Koalicja S7

W Targach Kielce odbyło się spotkanie "Koalicji S7" wieńczące obywatelsko-samorządową współpracę na rzecz przyspieszenia budowy drogi ekspresowej od Warszawy do Rabki. Celem spotkania było pokazanie determinacji oraz jedności mieszkańców trzech województw - małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego, dla których droga S7 ma kluczowe znaczenia. Podczas spotkania przedstawione zostały postulaty dotyczące budowy drogi oraz podpisana została wspólna deklaracja prezydentów miast, parlamentarzystów, samorządowców oraz organizacji biznesowych z trzech województw nawołująca do przyśpieszenia budowy drogi S7.

Koalicja S7
- Obecnie dużo wskazuje na to, że niezależnie od tego czy znajdą się pieniądze czy nie, budowa odcinka Skarżysko Kamienna do granicy województwa może zostać znacznie opóźniona. Inwestycja jest możliwa do sfinansowania i jest jednym z priorytetów ministerstwa. Wiceminister Infrastruktury Radosław Stępień zapewniał, że są możliwe oszczędności i przesunięcia środków pomiędzy priorytetem kolejowym a drogowym, tak żeby znalazły się środki na to przedsięwzięcie. Największym problemem jest jednak protest ekologów. Członkowie stowarzyszenia „Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot” oprotestowała wydanie decyzji środowiskowej i teraz wszystko zależy jakie rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia. Jednak nawet gdy dyrektor odrzuci protest i zachowa ważność decyzji środowiskowej, nie będzie to oznaczało końca problemów. W rozmowie z nami pan Kiełsznia poinformował, że jeśli odrzuci protest ekologów, to ci najprawdopodobniej założą sprawę w sądzie. A z argumentami jakie mają, mogą tam wygrać. Jeżeli tak by się stało, to mamy jeszcze drugą instancję, ale tu 1,5 roku zmarnujemy na pewno, a kolejny okres przygotowania dokumentacji wynosi 2 lata – tłumaczył Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Na dzień dzisiejszy nic nie jest jeszcze przesądzone, ale dużo wskazuje na to, że budowa drogi S7  może się znacznie opóźnić. Optymistycznym wariantem dla przyszłości drogi S7 byłoby wydanie decyzji o odrzuceniu protestu ekologów i nie wnoszenie przez nich sprawy do sądu. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? – Teoretycznie tak, ale słyszałem, że w przypadku tego stowarzyszenia szanse na to nie są wielkie – dodaje Maćkowiak. O tym jak będzie przekonamy się niebawem. Część wątpliwości wyjaśnić ma się jeszcze w tym tygodniu, kiedy poznamy decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~astrolog 2011-01-21

Znam tych ludzi, zwl. ich glownego pomagiera. Powiem wam szczerze, ze to totalni porabancy, kompletnie odjechani kolesie. Facet ma parcie na szklo i ambicje wieksze niz Lepper i Doda razem wzieci. Jednak calej tej hucpy by nie bylo, gdyby przeszedl poczatkowy wariant, taki jaki byl w planach, a kilku miejscowych oszolomow wywalczylo poprowadzenie trasy przez sam srodek lasu.

~kierowca 2011-01-20

rozumiem dbałość o środowisko naturalne, ale śmiem wątpić iż panowie ekolodzy w tym przypadku chcą dobra naszej polskiej natury. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się iż ci panowie dbają raczej o swoje portfele. Jeśli ludzie z "władz" nie nauczą się radzić sobie z takimi problemami i te opóźnienia będą się tak przeciągały, to nigdy nie zbudujemy tych naszych ekspresówek i autostrad. Opóźnienia w budowie tak ważnych dróg jak np s7 to realna strata dla wszystkich polaków.

~Mirek 2011-01-20

Dlaczego w tym artykule nie ma ani słowa o powodach dla których ekolodzy oprotestowali budowę?

~Sylwek 2011-01-20

przepraszam za błąd, powinno być "haruje" oczywiście

~Sylwek 2011-01-20

jak zwykle, ekoterroryści mają się świetnie i wyciągają swoje śmierdzące łapy po pieniądze, na które charuje cały naród, który chce żyć jak ludzie! "Nie" dla pseudoekologicznych kanalii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.