mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejna pożyczka na drogi

Kolejna pożyczka na drogi

Polska otrzymała pożyczkę w wysokości 150 mln EUR na współfinansowanie "Trzeciego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg". Podpisana umowa kredytowa z Bankiem Światowym jest ostatnią z trzech - w sumie udzielono 350 mln EUR.

Kolejna pożyczka na drogi

Pożyczka stanowi kontynuację działań w ramach "Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportu na lata 2004-2006 i lata dalsze". Strategia ta zakłada m.in. nadrobienie zaległości w robotach utrzymaniowych i rehabilitacyjnych sieci drogowej.

"Zasadnicza część środków kredytowych pozyskanych w ramach Projektu w kwocie ponad 118 mln EUR ma posłużyć do finansowania corocznych programów utrzymania i rehabilitacji sieci dróg krajowych realizowanych przez GDDKiA.
Pozostała część środków w kwocie ponad 20 mln EUR, przeznaczona zostanie na sfinansowanie pilotażowych wieloletnich kontraktów na zarządzanie i utrzymanie dróg. W ramach Projektu zapewnione zostanie również wsparcie dla wdrożenia systemu informatycznego zarządzania (SIZ) w GDDKiA. Część środków pożyczkowych (5,5 mln EUR) przeznaczona zostanie na kontynuację działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, w tym w szczególności na przeprowadzenie tematycznej kampanii medialnej. Z pozostałej kwoty kredytu (2,8 mln EUR) sfinansowany zostanie komponent pomocy technicznej dla Ministerstwa Transportu - wsparcie w zakresie zwiększenia absorpcji funduszy unijnych oraz wdrożenie inteligentnych systemów transportowych, a także ewentualnie inne projekty, które zostaną zidentyfikowane w trakcie realizacji Umowy Kredytowej" - informuje Ministerstwo Finansów.

Cały program usuwania zaległości w zakresie odnawiania i utrzymania dróg krajowych realizowany będzie do 2009 r., kiedy to ilość dróg w stanie dobrym ma wynieść 60% (obecnie 52%, a na początku realizacji programu w 2003 r. – 37%).

Przeczytaj także:

200 mln EUR pożyczki na drogi (2006-05-12)

Obligacje na drogi (2006-06-01)

 


Podobne wiadomości:

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

Polskie drogi 2015-04-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.