mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kielce czeka boom inwestycji drogowych

Kielce czeka boom inwestycji drogowych

Władze Kielc planują w latach 2007-2011 położyć największy nacisk na rozwój powiązań komunikacyjnych miasta. Na realizację inwestycji o wartości ponad 1 mld zł miasto chce pozyskać dofinansowanie z środków unijnych w ramach: Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, Infrastruktura i Środowisko, Regionalnego Programu Rozwoju Woj. Świetokrzyskiego.

Kielce czeka boom inwestycji drogowych

Najistotniejszym zadaniem będzie budowa Regionalnego Portu Lotniczego KIELCE (ok. 0,5 mld zł). Lwią część ogółu nakładów inwestycyjnych pochłoną także inwestycje drogowe .

Wśród nich najważniejsze i największe to:

  • budowa ul. Świętokrzyskiej (droga krajowa nr 74)
  • rozbudowa ul. Łódzkiej (droga krajowa nr 74) na odcinku od ul. Hubalczyków do granicy miasta
  • budowa ul. Ściegiennego (droga krajowa nr 73) – I etap od ul. Tarnowskiej do ul. Kalinowej oraz skrzyżowanie z ul. Kalinową i Leśniówką
  • węzeł Żelazna-1 Maja-Zagnańska wraz z przebudową Ronda Grudzińskiego – I etap realizacji (połączenie ul. Żelaznej z ul. Zagnańską)
  • przebudowa ulicy Krakowskiej na odcinku od wiaduktów na ulicy Krakowskiej do granic miasta Kielce (droga wojewódzka nr 762)

Duży projekt komunikacyjny zakłada także zakup 55 nowych autobusów niskopodłogowych i zakupie systemów elektronicznych (bilet elektroniczny, system monitoringu autobusów i informacji pasażerskiej, monitoring ruchu ulicznego), przebudowę zatoczek komunikacyjnych i budowę nowych oraz przebicie ulicy Żelaznej obok dworca PKS. W ten sposób powstanie płynne połączenie z trasą wylotową na Łódź, co odciąży ruch w centrum miasta.

Zaledwie kilka dni temu oddana do użytku została Ulica Sienkiewicza w centrum Kielc. Modernizacja ulicy rozpoczęła się jeszcze w 2001 roku. W ciągu 5 lat modernizacji ulica przeistoczyła się w nowoczesny pasaż spacerowo-handlowy. Zadanie pochłonęło prawie 28 mln zł. Kolejnym etapem procesu rewitalizacji miejskich przestrzeni będzie planowana przebudowa płyty Rynku wraz z okolicznym ulicami oraz wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu w obszarze Śródmieścia.

„W roku 2007 główny akcent położony będzie na prawidłowe przygotowanie inwestycji do aplikacji o środki unijne. W latach 2008-2011 przewiduje się realizację projektów współfinansowanych środkami unijnymi, dlatego średnioroczne nakłady inwestycyjne w tym okresie szacuje się na kwotę ok. 250 mln zł. Najwyższe nakłady prognozuje się ponieść w roku 2009 (ok. 285 mln zł) – informuje UM Kielce.


Przeczytaj także:

Priorytety dla regionu świętokrzyskiego (2006-11-10)

S46 nie wcześniej niż w 2013 r (2006-05-17)

Rozbudowa krajowej siódemki (2005-12-19)


 

Tematy w artykule: drogi miejskie kielce

Podobne wiadomości:

Wrocław: Oto 10 najważniejszych inwestycji drogowych

Wrocław: Oto 10 najważniejszych inwestycji...

Polskie drogi 2015-01-23

Poznań: Przebudowa węzła Kaponiera z dofinansowaniem

Poznań: Przebudowa węzła Kaponiera z...

Polskie drogi 2014-12-18

Komentuj:

~:) 2006-12-19

I tak ma być! :D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.