mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy

Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy

Trwają przygotowania do realizacji inwestycji związanej z budową odcinka obwodnicy Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25. 3,2 km fragment trasy, łączący al. Wojska Polskiego z ul. Poznańską, będzie kosztować ponad 100 mln zł. Nową drogę wybuduje miasto.

Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy
Projektowany nowy przebieg drogi krajowej nr 25 w Kaliszu stanowi kontynuację obwodnicy Nowych Skalmierzyc, wykonywanej przez poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Planowany fragment trasy od al. Wojska Polskiego do ul. Poznańskiej w Kaliszu jest drugim etapem inwestycji prowadzonej na drodze krajowej w tym rejonie. GDDKiA doprowadzi obwodnicę skalmierzycką do al. Wojska Polskiego w Kaliszu (ostry zakręt przy markecie budowlanym), dalej inwestycję realizować będzie już miasto.

Projektowany odcinek o długości ponad 3,2 km będzie miał kategorię GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Aktualnie planowana jest budowa drogi jednojezdniowej. Rozwiązanie koncepcyjne zakłada natomiast dobudowę drugiej jezdni w przyszłości, dlatego obecne rozwiązanie przewiduje rezerwę terenu dla drugiej jezdni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obwodnicy Nowych Skalmierzyc. Projekt przewiduje nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Nad ulicami Dobrzecką i Korczak droga pobiegnie estakadą, co umożliwi poprowadzenie ruchu bezkolizyjnie oraz pozwoli zachować dotychczasowy charakter wsi Dobrzec.

Planowana na lata 2010-2013 budowa ma kosztować 105 mln zł. Projekt finansowany będzie z dwóch źródeł, z budżetu miasta (w wysokości 15,75 mln zł) oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dofinansowanie ma wynieść 89,25 mln zł). Jednostką odpowiedzialną za inwestycję będzie Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu. Żeby zapewnić sprawną realizację zadania, miasto chce ogłosić przetarg na inżyniera projektu, który w imieniu wykonawcy będzie pełnił nadzór nad prawidłowym i zgodnym z dokumentami kontraktowymi wykonaniem inwestycji.

W planach jest już także trzeci etap przebudowy drogi krajowej, na odcinku znajdującym się w granicach administracyjnych miasta. W związku z tym, inwestorem na tym kolejnym etapie będzie także Kalisz.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~12 groszy 2009-03-01

Kalisz jest nieprzejezdny. jazda drogą od konina do Ostrowa, to jest mexyk. dziury, koleiny, kręto,wąsko i leci się przez miasto.n o i ten zakręt jak na torze F1. bierzcie przykład z innych, gdzie drogi się budujei uczcie się, bo Kalisz wam padnie....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.