mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jest kolejny wariant obwodnicy Tucholi

Jest kolejny wariant obwodnicy Tucholi

W minionym tygodniu w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy omawiano różne warianty obwodnicy Tucholi. W efekcie powstał zmodyfikowany, trzeci wariant nowej drogi, który cieszy się poparciem mieszkańców, samorządowców oraz leśników.

Jest kolejny wariant obwodnicy Tucholi
- Wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia im krótsza obwodnica, tym lepiej, bo zazwyczaj oznacza mniejszy wysiłek finansowy – mówi dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. - Jednak nie budujemy dróg dla samej idei. One muszą w pierwszej kolejności rozwiązywać istotne problemy lokalnych społeczności. Staramy się też w możliwie najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływać na środowisku. Stąd decyzja o modyfikacji jednego z wariantów. Został on wypracowany w trakcie spotkań z mieszkańcami Tucholi i okolic. Jego atutami jest częściowe wykorzystanie drogi powiatowej, zminimalizowanie liczby niezbędnych wycinek oraz ominięcie najcenniejszych obszarów przyrodniczych.

Trzeci wariant będzie liczył 14,2 km. Jego przebieg na odcinku od Bladowa do DW nr 237 Gostycyn-Tuchola pokrywa się z pozostałymi wariantami. Dalej korytarz obwodnicy wytyczono w kierunku miejscowości Świt. Ominie on tę miejscowość od południa. Dalej trasa tego wariantu III biegnie drogą powiatową w kierunku miejscowości Szumiąca. Na wysokości Płazowa odbija skrajem Borów Tucholskich na Płazowo. Tam będzie łączyć się z obejściem tej miejscowości od strony południowej, które zostało zaprojektowane w ramach przebudowy DW nr 240 Tuchola-Świecie.

- Kluczową sprawą jest dla nas to, by obwodnica omijała całą Tucholę, a nie jej część. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie z proponowanych wariantów przechodzą przez dolinę Brdy, która jest rezerwatem. Jednak innej alternatywy nie ma – podkreśla burmistrz Tucholi, Tadeusz Kowalski.

- Te rozwiązania satysfakcjonują mieszkańców. Warto podkreślić, że konieczność budowy obwodnicy w jednym z trzech zaproponowanych wariantów dostrzegają nie tylko radni, ale i środowisko leśników związanych z Tucholą – podkreśla Stanisław Welter, przewodniczący stowarzyszenia S.O.S. dla Tucholi, wspierającego przygotowania do budowy obwodnicy.

Proces przygotowania inwestycji do realizacji od końca 2013 roku prowadzi ZDW w Bydgoszczy. Pierwszym etapem, który ma zostać sfinalizowany do końca 2016 roku jest opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla najlepszego wariantu.

Wcześniej optymalny korytarz próbowało wytyczyć miasto. Żaden z przedstawionych wariantów nie został jednak zlecony do realizacji. Jeden z wariantów nie omijał osiedla Rudzki Most i wzbudził protesty. Z kolei alternatywny przebieg nie zyskał pozytywnej decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W związku z tym wówczas prace koncepcyjne przerwano.


Podobne wiadomości:

Bolesławiec będzie miał obwodnicę

Bolesławiec będzie miał obwodnicę

Polskie drogi 2016-01-04

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.