mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Unii Europejskiej o dotację na budowę nowego systemu zarządzania ruchem drogowym. Wygląda też na to, że w najbliższych latach Polska zamieni się w wielki plac budowy, ponieważ do 2019 roku ma powstać 1000 km nowych dróg.

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

GDDKiA podpisała kontrakt na budowę pod Ostrowią Mazowiecką ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S8 na trasie z Warszawy do Białegostoku. 83-kilometrowy odcinek ma być gotowy pod koniec 2018 roku. Rok później do użytku ma zostać oddany ostatni odcinek S8 między Warszawą i Piotrkowem Trybunalskim w kierunku Katowic.

Już w tym roku drogowcy podpisali kontrakty na budowę łącznie ponad 100 km dróg ekspresowych, a wraz z umowami sprzed dwóch lat ma powstać ponad 970 km nowych tras eksresowych i 40 km autostrad. Większość z nich powstanie do jesieni 2019 roku.

Same tylko kontrakty budowlane GDDKiA na budowę nowych dróg mają wartość ponad 35 mld zł brutto i w sfinansowaniu tych inwestycji pomogą nam dotacje z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20. Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stara się o kolejne dofinansowanie w ramach funduszu Connecting Europe Facility (CEF). Ma z niego wpłynąć ponad 123 mln euro.

Z tych pieniędzy ma powstać Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci 1,1 tys. km dróg szybkiego ruchu o znaczeniu europejskim (sieć TEN-T). System wymaga budowy tablic świetlnych nad drogami, ostrzegających kierowców o wypadkach czy zatorach. Konieczne jest też zainstalowanie kamer do wykrywania wypadków, czy stacji meteorologicznych przy drogach.

GDDKiA złożyła też wniosek o ponad 502 mln euro dotacji z CEF na budowę 67 km drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki na granicy z Czechami oraz o 203 mln euro na budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S69 między Bielsko-Białą a granicą ze Słowacją.Podobne wiadomości:

Polskie projekty drogowe jako pierwsze z dofinansowaniem UE

Polskie projekty drogowe jako pierwsze z...

Polskie drogi 2016-03-17

GDDKiA prowadzi procesy sądowe na ponad 6 mln

GDDKiA prowadzi procesy sądowe na ponad 6 mln

Polskie drogi 2016-01-19

Komentuj:

~jumper 2016-03-02

Jak powiada Warszawiak - drogi nie znają polityki. A osiągnięcia PO czy teraz PIS-u w budowaniu dróg zależą w 100% od POŻYCZANYCH nam przez "zachód" pieniędzy a nie od prężności polityków. Sami dróg niestety nie budujemy, buduje je Unia a my te drogi będziemy spłacać pokoleniami. Ale sto razy lepsze jest inwestowanie w infrastrukturę nawet pożyczonych pieniędzy niż "przeżeranie" ich co ma miejsce np. w MON czy służbie zdrowia gdzie ministerstwa te wchłoną tyle ile się da na wypłaty dla armii generałów i zastępców dyrektorów do spraw niepotrzebnych - bez żadnego efektu dla nas - prostaczków.

~Melchi 2016-02-25

Oj tam czepiasz się :D Jaki by nie był rząd zawsze mam nadzieję, że będzie więcej dróg niż ustawa przewiduje :) Dużo ludzi mówiło mi, że teraz to drogi staną w miejscu bo PiS przyszedł. Zmartwiłem się - a tu patrz dalej podpisują umowy na S3 - Zielona Góra Sulechów, S8 - do Bałegostoku, S19 itd. No to się cieszę i oby rozpędzili się na maxa :D:D

~rubicon 2016-02-23

Melchi, jak bym słuchał laurek w stylu dawno minionym. Typu "niech nam żyje towarzysz ....heep".

~Melchi 2016-02-23

To bardzo dobre informacje dla drogowców :)nŻyczę obecnemu rządowi, aby udało im się zrealizować jak najwięcej planowanych inwestycji :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Android Auto dostępny bez samochodu
Android Auto dostępny bez samochodu
Koncern Google postanowił zainteresować się posiadaczami starszych samochodów, które nie mają na wyposażeniu wielkich, dotykowych wyświetlaczy czy zaawansowanych urządzeń multimedialnych. Aplikacja Android Auto będzie dostępna również na ekranie smartfona.