mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy

Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy

Trwają przygotowania do realizacji inwestycji związanej z budową odcinka obwodnicy Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25. 3,2 km fragment trasy, łączący al. Wojska Polskiego z ul. Poznańską, będzie kosztować ponad 100 mln zł. Nową drogę wybuduje miasto.

Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy
Projektowany nowy przebieg drogi krajowej nr 25 w Kaliszu stanowi kontynuację obwodnicy Nowych Skalmierzyc, wykonywanej przez poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Planowany fragment trasy od al. Wojska Polskiego do ul. Poznańskiej w Kaliszu jest drugim etapem inwestycji prowadzonej na drodze krajowej w tym rejonie. GDDKiA doprowadzi obwodnicę skalmierzycką do al. Wojska Polskiego w Kaliszu (ostry zakręt przy markecie budowlanym), dalej inwestycję realizować będzie już miasto.

Projektowany odcinek o długości ponad 3,2 km będzie miał kategorię GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Aktualnie planowana jest budowa drogi jednojezdniowej. Rozwiązanie koncepcyjne zakłada natomiast dobudowę drugiej jezdni w przyszłości, dlatego obecne rozwiązanie przewiduje rezerwę terenu dla drugiej jezdni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obwodnicy Nowych Skalmierzyc. Projekt przewiduje nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Nad ulicami Dobrzecką i Korczak droga pobiegnie estakadą, co umożliwi poprowadzenie ruchu bezkolizyjnie oraz pozwoli zachować dotychczasowy charakter wsi Dobrzec.

Planowana na lata 2010-2013 budowa ma kosztować 105 mln zł. Projekt finansowany będzie z dwóch źródeł, z budżetu miasta (w wysokości 15,75 mln zł) oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dofinansowanie ma wynieść 89,25 mln zł). Jednostką odpowiedzialną za inwestycję będzie Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu. Żeby zapewnić sprawną realizację zadania, miasto chce ogłosić przetarg na inżyniera projektu, który w imieniu wykonawcy będzie pełnił nadzór nad prawidłowym i zgodnym z dokumentami kontraktowymi wykonaniem inwestycji.

W planach jest już także trzeci etap przebudowy drogi krajowej, na odcinku znajdującym się w granicach administracyjnych miasta. W związku z tym, inwestorem na tym kolejnym etapie będzie także Kalisz.

Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~12 groszy 2009-03-01

Kalisz jest nieprzejezdny. jazda drogą od konina do Ostrowa, to jest mexyk. dziury, koleiny, kręto,wąsko i leci się przez miasto.n o i ten zakręt jak na torze F1. bierzcie przykład z innych, gdzie drogi się budujei uczcie się, bo Kalisz wam padnie....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.