mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jaki jest stan polskich dróg?

Jaki jest stan polskich dróg?

Letnie miesiące to już tradycyjnie zwiększony ruch pojazdów. Choć sieć dróg w naszym kraju w ostatnich latach uległa znaczącej poprawie, to jednak wciąż stan wielu z nich jest wręcz fatalny. Na pocieszenie należy dodać, że nie brak także takich, których nawierzchnie na całej długości są idealne. Przedstawiamy wyniki raportu drogowego, dzięki któremu dowiesz się, jaki jest stan tych dróg, którymi najczęściej poruszamy się w czasie wakacji.

Jaki jest stan polskich dróg?
Pierwsza i najważniejsza konkluzja po raporcie jest taka, że wbrew obiegowej, dość krytycznej opinii o polskich drogach, nie jest aż tak tragicznie. Sukcesywnie, z roku na rok, nie tylko zwiększa się liczba nowych kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, powstają nowe obwodnice miast, ale także poprawia się ogólny stan nawierzchni. Tylko od zeszłego roku przybyło ponad 790 kilometrów nowoczesnych dróg. Jeszcze w ostatnim dniu roku szkolnego do ruchu została oddana droga dojazdowa do ekspresowej siódemki w woj. świętokrzyskim (odcinek Występa- Barcza). Oczywiście wciąż problemem jest, mimo znaczącej poprawy w tej materii, zbyt mała liczba dobrych dróg, w tym autostrad.

Polska to nie Niemcy

Polsce, póki co, wciąż daleko bowiem do takiej sieci drogowej, jaką mają nasi zachodni sąsiedzi. Według opracowania "Polskie drogi", przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha w 2013 roku, największą bolączką jest brak rozwiniętej sieci dróg ekspresowych i autostrad.  W Polsce mamy ok. 2,5 tysiąca kilometrów tego typu dróg – dla porównania we Francji i Niemczech znajdziemy ich ponad 10 tysięcy. Po względem zwykłych dróg krajowych wypadamy nieco lepiej. W Polsce ten typ dróg liczy niecałe 19 tysięcy kilometrów, w Hiszpanii ok. 11 tysięcy, ale już na przykład w Niemczech prawie 40 tysięcy.

– Jeżeli zestawimy wzrost natężenia ruchu drogowego z niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturą, to będziemy wiedzieli, skąd bierze się frustracja kierowców – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Intensywna eksploatacja stosunkowo małej sieci dróg sprawia, że szybciej się one niszczą, a to obniża komfort podróżowania – dodaje Florkowska.

Nie jest tak źle
Mimo to, kierowcy nie powinni jednak popadać w pesymizm. Choć nie posiadamy zawrotnej liczby dróg krajowych, to są one w dość dobrym stanie – co sprzyja bezpieczeństwu kierujących. Według danych GDDKiA (2012 r.) prawie 62,7 procent polskich dróg znajduje się w stanie określonym jako dobry. W stanie niezadowalającym mamy 23,8 procent dróg, natomiast w złym – 13,5 procent.

Jak natomiast wygląda sytuacja w poszczególnym województwach? Najlepiej wypadają województwa zachodniopomorskie i pomorskie – odsetek dobrych dróg wynosi w nich powyżej 70%. W najgorszej sytuacja są województwa kujawsko-pomorskie i dolnośląskie – w dobrym stanie jest tam tylko około połowy dróg krajowych. W pozostałych województwach odsetek dobrych dróg wynosi około 60 procent.

Na które drogi uważać?
Zaplanowanie odpowiedniej trasy przejazdu, to jedna z najważniejszych czynności przed wyruszeniem w dłuższą podróż, zwłaszcza w te rejony, których nie znamy. Warto w tym kontekście spojrzeć także na jakość dróg, po których przyjdzie nam się poruszać. Znowu pomocne mogą okazać się dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Według danych GDDKiA w najgorszym stanie technicznym znajdują się obecnie następujące drogi:

- droga krajowa numer 19 (łącząca aglomerację białostocką, lubelską oraz rzeszowską) – 20,5% stanu złego;
- droga Krajowa numer 17 (przebiegająca przez woj. mazowieckie i lubelskie) – 18,1% stanu złego;
- droga krajowa nr 91 (łączy Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową) – 17,8% stanu złego;
- droga krajowa nr 11 (biegnie na linii Kołobrzeg – Poznań - Bytom) – 17,4% stanu złego;
- droga krajowa nr 22 (przebiega od granicy z Niemcami w Kostrzynie do granicy z Rosją w Grzechotkach) – 17,4% stanu złego;
- droga krajowa nr 12 (przecina Polskę równoleżnikowo od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach) – 16,7% stanu złego.

Wakacje to, standardowo również, czas remontowych utrudnień. Drogowcy chcą maksymalnie wykorzystać dobre warunki pogodowe i poprawić w tym okresie jak największą liczbę dróg. Jednak napotkany na drodze remont, z którym mogą się wiązać określone problemy z przejazdem, może dość znacząco wydłużyć nam czas podróży. A tego chyba nikt by nie chciał.

A które są najlepsze?

Jak wynika z danych GDDKiA sześć dróg krajowych w Polsce zasługuje na najwyższą ocenę. Na tej liście znajduje się m.in. "ósemka", czyli najdłuższa obecnie nasza droga krajowa. Najlepiej pod tym względem mają mieszkańcy województwa wielkopolskiego oraz mazowieckiego, przez każdy z tych regionów przebiegają po trzy z sześciu najlepszych dróg.

Najlepsze drogi krajowe według GDDKiA:
- droga krajowa nr 2 (przebiega przez 5 województw i łączy naszą zachodnią granicę ze wschodnią) - 97,7% stanu dobrego;
- droga krajowa nr 4 (od Tarnowa do granicy z Ukrainą) - 83,8% stanu dobrego;
- droga krajowa nr 6 (od granicy niemieckiej do okolic Pruszcza Gdańskiego) - 78,9% stanu dobrego;
- droga krajowa nr 8 (biegnie przez 5 województw, od granicy z Czechami do granicy z Litwą) - 71,8% stanu dobrego;
- droga krajowa nr 10 (przebiega przez 4 województwa, łączy Szczecin i granicę z Niemcami z Płońskiem niedaleko Warszawy) - 71,7% stanu dobrego;
- droga krajowa nr 16 (łączy okolice Grudziądza z granicą z Litwą w Ogrodnikach) - 70,9% stanu dobrego.

Podobne wiadomości:

Wszystko co musisz wiedzieć przed wyjazdem...

auto motor i sport 0000-00-00

Jak przygotować auto, siebie i współpasażerów? Które elementy wyposażenia są obowiązkowe? Ile zapłacisz za przejazd europejskimi drogami? Oto poradnik wakacyjnego kierowcy.

Widoczny postęp prac na obwodnicy Bełchatowa

Widoczny postęp prac na obwodnicy Bełchatowa

Polskie drogi 2015-09-09

Komentuj:

~MeH 2013-07-09

DK16 - 70% stanu dobrego - najlepszy żart jaki czytałem w tym roku

~As 2013-07-07

Taki z ciebie obserwator jak z koziej dupy trąbka, a DK 10, 3, to nie są ważne drogi. Narzekać każdy potrafi...

~obserwator 2013-07-07

Zachodnioomorskie? Ciekawe, mże dlatego, że jest tam tak malo róg, to statystycznie nie wypada wypada najgorzej. Szkoda tylko, że najwazniejsze drogi w tym województwie 6 i 11 są w stanie katastrofalnym, wioska goni wioskę, a fotoradarów więcej niż dziur...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.