mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg

Płatnych dróg w Polsce przybywa, więc jednocześnie bogaci się Krajowy Fundusz Drogowy. Efektem powinny być nowe inwestycje w infrastrukturę drogową.

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg
Minęły cztery lata od wprowadzenia na polskich drogach elektronicznego systemu poboru opłat ViaTOLL. Przez ten czas wpływy z tytułu wszystkich opłat drogowych wyniosły 4,7 miliarda złotych. Składają się na tę kwotę zarówno opłaty uiszczone przez kierowców ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony, kierowców autobusów (te dwie grupy obowiązkowo opłacają ViaTOLL) oraz przez użytkowników osobówek. Ci ostatni mają do wyboru - opłacać przejazdy poprzez system ViaTOLL lub tradycyjnie gotówkowo w bramkach autostradowych.

Kierowcy osobówek wpłacili na konto Krajowego Funduszu Drogowego 13 milionów złotych poprzez system ViaTOLL oraz 641 milionów w tradycyjnych bramkach opłat. Z roku na rok wpływy do KFD zwiększają się - w ubiegłym roku wyniosły w sumie 1,42mld, a w bieżącym do końca czerwca pobrano 0,72mld. W systemie ViaTOLL funkcjonuje w sumie 880 000 pojazdów, z czego ponad 60% aut jest zarejestrowanych w Polsce. Ciekawą statystyką jest proporcja aut zarejestrowanych w systemie z poszczególnymi kategoriami emisji spalin. W ViaTOLL zapisanych jest tylko 9% aut z najmniej ekologicznej grupy Euro 0 i aż 37% z najwyższej dotąd klasy Euro 5. Im wyższa kategoria emisji spalin tym niższe opłaty za przejazd autostradami, krajówkami i ekspresówkami w Polsce.

Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~L. 2015-08-02

Wiadomo, że to daleko od kwot, które wpłynęły z winiet - bo sam system zjada 50% na utrzymanie siebie i polityków! KPINA Z tymi podatkami i opłatami!

~jumper 2015-07-24

Uważam, że "rząd" powinien wprowadzić jakąś opłatę drogową za użytkowanie dróg. Dziesięć różnego rodzaju podatków to za mało i przydałby się jedenasty. Za mało nas golą jeszcze bo niektórych stać na wyjazdy w czasie urlopu. A to jest już skandal, żeby Polacy mieli jakieś środki do dyspozycji. Dawać mi tu jakąś opłatę za jazdę w okularach lub za ładną pogodę na trasie. Na miejscu rządzącej zagranicznej ekipy nie zastanawiałbym się ani chwili. Polski naród wytrzyma wszystko dopóki będzie wódka i kilkaset programów w pudełku. Złodziejstwo rządzących w opłatach drogowych to jeden z setek przykładów na to jak nas okradają te przyjezdne przechrzty.

~tuskin 2015-07-24

Ile Kulczyk z tego zarobił?? Wydaje mi się, że jest to biznes dla kolegów z PO. Płacimy za drogi: w podatkach, w paliwie, Unia coś da, no i przez prywaciarzy z opłat za autostrady. Trochę chyba za dużo tego płacenia.

Jotgie 2015-07-22

To ciągle daleko do kwot, jakie wpływały z winiet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross