mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kielce: Pięciu chętnych na budowę wylotówki

Kielce: Pięciu chętnych na budowę wylotówki

W ubiegłym tygodniu w kieleckim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty w przetargu na budowę wschodniego wylotu drogi ekspresowej S74 z Kielc do Cedzyny. Budowa tego blisko 7 km odcinka trasy będzie kosztować co najmniej 284,9 mln zł.

Kielce: Pięciu chętnych na budowę wylotówki
Komisja przetargowa w kieleckim oddziale GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na budowę wschodniego wylotu drogi ekspresowej S74 Kielce – Cedzyna. Dwustopniowy przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy na odcinku miejskim oraz budowę nowej drogi na odcinku pozamiejskim z włączeniem do istniejącej drogi krajowej nr 74 w Cedzynie ogłoszono w lipcu 2008 roku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym złożyło wtedy dziesięć firm i konsorcjów. Wszystkie zostały zaproszone do udziału w drugim etapie przetargu. Oferty cenowe złożyło jednak tylko pięć firm i konsorcjów.

Do drugiego etapu przetargu stanęły firmy Strabag, Budimex-Dromex oraz konsorcja, których liderami są firmy: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart, Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Trakt oraz Polimex-Mostostal. Najtańszą ofertę, opiewającą na 284,9 mln zł, złożyło konsorcjum, którego liderem jest PRI Fart. Z kolei najdroższa oferta została złożona przez Budimex-Dromex (jej wartość to 361 mln zł). Komisja przetargowa rozpoczęła już sprawdzanie ofert, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

GDDKiA ma już projekt odcinka pozamiejskiego wylotu wschodniego i decyzję lokalizacyjną na całą inwestycję. Złożony został również wniosek o pozwolenie na budowę. Odcinek miejski realizowany będzie w systemie Zaprojektuj i zbuduj, w ramach którego jeden wykonawca robi projekt i jednocześnie realizuje inwestycję. To skraca czas jej trwania. Zwycięzca przetargu zaprojektuje zatem odcinek miejski wylotu wschodniego, a wybuduje odcinek miejski oraz pozamiejski. Inwestycja ruszy po rozstrzygnięciu przetargu i uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Nowy wylot drogi ekspresowej S74 z Kielc w kierunku Lublina i Rzeszowa odciąży wąską i ciasną ulicę Sandomierską. Inwestycja realizowana będzie na odcinku blisko 7 km (2,6 km w granicach Kielc oraz 4,2 km poza granicami miasta). Przedsięwzięcie zakłada budowę węzła z tunelem w ciągu ulicy Świętokrzyskiej pod Aleją Solidarności. W ramach inwestycji powstanie również nowa dwujezdniowa droga, będąca przedłużeniem ulicy Świętokrzyskiej w kierunku Cedzyny. Cały wylot wschodni będzie miał parametry drogi ekspresowej, dlatego nie przewidziano na tym odcinku jednopoziomowych skrzyżowań. Poza tym powstanie kładka dla pieszych nad ulicą Świętokrzyską, wiadukt łączący ulicę Żniwną z Akademią Świętokrzyską, wiadukt nad drogą powiatową do Woli Kopcowej, wiadukt w ciągu drogi gminnej stanowiącej dojazd do pól, most na rzece Lubrzance i rondo w Cedzynie w miejscu włączenia nowego wylotu do istniejącej drogi.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.