mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejna pożyczka na drogi

Kolejna pożyczka na drogi

Polska otrzymała pożyczkę w wysokości 150 mln EUR na współfinansowanie "Trzeciego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg". Podpisana umowa kredytowa z Bankiem Światowym jest ostatnią z trzech - w sumie udzielono 350 mln EUR.

Kolejna pożyczka na drogi

Pożyczka stanowi kontynuację działań w ramach "Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportu na lata 2004-2006 i lata dalsze". Strategia ta zakłada m.in. nadrobienie zaległości w robotach utrzymaniowych i rehabilitacyjnych sieci drogowej.

"Zasadnicza część środków kredytowych pozyskanych w ramach Projektu w kwocie ponad 118 mln EUR ma posłużyć do finansowania corocznych programów utrzymania i rehabilitacji sieci dróg krajowych realizowanych przez GDDKiA.
Pozostała część środków w kwocie ponad 20 mln EUR, przeznaczona zostanie na sfinansowanie pilotażowych wieloletnich kontraktów na zarządzanie i utrzymanie dróg. W ramach Projektu zapewnione zostanie również wsparcie dla wdrożenia systemu informatycznego zarządzania (SIZ) w GDDKiA. Część środków pożyczkowych (5,5 mln EUR) przeznaczona zostanie na kontynuację działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, w tym w szczególności na przeprowadzenie tematycznej kampanii medialnej. Z pozostałej kwoty kredytu (2,8 mln EUR) sfinansowany zostanie komponent pomocy technicznej dla Ministerstwa Transportu - wsparcie w zakresie zwiększenia absorpcji funduszy unijnych oraz wdrożenie inteligentnych systemów transportowych, a także ewentualnie inne projekty, które zostaną zidentyfikowane w trakcie realizacji Umowy Kredytowej" - informuje Ministerstwo Finansów.

Cały program usuwania zaległości w zakresie odnawiania i utrzymania dróg krajowych realizowany będzie do 2009 r., kiedy to ilość dróg w stanie dobrym ma wynieść 60% (obecnie 52%, a na początku realizacji programu w 2003 r. – 37%).

Przeczytaj także:

200 mln EUR pożyczki na drogi (2006-05-12)

Obligacje na drogi (2006-06-01)

 


Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie zadebiutowała kolejna generacja najpopularniejszego SUV-a z polskich salonów. Przyjrzeliśmy się z bliska drugiej odsłonie Dacii Duster.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic