mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jesienią może zabraknąć pieniędzy na drogi

Jesienią może zabraknąć pieniędzy na drogi

Pod koniec wakacji może zabraknąć drogowcom  pieniędzy na drogi. Rząd uspokaja, że budowy nie staną, i obiecuje deszcz pieniędzy w ostatnim kwartale 2009 r. Jednak aby tak się stało, musi sprzedać obligacje za 7 mld zł i pożyczyć w bankach kolejne 5 mld zł.

Jesienią może zabraknąć pieniędzy na drogi
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do końca czerwca wydała 7,06 mld zł. Jest to jedna trzecia środków zapisanych w rządowym programie budowy dróg krajowych i autostrad. Jednak mimo to już w tym miesiącu może jej zabraknąć środków, by płacić wykonawcom.

Okazuje się, że jedynymi pewnymi pieniędzmi na finansowanie tegorocznych inwestycji są jak na razie środki z budżetu, a tych po cięciach wydatków i nowelizacji ustawy budżetowej zostało jedynie 7,8 mld zł. Najpóźniej we wrześniu pieniądze się skończą – informuje Gazeta Prawna.

Pod koniec lipca Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił pierwszą transzę specjalnych obligacji infrastrukturalnych za 600 mln zł. Warto zaznaczyć, że emisja ta była zaplanowana już w ubiegłym roku i nie za wiele ma wspólnego ze zmianą sposobu finansowania budowy dróg. Od przyszłego roku cały ciężar finansowania budów spocznie na KFD, z budżetu będą finansowane jedynie remonty i bieżące utrzymanie dróg. Na tegoroczne inwestycje, KFD musi zdobyć 7,25 mld zł z emisji obligacji – czytamy w „GP”.
Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine Bau

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine...

Polskie drogi 2015-03-17

Komentuj:

~ssh 2009-08-17

Tak to jest jak się nie wie o co chodzi w sprawach o których się czyta. Łosie, te zaoszczędzone pieniądze to zobowiązania przetargowe wykonawców wobec inwestora, czyli dotyczą planowanych rozliczeń.

~tja 2009-08-17

zaoszczędzono wirtualnie 5 mld zł, bo teraz jest wirtualna reglamentowana gospodarka rynkowa - taka jest niestety prawda - ten świat musi się zmienić - dochodzi do obłędu - cóż zrobić

~waldix22 2009-08-17

A ja sie pytam gdzie są te ogromne pieniądze zaoszczędzone w przetargach :/

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.