to przedsięwzięcie. W 2011 r. zdecydowano, iż system mierzący czas przejazdu powinien objąć odcinek drogi z Krakowa do Zakopanego i został ogłoszony przetarg na zadanie pn.: „Dostarczanie informacji o czasie przejazdu dla podróżujących po drodze krajowej nr 7 i 47 na odcinku Kraków – Myślenice – Rabka-Zdrój – Zakopane wraz z instalacją tablic zmiennej treści”. Zadanie realizuje konsorcjum firm TRAX elektronik z Krakowa oraz CAT TRAFFIC z Poznania.

Informacje dostępne są na stronie internetowej www.nadrodze.info, a od 1 czerwca 2011 na tablicach zmiennej treści ustawionych przy "Zakopiance". Czas przejazdu sprawdzić można także w telefonie komórkowym.

Podobne wiadomości:

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.