mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jastrzębie Zdrój: pierwszy etap obwodnicy już przejezdny

Jastrzębie Zdrój: pierwszy etap obwodnicy już przejezdny

Nowy, 3,2 km odcinek Drogi Głównej Południowej czyli części obwodnicy miasta Jastrzębie-Zdrój jest już przejezdny. To pierwszy oddany odcinek,  otwarcie kolejnego o długości 5,2 km, ma nastąpić w przyszłym roku.

Jastrzębie Zdrój: pierwszy etap obwodnicy już przejezdny
Pierwszy 3,2 km etap DGP przebiega od ul. Pszczyńskiej od strony gminy Pawłowice w kierunku ul. Rybnickiej, gdzie powstało skrzyżowanie typu rondo, do ul. Stodoły. Szerokość jezdni wynosi 7 metrów, natomiast poboczy 2,5 m. Na odcinku wzdłuż ulicy Pszczyńskiej powstała droga dwujezdniowa, a na pozostałej części jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu. W zakres zadania wchodziła też budowa skrzyżowań z ulicami Pszczyńską, Dębina, Rybnicką i Pochwacie oraz wykonanie sześciu obiektów mostowych.

- Konieczność budowy tej drogi została opisana w 1996 roku w studium komunikacyjnym miasta Jastrzębie-Zdrój. Następnie wykonano koncepcję przebiegu, który to przebieg został wpisany do planu zagospodarowania i strategii rozwoju województwa śląskiego. Ta droga ma znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale także dla regionu. W Jastrzębiu-Zdroju ukończony został pierwszy etap budowy, a drugi jest w trakcie realizacji. Kiedy Urząd Marszałkowski poprowadzi drogę przez Pawłowice do tzw. „wiślanki” (DK 81), wówczas droga krajowa zostanie połączona z autostradą A1 – powiedział prezydent miasta Marian Janecki.

Dwa etapy tworzą całość projektu, który zakłada budowę obwodnicy Jastrzębia Zdroju czyli Drogi Głównej Południowej. Jest ona ciągiem komunikacyjnym w zakresie strategii województwa śląskiego, który ma połączyć Pszczynę, Pawłowice, Jastrzębie, powiat wodzisławski i Racibórz.

- Chociaż dziś otwieramy niewielki fragment drogi, to jest on bardzo ważny, bo jest przykładem tego, co buduje się w Polsce łącznie. Liczba zmodernizowanych i wybudowanych dróg przy udziale środków europejskich, budżetu państwa i budżetów samorządów, to odcinek taki trochę niewyobrażalny, jakby stąd aż do Władywostoku. Naprawdę warto się tym chwalić. Tak jak pan prezydent wspomniał, e tu istnieją będą mogły się rozwijać, a kolejne powstawać – podkreślił Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Pierwszy etap DGP realizowało konsorcjum firm: BOGL a KRYSL Polska Sp. z o.o., BÖGL a KRÝSL k.s. i BUDMAX Sp. z o.o., a wartość umowy I etapu wynosi ponad 53,2 mln zł (w tym 85% dofinansowanie unijne). Trwa rozliczenie inwestycji.

- Reklamacji nie powinno być, droga zbudowana została zgodnie ze sztuką budowlaną, z użyciem najlepszych materiałów – zaznaczył Josef Krysl, prezes BÖGL a KRÝSL.
Tematy w artykule: obwodnice

Podobne wiadomości:

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj. mazowieckim

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj....

Polskie drogi 2015-10-05

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli i Niska

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli...

Polskie drogi 2015-10-01

Komentuj:

~Jotgie 2013-07-10

Dodam, że obwodnica czy Droga Główna POŁUDNIOWA znajduje się na północy... Ot, taki lapsus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.