mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kilometr coraz droższy

Kilometr coraz droższy

Firmy budowle od dłuższego czasu zwracają uwagę na coraz wyższe koszty budowy autostrad i dróg w Polsce. Szacują, że średnio cena kilometra nowej trasy wzrosła o jedną trzecią. Coraz większa liczba unieważnianych przetargów z powodu zbyt wysokich ofert potencjalnych wykonawców wydaje się to potwierdzać.

Kilometr coraz droższy

Od czerwca 2005 roku wzrosły ceny: kruszywa ponad 23% asfaltu nawet o 40%, betonu o 50% i stali o około 70%. Nadal rosną ceny paliwa i koszty pracy (o około 30%), a na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników. Z dostępnością materiałów budowlanych też jest nie najlepiej. Firmy budowlane narzekają na brak pokrycia potrzeb zwłaszcza w miesiącach szczytu inwestycyjnego, zagrożenia w rytmiczności dostaw i trudności z dostępnością transportu. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w cenie kilometra nowej drogi.

GDDKiA unieważniła ostatnio kilka przetargów, jak uważa - z powodu znacznie zawyżonej oferty. Z kolei firmy budowlane skarżą się, że to GDDKiA w kosztorysach nie uwzględnia ostatnich podwyżek cen materiałów i wzrostu płac.

„Budżet na inwestycje drogowe jest układany według obowiązujących stawek rynkowych. Dodatkowo kosztorysy są aktualizowane z prawem co pół roku. Środki zaplanowane na lata 2007 – 2013 są znane i wystarczające. Oczywiście gdyby ceny wzrosły, co w przypadku gospodarki wolnorynkowej, w której to rynek ustala podaż i popyt jest możliwe, wtedy może zaistnieć taka sytuacja, że jakiś pojedynczy projekt może zostać przesunięty, na późniejszy okres budowy. Chwilowo nie ma jednak takich przesłanek. O ile taka sytuacja będzie miała nastąpić - zadecyduje o tym Ministerstwo Transportu, nie ma jednak takich obaw że jakaś droga ujęta w planie rządowym nie zostanie zrealizowana” – zapewnia Artur Mrugasiewicz z biura prasowego GDDKiA.

Problem dostrzega ministerstwo transportu - „zagrożeniem dla programu mogą się okazać problemy środowiskowe, kadrowe i płacowe oraz konieczność zwiększenia efektywności instytucji uczestniczących w procesach inwestycyjnych” – czytamy w komunikacie. Niedoborom pracowników w sektorze budowlanym mają zaradzić wysuwane ostatnio propozycje Ministerstwa pracy i polityki społecznej, które rozważa wprowadzenie ułatwień w zatrudnianiu w sektorze budowlanym cudzoziemców z krajów sąsiednich, głównie z Ukrainy i Białorusi.


Przeczytaj także:

Czekamy na drogi warte miliardy (2007-03-09)

Sieć autostrad i dróg za 135 mld zł (2007-01-18)

Obwodnica Biecza na start (2007-03-12)

Przyroda kontra inwestycje drogowe (2007-03-11)

 

 


Podobne wiadomości:

Przyroda kontra inwestycje drogowe

Przyroda kontra inwestycje drogowe

Polskie drogi 2007-03-01

Obwodnica Biecza na start

Obwodnica Biecza na start

Polskie drogi 2007-03-12

Komentuj:

~lech 47 2007-07-25

I musi być coraz droższy,Pomyślcie ile wyciągniętych łap trzeba zadowolić.Rozstrzygajacych przetarg ,odbierających roboty, archealoigów moigących wstrzymać roboty bo wykopano 100 letni nocnik, pseudoekologów, geodetów. inspekcie pracy,urzędników ochrony srodowiska nakładających bajeczne kary za wycięcie krzaków,sanepidy -że kible robotników nie mają kjlimatyzacji,inspektorów straży pożarnych,biskupa żeby poświęcił (podobno stawka co łaska to 100 tys.zł,) lokalnych wójtów,burmistrzów ,radnych za zmiany a planie zagospodarowania itede,bankow przyznających kredyty,księgowych decydujączch o zapłacie faktur,itede.......itede....

~richi 2007-06-08

Jak ja kocham to wspaniałe państwo!!! Nieokłamujmy się, przed 2012 z pewnością przeniesione będą ME do Niemiec, Włoch lub Holandii. Tam niesą najważniejsze plany, ale rezultaty działania. A co do tych "set" km autostrad i ekspresowych to idzie nieźle 7km na rok pod Szczecinem tak dalej to może będzie szansa za 20 lat, ale oczywiście też zostanie zaprzepaszczona.

~swieca14 2007-06-03

to jest bez sensu za budowanie dróg powinno sie płacić mniej morze przez to ze budowanie drug w Polsce jest takie drogie mamy takie dziury wytłumaczy mi to ktoś ???????????????????????????????????????????????????????? pisał 14 letni Łukasz z Włocławka

~miś 2007-05-17

Zaczynam mieć poważne obawy czy zdążymy na EURO 2012 ! W chwili obecnej mamy boom budowlany, a problemy ze wszystkim są KOSMICZNE (materiał, pracownicy, prawo, ekodebile, protesty, wykupy gruntów.........). Mimo tych wszystkich problemów, na podstawie obserwacji z podróży po naszym kraju buduje i remontuje się bardzo dużo ! Moje obawy przestawiam na podstawie refleksji, że w ciągu 1,2 lat ilość inwestycji musi wzrosnąć co najmniej 5 KROTNIE aby zbudować niezbędne drogi do połowy 2012 roku. Problemy z materiałami i ludzmi będą niestety coraz większe, natomiast kwestie prawne rząd z pewnością rozwiąże w przyspieszonym tempie, bo nie ma innego wyjścia !!!

~P 2007-03-23

I tak wiemy jak to się skończy... Nowa kwota projektu, nowe plany, nowe kilometry, ale jedno się nie zmienia, końcowy efekt czyli NIC albo bardzo mało...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando