mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kłopoty z budową polskich dróg

Kłopoty z budową polskich dróg

Plan na siedem lat: ponad 64 mld zł z Unii na drogi. Kolejne 20 mld na kolej. - Nie oddamy ani euro - zapewnia Ministerstwo Transportu. Wykonawcy: może zabraknąć robotników i materiałów do budowy.

Kłopoty z budową polskich dróg

Polskie drogi to dziś wielki plac budowy - a rozkopanych i remontowanych jezdni będzie jeszcze więcej. Na inwestycje drogowe dostaniemy z Unii, tylko w ramach programu Infrastruktura i Środowisko - 11 mld euro. Z wkładem własnym na budowę i remonty dróg będziemy mieli (w latach 2007-13) 16 mld euro, czyli lekko licząc 64 mld zł.

Dzięki nim ma powstać w Polsce 500 km autostrad, ponad 1600 km dróg ekspresowych, do remontu trafi tysiąc kilometrów linii kolejowych.

A to niejedyne wielkie inwestycje w Polsce - w tym samym czasie będziemy budować też autostrady w systemie koncesyjnym, drogi lokalne z pieniędzy samorządów i oczyszczalnie ścieków. Kto to wszystko zbuduje i z jakich materiałów?

Włodzimierz Krysiński z zarządu Zakładu Napraw Infrastruktury w Stargardzie Szczecińskim mówi, że już ma problem ze znalezieniem pracowników do naprawy i modernizacji infrastruktury kolejowej. "Kilka lat temu na nabór przychodziło kilkadziesiąt często dobrze wykształconych osób, teraz tylko kilka i to o niskich kwalifikacjach" - mówi. W woj. zachodniopomorskim, podobnie jak w innych częściach kraju, zlikwidowano system szkolnictwa zawodowego. "Były szkoły kolejowe w Stargardzie i w Szczecinie, ale je zamknięto. W ten sposób powstała pustka pokoleniowa" - mówi Krysiński. Za kilka lat będzie to ogromnym problemem, bo obecnie absolwenci szkół kolejowych mają po 50 lat, a nowych brakuje.

"Nie można z dnia na dzień stać się specjalistą w branży budowlanej. Już słyszeliśmy o firmach, które z powodu braku pracowników pomimo podpisania kontraktów nie mogły ruszyć z robotami" - mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu. Jego zdaniem problem jest mniejszy, jeżeli idzie o zwykłych robotników. Największe zagrożenie to odpływ za granicę wykwalifikowanych robotników - majstrów i operatorów maszyn budowlanych.

Ilu pracowników budowlanych brakuje? Tego nie wiadomo, bo nikt nie prowadzi statystyk. Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) wysłał ankiety z takim pytaniem. Chce pokazać rządowi, jak duży to problem. "Jesteśmy za otwarciem naszego rynku pracy w sektorze budowlanym, ale nie dla poszczególnych pracowników, lecz dla firm podwykonawczych na zasadzie umów pomiędzy firmami. Chcemy też zwrócić uwagę na potrzebę rozwoju szkolnictwa zawodowego" - mówi Barbara Pużańska, zastępca dyrektora biura PZPB.

W wyścigu do budowy drożeją też - i stają się trudno dostępne - materiały budowlane. Brakuje np. kruszywa na podbudowy dróg i autostrad. "Być może trzeba je będzie sprowadzać z zagranicy" - mówi Kozioł. Podobnie jest na kolei. "W ciągu roku ceny szyn wzrosły o około 20 proc., wyroby z miedzi jeszcze więcej" - mówi Włodzimierz Krysiński.

Przeczytaj także:

300 mln EUR na budowę autostrad w Polsce (2006-10-26)

Wielki plac budowy (2006-10-26)

1,8 mld zł w morzu potrzeb (2006-10-23)

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok (2006-10-13)

Transportowe priorytety 2007-2013 (2006-09-11)


 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

300 mln EUR na budowę autostrad w Polsce

300 mln EUR na budowę autostrad w Polsce

Polskie drogi 2006-10-26

Wielki plac budowy

Wielki plac budowy

Polskie drogi 2006-10-26

Komentuj:

~Ul 2006-11-06

rozmawiałem z facetem ,który pracuje przy budowie obwodnicy(robotnik) za 10-11 godzin pracy w ciągu doby dostaje miesięcznie ??????? 4 banany i psa.

~matfiz 2006-11-06

rozmawiałem z facetem ,który pracuje przy budowie obwodnicy(robotnik) za 10-11 godzin pracy w ciągu doby dostaje miesięcznie ??????? 1000pln ...

~krzysztof 2006-11-05

a ja mysle ze to nie sa klopoty z budowa ale z madrym zarzadzaniem, planowaniem etc

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.