mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kierowcy doradzają sobie jak bezpiecznie podróżować autostradami

Kierowcy doradzają sobie jak bezpiecznie podróżować autostradami

„Nie bij rekordów prędkości”, „siadaj za kierownicę wypoczęty”, „pamiętaj o kulturze jazdy”, „dopasuj prędkość do warunków panujących na autostradzie”. Kierowcy sami stworzyli katalog porad bezpiecznej jazdy autostradami. Kampanię „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków” zainicjował Stalexport Autostrada Małopolska S.A.. Akcję wspierają komendy wojewódzkie policji - śląska i małopolska oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Do dzielenia się poradami zachęca kierowców także Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny oraz instruktor bezpiecznej jazdy.

Kierowcy doradzają sobie jak bezpiecznie podróżować autostradami
- Od początku roku, po autostradach i drogach ekspresowych możemy poruszać się szybciej. Warto w tej sytuacji zatrzymać się na chwilę i zastanowić jak to bezpiecznie wykorzystać. Dobrym sposobem jest zebranie swoich pomysłów i podzielenie się nimi z innymi. Każdy z nas, kierowców ma przecież swoje przemyślenia dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem - mówi Kuba Bielak.

Wybrane, dotychczas przesłane porady kierowców dla podróżujących autostradami:

  1. „Bądź wypoczęty. Nie siadaj za kółkiem po nieprzespanej nocy czy bardzo męczącym dniu, zwłaszcza jeśli planujesz podróż na autostradzie. Jazda tego rodzaju drogą jest specyficzna. Akcja dzieje się szybko, prędkości są duże. Wymaga to od kierowcy błyskawicznych reakcji i dużego refleksu. Nie wspominając o ryzyku zaśnięcia za kierownicą!”
  2. „Wjeżdżając na autostradę wykorzystuj zawsze maksymalnie pas rozbiegowy. Unikniesz w ten sposób zagrożenia, że inni uczestnicy ruchu wjadą w tył twojego samochodu.”
  3. „Pamiętaj, że na autostradzie poruszamy się z większymi prędkościami niż na innych drogach, a co za tym idzie powinniśmy zachowywać większe odstępy między pojazdami. Nasz czas reakcji jest taki sam, ale z racji większej prędkości droga jaką przebędziemy będzie większa. Nieznaczne zwiększenie odstępu może pomóc w uniknięciu stresowych sytuacji.”
  4. „Często korzystasz z odcinka płatnego autostrady A4? Nie bij rekordów prędkości. Chęć pobicia poprzedniego wyniku czasu przejazdu między bramkami, to łamanie przepisów i brawura, która jeśli weźmie górę nad zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, stanowić będzie pierwszy krok do tragedii...”
  5. „Zjeżdżając z autostrady, zmniejsz prędkość, nie pędź na pewniaka. Na innych drogach dozwolona prędkość jest niższa niż na autostradzie.”

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~as 2011-01-19

Ad1 "Akcja dzieje się szybko, prędkości są duże." Na autostradzie?! Na drodze krajowej masz naprzemian: zakręty, wieś, koleiny, wieś, dziury, wieś, brak pobocza, wieś, pijany rowerzysta, wieś, traktor wyjeżdżający z pola na drogę, wieś, ograniczenie prędkości, wieś, fotoradar, wieś, przejście dla pieszych, wieś, sarna przebiegająca jezdnię, wieś, PKS jadący pod górkę 30km/h, wieś, ktoś wyprzedza na trzeciego, wieś... Na autostradzie to jest sielanka!

~mimowszystkocenie 2011-01-19

ale jednak wydaje mi się niestety, że to zbiór takich farmazonów niż coś co ludzie chcą słuchać. A moge odpowiedziec na wczesniejszy komentarz, ze nigdy jadac osobowka nie zdarzylo mi sie zeby mi ciezarowka wymusila - jak juz odbywalo sie to na zasadzie - jemu migal dlugo kierunkowskaz i widzial ze jest gesto to go wpuszczalem.

~astrolog 2011-01-19

I najwazniejsze! Jak jestes kierowca TIRa, to nie wyprzedzaj przez 10 kilometrow swojego kolegi blokujac lewy pas, nie zmieniaj pasa 20 metrow przed moja maska zmuszajac mnie do gwaltownego hamowania i intensywnych bluzgow. Podobnie jak jedziesz prawym pasem za poprzedzajacym cie samochodem i widzisz, ze ja jade lewym, to nie czekaj na mnie, az bede juz obok ciebie, tylko zmien pas odpowiednio wczesniej, czyli do jasnej cholery, nie wymuszaj pierwszenstwa!

~NIElot 2011-01-18

punkt 4: niestety trzeba tłuc się do Niemiec by 250 zobaczyć na zegarach;-) Nie chodzi o to by być szybciej, chodzi oto by mieć przyjemność z jazdy i średnie spalanie 25l 100 oktanowej (bezcenne), a może jednak lepiej 130 na tempomacie, kawa internet, drzemka, bo i tak roboty drogowe za bramką...;-);-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.