mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejne kilometry obwodnicy Wrocławia już oddane

Kolejne kilometry obwodnicy Wrocławia już oddane

5 maja br. miało miejsce otwarcie kolejnego odcinka Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, od skrzyżowania z autostradą A4 do węzła Lotnisko. Nie obyło się niestety bez zgrzytów. Miasto chciało przesunąć otwarcie na sobotę, GDDKiA postawiła jednak na swoim i udostępniła kolejną część obwodnicy do ruchu.

Kolejne kilometry obwodnicy Wrocławia już oddane

Nowy, ponad 7-kilometrowy odcinek prowadzi  od węzła Wrocław Południe (skrzyżowanie z A4) do węzła Lotnisko. Łącznie z oddanym już pod koniec grudnia ubiegłego roku odcinkiem od łącznika Kobierzyce kierowcy  mają do dyspozycji nową, ponad 14-kilometrową trasę, dzięki której szybko i komfortowo mogą ominąć południową część Wrocławia. Przejazd odcinkiem od Kobierzyc do ul. Granicznej zajmuje ok. 8 minut. Południowy odcinek AOW w znaczący sposób odciąży węzeł Bielański oraz miejscowości Bielany Wrocławskie i Domasław.

Cały udostępniony już do ruchu odcinek obwodnicy Wrocławia stanowi jedną z trzech części Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (tzw. Zadanie I AOW). Jak zapowiadają obecni na otwarciu przedstawiciele GDDKiA, brakujący odcinek od węzła Lotnisko do łącznika Długołęka wraz z mostem przez Odrę zostanie oddany do ruchu w wakacje tego roku.  

Autostradowa Obwodnica Wrocławia to niezwykle ważna inwestycja z punktu widzenia Wrocławia oraz wszystkich kierowców, którzy podróżują z centralnych i północnych rejonów kraju w kierunku na Czechy. Głównym celem inwestycji jest  skierowanie ruchu tranzytowego poza istniejący układ ulic Wrocławia. W chwili obecnej ruch tranzytowy poprowadzony jest  ulicami miejskimi. AOW zatem w znacznym  stopniu poprawi rozwiązania komunikacyjne a także wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu.

Trochę dziwią w tym kontekście zgrzyty, jakie towarzyszyły dzisiejszemu otwarciu odcinka obwodnicy. Urzędnicy Wrocławia upierali się bowiem, by dopiero w sobotę udostępnić dla kierowców ten odcinek. Argumentowali to tym, że w sobotę będzie mniejszy ruch i tym samym łatwiej da się wprowadzić zmiany w organizacji ruchu. Dlatego też przy rondzie Pileckiego (węzeł Lotnisko) dopiero od soboty zjeżdżający z AOW będą mieć pierwszeństwo. Do tego momentu będą musieli przepuszczać innych kierowców jadących rondem. Jak na razie jednak ruch nowym odcinkiem obwodnicy jest niewielki i jest szansa, że pomimo przepychanek pomiędzy urzędnikami, uda się bezproblemowo przejść do nowej organizacji ruchu.

 


Informacje o nowym odcinku AOW
Umowa obejmująca zaprojektowanie i wybudowanie odcinka obwodnicy od łącznika Kobierzyce do węzła Lotnisko została podpisana 6 października 2008 roku z firmą Budimex. Odcinek od łącznika Kobierzyce do  węzła Lotnisko ma ok. 14,5 km. Składa się z drogi klasy GP (ok. 2,5 km), zdrogi ekspresowej S (ok. 4,5 km) oraz z autostrady (ok. 7,4 km). Odcinek autostradowy składający się z dwóch jezdni po 3 pasy  ruchu + pas awaryjny rozpoczyna się na węźle Wrocław Południe, łączącym  obwodnicę z autostradą A4. Węzeł Wrocław Południe jest jednym z największych  węzłów autostradowych w Polsce i  najważniejszym  na AOW.

W ramach  budowy  tego odcinka powstało:
- 21 obiektów inżynieryjnych;
- 21 przepustów żelbetowych;
- ponad 9 km ekranów akustycznych o  wysokości od 4 do 7 m;
- cztery węzły: Kobierzyce, Południe, Zachód i Lotnisko.

Do  budowy  tego odcinka zużyto ok. 7 mln ton materiałów,  w tym:
- 380 tys ton masy;
- 400 tys ton kruszywa;
- 70 tys ton betonu;
- 6 150 tys ton materiału na nasyp .
Łącznie tonaż AOW to 280 tys. załadowanych ciągników siodłowych. Przy budowie tego  ponad 14-kilometrowego odcinka pracowało ok. 800 osób.

Wartość podpisanej umowy na roboty budowlane dla tego odcinka to ok. 780 mln. Wartość budowy całej Obwodnicy Wrocławia to ponad 4 mld zł (w tym opracowanie dokumentacji, roboty przygotowawcze, prace archeologiczne, roboty budowlane i inne).  

Inwestycja jest w całości  finansowana z budżetu państwa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~tu i tam 2011-05-07

droga piekna, a jednak kilka uwag po przegladnieciu zdjec- wydaje sie ze GDDKiA ze swoimi standardami kopiuje wzorce niemieckie, ktore nie sa najlepsze, mowie o bezpieczenstwie na wielopasmowej drodze tak jak pod Wroclawiem 3 pasy, dlaczego wewnetrzne pobocze ma tylko 1m szerokosci ? w razie awarii na tym pasie mamy karambol lub w najlepszym wypadku korek, nie ma gdzie uciekac, porownujac z amerkanskimi interstate highways to jest nie dopuszczalne, tam sie ma pobocza 10 stopowe czyli 3050 mm po obu stronach jezdni, trzeba brac wzorce z najlepszych rozwiazan

~pyra 2011-05-06

Do Eberhardt. A jak faktycznie są zaawansowani. myślisz że za 2 miesiące otworzą?

~chychak 2011-05-06

do Eberhardta, ale wrzesień to przecież również wakacje... dla studentów chociażby, więc jeśli oddadzą we wrześniu będą się chwalić że jest o czasie. Najważniejsze będzie to, kiedy skończą fizyczne prace nad brakujacymi odcinkami. Wg obecnych planów ma być to czerwiec, jeśli tu nie będzie obsuwy, albo będzie nieznaczna, to urzędnicy zepną się by jednak zdążyć w te właściwe wakacje.

~Eberhardt_Mock 2011-05-05

Do pyra. Węzeł na Kosmonautów to robi inny wykonawca w ramach 3 części projektu. Maja otworzyć dopiero w wakacje razem z całością w co osobiście wątpię i myślę że wrzesień jest bardziej prawdopodobny.

~pyra 2011-05-05

A dlaczego nie otwarto do węzła kosmonautów do drogi 94. łatwiejszy byłby tranzyt przez Wrocław, 5 przez nową obw. wewnetrzną i 94 do węzła i juz autostrada. a tak będa się przypychać Grabiszyńską. chyba że otworzą za miesiąc, to zwracam chonor

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.