mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg

Płatnych dróg w Polsce przybywa, więc jednocześnie bogaci się Krajowy Fundusz Drogowy. Efektem powinny być nowe inwestycje w infrastrukturę drogową.

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg
Minęły cztery lata od wprowadzenia na polskich drogach elektronicznego systemu poboru opłat ViaTOLL. Przez ten czas wpływy z tytułu wszystkich opłat drogowych wyniosły 4,7 miliarda złotych. Składają się na tę kwotę zarówno opłaty uiszczone przez kierowców ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony, kierowców autobusów (te dwie grupy obowiązkowo opłacają ViaTOLL) oraz przez użytkowników osobówek. Ci ostatni mają do wyboru - opłacać przejazdy poprzez system ViaTOLL lub tradycyjnie gotówkowo w bramkach autostradowych.

Kierowcy osobówek wpłacili na konto Krajowego Funduszu Drogowego 13 milionów złotych poprzez system ViaTOLL oraz 641 milionów w tradycyjnych bramkach opłat. Z roku na rok wpływy do KFD zwiększają się - w ubiegłym roku wyniosły w sumie 1,42mld, a w bieżącym do końca czerwca pobrano 0,72mld. W systemie ViaTOLL funkcjonuje w sumie 880 000 pojazdów, z czego ponad 60% aut jest zarejestrowanych w Polsce. Ciekawą statystyką jest proporcja aut zarejestrowanych w systemie z poszczególnymi kategoriami emisji spalin. W ViaTOLL zapisanych jest tylko 9% aut z najmniej ekologicznej grupy Euro 0 i aż 37% z najwyższej dotąd klasy Euro 5. Im wyższa kategoria emisji spalin tym niższe opłaty za przejazd autostradami, krajówkami i ekspresówkami w Polsce.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~L. 2015-08-02

Wiadomo, że to daleko od kwot, które wpłynęły z winiet - bo sam system zjada 50% na utrzymanie siebie i polityków! KPINA Z tymi podatkami i opłatami!

~jumper 2015-07-24

Uważam, że "rząd" powinien wprowadzić jakąś opłatę drogową za użytkowanie dróg. Dziesięć różnego rodzaju podatków to za mało i przydałby się jedenasty. Za mało nas golą jeszcze bo niektórych stać na wyjazdy w czasie urlopu. A to jest już skandal, żeby Polacy mieli jakieś środki do dyspozycji. Dawać mi tu jakąś opłatę za jazdę w okularach lub za ładną pogodę na trasie. Na miejscu rządzącej zagranicznej ekipy nie zastanawiałbym się ani chwili. Polski naród wytrzyma wszystko dopóki będzie wódka i kilkaset programów w pudełku. Złodziejstwo rządzących w opłatach drogowych to jeden z setek przykładów na to jak nas okradają te przyjezdne przechrzty.

~tuskin 2015-07-24

Ile Kulczyk z tego zarobił?? Wydaje mi się, że jest to biznes dla kolegów z PO. Płacimy za drogi: w podatkach, w paliwie, Unia coś da, no i przez prywaciarzy z opłat za autostrady. Trochę chyba za dużo tego płacenia.

Jotgie 2015-07-22

To ciągle daleko do kwot, jakie wpływały z winiet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.