mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Jest porozumienie w sprawie przebudowy DK 51

Jest porozumienie w sprawie przebudowy DK 51

Samorządowcy z regionu olsztyńskiego podpisali porozumienie dotyczące wspólnych działań związanych z modernizacją drogi krajowej nr 51. Podpisany dokument wiąże się z planami budowy północno-wschodniej obwodnicy Olsztyna.

Jest porozumienie w sprawie przebudowy DK 51
20 stycznia 2009 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim pod patronatem Wojewody Mariana Podziewskiego podpisano porozumienie w sprawie ustalenia zasad współdziałania przy realizacji studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (etap I i II) wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przebudowy ponad 9 km odcinka drogi krajowej nr 51 od końca obwodnicy Spręcowa do skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Sybiraków w Olsztynie. Sygnatariuszami porozumienia oprócz olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad były: Gmina Dywity, Miasto Olsztyn, Powiat Olsztyński, Gmina Dobre Miasto, Miasto Lidzbark Warmiński, Powiat Bartoszycki i Powiat Lidzbarski.

Porozumienie to jest związane z planami budowy północno-wschodniej obwodnicy Olsztyna. Dzięki współpracy i wspólnemu finansowaniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie będzie mogła zabiegać o włączenie modernizacji obecnej drogi krajowej nr 51 do inwestycji związanej z budową obwodnicy Olsztyna. Koszt dokumentacji to około 400 tys. zł.

Wybudowanie północno-wschodniej obwodnicy Olsztyna oznacza przekazanie starego przebiegu drogi krajowej nr 51 samorządom lokalnym. Pozostawienie trasy w dotychczasowym kształcie, nawet w powiązaniu z obwodnicą Olsztyna, nie rozwiąże problemów komunikacyjnych terenów położonych na północ od miasta. Znaczna część ruchu lokalnego nadal będzie obsługiwana przez istniejącą obecnie drogę. Konieczna jest zatem gruntowna  przebudowa północnego wylotu z miasta wraz ze zmianą przebiegu drogi w Dywitach. Problem ten, zgłaszany zarówno przez mieszkańców jak i władze samorządowe, znany jest także zarządcy dróg krajowych w województwie warmińsko-mazurskim.  Olsztyński oddział GDDKiA może jedynie w związku budową obwodnicy, wyremontować nawierzchnię drogi, którą przekaże samorządom. Aby przebudować układ komunikacyjny powiązany z obwodnicą, ale wykraczający poza zakres kompetencji i możliwości finansowych GDDKiA, niezbędna jest współpraca samorządów z terenów zainteresowanych poprawą rozwiązań komunikacyjnych w północnej części województwa. Dlatego też GDDKiA zaproponowała samorządom zawarcie porozumienia. Z kolei GDDKiA przeprowadzi przetarg, uzyska decyzję środowiskową i podejmie starania włączenia tej dokumentacji do projektu budowy północno-wschodniej obwodnicy Olsztyna współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Podobne wiadomości:

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.