mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejne kilometry płatnych dróg

Kolejne kilometry płatnych dróg

O 251 kilometrów powiększy się sieć płatnych dróg na terenie naszego kraju. Kierowcy ciężarówek od 30 czerwca będą musieli płacić łącznie na 3.150 km dróg będących pod zarządem GDDKiA.

Kolejne kilometry płatnych dróg
Rozszerzenie systemu viaTOLL, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dniem 30 czerwca 2015 r., nastąpi od 30 czerwca br. Sieć płatnych dróg powiększy się o kolejne 251 kilometrów i będzie liczyć w sumie ponad 3.150 km. Do mapy płatnych tras dołączą odcinek autostrady A4 oraz fragmenty dróg ekspresowych S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69 łącznie w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.

Przypomnijmy, Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich DMC. System działa od lipca 2011 r. i obejmuje drogi krajowe, ekspresowe i autostrady zarządzane przez GDDKiA.

Odcinki, które z dniem 30 czerwca br. zostaną dołączone do sieci dróg płatnych viaTOLL:
- autostrada A4, węzeł Tarnów Północ – węzeł Dębica Wschód, ok.35,17 km,
- droga ekspresowa S3, węzeł Gorzów Wielkopolski Południe – węzeł Skwierzyna Południe, ok. 27,1 km,
- droga ekspresowa S5, węzeł Rydzyna – węzeł Korzeńsko, ok. 26,84 km,
- droga ekspresowa S8, węzeł Wieluń – węzeł Łask, ok. 74,07 km,
- droga ekspresowa S8, Jeżewo (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 671) - Choroszcz (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2287B), ok. 18,53 km,
- droga ekspresowa S11, węzeł Poznań Północ – węzeł Poznań Tarnowo Podgórne, ok. 13,07 km,
- droga ekspresowa S12, węzeł Jastków – Kalinówka (skrzyżowanie z drogą gminną nr 112435L), ok. 32,78 km,
- droga ekspresowa S61, węzeł Raczki – węzeł Suwałki Południe, ok. 11,98 km,
- droga ekspresowa S69, węzeł Bielsko-Biała Komorowice – węzeł Bielsko-Biała Mikuszowice, ok. 11,08 km,

Wszystkie przychody wygenerowane przez viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury  drogowej w Polsce. Dotychczasowe wpływy do KFD z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wraz z opłatami od kierowców pojazdów lekkich (wnoszonymi manualnie i za pomocą viaAUTO) za korzystanie z odcinków autostrad A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica wyniosły ponad 4,4 mld zł (stan na koniec kwietnia br.), czyli średnio 3,8 mln zł dziennie.

Do  końca kwietnia w systemie viaTOLL zarejestrowanych było ponad 873 tys. pojazdów oraz 505 tys. użytkowników. Operator systemu sprzedał ponad 24 tys. urządzeń viaAUTO, przeznaczonych dla samochodów osobowych, a kolejne 1,2 tys. przekazano w użytkowanie służbom ratowniczym.

Zdecydowanie najbardziej dochodową drogą jest autostrada A4, która tylko przez ostatnie pół roku wygenerowała ponad 185 mln zł wpływów. To ponad dwukrotnie więcej niż kolejna trasa – droga ekspresowa S8.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes-Benz A-Klasa przeszedł facelifting!

auto motor i sport 2015-06-29

Inżynierowie ze Stuttgartu na nowo pochylili się nad swoim kompaktem. Modyfikacje nie ominęły także najmocniejszej wersji AMG. Mercedes-Benz Klasy A odświeżony!

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.