mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jastrzębie Zdrój: pierwszy etap obwodnicy już przejezdny

Jastrzębie Zdrój: pierwszy etap obwodnicy już przejezdny

Nowy, 3,2 km odcinek Drogi Głównej Południowej czyli części obwodnicy miasta Jastrzębie-Zdrój jest już przejezdny. To pierwszy oddany odcinek,  otwarcie kolejnego o długości 5,2 km, ma nastąpić w przyszłym roku.

Jastrzębie Zdrój: pierwszy etap obwodnicy już przejezdny
Pierwszy 3,2 km etap DGP przebiega od ul. Pszczyńskiej od strony gminy Pawłowice w kierunku ul. Rybnickiej, gdzie powstało skrzyżowanie typu rondo, do ul. Stodoły. Szerokość jezdni wynosi 7 metrów, natomiast poboczy 2,5 m. Na odcinku wzdłuż ulicy Pszczyńskiej powstała droga dwujezdniowa, a na pozostałej części jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu. W zakres zadania wchodziła też budowa skrzyżowań z ulicami Pszczyńską, Dębina, Rybnicką i Pochwacie oraz wykonanie sześciu obiektów mostowych.

- Konieczność budowy tej drogi została opisana w 1996 roku w studium komunikacyjnym miasta Jastrzębie-Zdrój. Następnie wykonano koncepcję przebiegu, który to przebieg został wpisany do planu zagospodarowania i strategii rozwoju województwa śląskiego. Ta droga ma znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale także dla regionu. W Jastrzębiu-Zdroju ukończony został pierwszy etap budowy, a drugi jest w trakcie realizacji. Kiedy Urząd Marszałkowski poprowadzi drogę przez Pawłowice do tzw. „wiślanki” (DK 81), wówczas droga krajowa zostanie połączona z autostradą A1 – powiedział prezydent miasta Marian Janecki.

Dwa etapy tworzą całość projektu, który zakłada budowę obwodnicy Jastrzębia Zdroju czyli Drogi Głównej Południowej. Jest ona ciągiem komunikacyjnym w zakresie strategii województwa śląskiego, który ma połączyć Pszczynę, Pawłowice, Jastrzębie, powiat wodzisławski i Racibórz.

- Chociaż dziś otwieramy niewielki fragment drogi, to jest on bardzo ważny, bo jest przykładem tego, co buduje się w Polsce łącznie. Liczba zmodernizowanych i wybudowanych dróg przy udziale środków europejskich, budżetu państwa i budżetów samorządów, to odcinek taki trochę niewyobrażalny, jakby stąd aż do Władywostoku. Naprawdę warto się tym chwalić. Tak jak pan prezydent wspomniał, e tu istnieją będą mogły się rozwijać, a kolejne powstawać – podkreślił Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Pierwszy etap DGP realizowało konsorcjum firm: BOGL a KRYSL Polska Sp. z o.o., BÖGL a KRÝSL k.s. i BUDMAX Sp. z o.o., a wartość umowy I etapu wynosi ponad 53,2 mln zł (w tym 85% dofinansowanie unijne). Trwa rozliczenie inwestycji.

- Reklamacji nie powinno być, droga zbudowana została zgodnie ze sztuką budowlaną, z użyciem najlepszych materiałów – zaznaczył Josef Krysl, prezes BÖGL a KRÝSL.
Tematy w artykule: obwodnice

Podobne wiadomości:

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa...

Polskie drogi 2015-10-07

Komentuj:

~Jotgie 2013-07-10

Dodam, że obwodnica czy Droga Główna POŁUDNIOWA znajduje się na północy... Ot, taki lapsus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.