mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejne kontrakty na skrzyżowania

Kolejne kontrakty na skrzyżowania

W ramach projektu przebudowy 25 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Polsce podpisano umowy na remont dwóch skrzyżowań - w Bytowie i w Gdyni.

Kontrakt na przebudowę ronda w Bytowie zawarty został z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. w Starogardzie Gdańskim. Wartość inwestycji wynosi 2,2 mln zł.

Obecnie skrzyżowanie ulic Wolności i Dworcowej tworzy układ dwóch, sąsiadujących ze sobą trójwylotowych skrzyżowań a istniejąca nawierzchnia jezdni drogi 20 (beton asfaltowy) jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu (głębokie skoleinowanie). Wzdłuż krzyżujących się dróg zlokalizowane są chodniki, brak jest natomiast ścieżek rowerowych. Oznakowanie poziome jest słabo widoczne, co przy skomplikowanym układzie skrzyżowania powoduje dezorientację kierowców i stanowi jedną z przyczyn panującego na skrzyżowaniu niskiego poziomu bezpieczeństwa ruchu.

Jak informuje GDDKiA, podstawowym elementem projektu zmierzającego do poprawy bezpieczeństwa ruchu jest przebudowa skrzyżowania na małe rondo. Działania takie pozwolą na poprawę czytelności przejazdu przez miasto w ciągu drogi krajowej nr 20, oraz zapewnią likwidację uciążliwej, nieczytelnej i zagrażającej bezpieczeństwu trasy przebiegającej przez środek miasta. Bardzo ważnym elementem inwestycji jest uregulowanie problemów związanych z ruchem pieszych w bezpośrednim otoczeniu przedmiotowego skrzyżowania. Remont chodników i budowa dodatkowych przejść dla pieszych umożliwi im bezpieczne poruszanie się w obrębie skrzyżowania. Ponadto budowa ścieżek rowerowych pozwoli na oddzielenie rowerzystów od ruchu pojazdów mechanicznych, co spowoduje wzrost bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu.

Kontrakt na przebudowę skrzyżowania w Gdyni został zawarty z firmą SKANSKA S.A. Wartość kontraktu wynosi 3 mln złotych.

Droga krajowa nr 6 Szczecin - Koszalin - Słupsk - Gdańsk stanowi istotny element krajowego i międzynarodowego (E-28) układu drogowego. Według statystyk kolizyjność tego skrzyżowania jest bardzo wysoka - ponad 30 kolizji rocznie. Analizowana koncepcja przebudowy skrzyżowania ulic Morskiej i Obwodnicy Trójmiasta w Gdyni obejmuje korektę wyspy centralnej wraz z budową dodatkowych pasów ruchu. Przebudowie ulegnie również sygnalizacja świetlna z przeprojektowanym do nowych warunków programem sygnalizacji. Robotami towarzyszącymi będą budowa chodników i ścieżek rowerowych w obrębie skrzyżowania.

W ramach projektu zgłoszonego do SPOT zostanie przebudowanych 25 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce. Zostały one wybrane po szczegółowych analizach wypadkowości. Koszt realizacji projektu wynosi 71 mln złotych, 61% tej kwoty pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.

Przeczytaj także:

Skrzyżowania pod nadzorem (2006-03-24)

Pierwsze z 25 niebezpiecznych (2006-03-03)

Lęborska inwestycja (2006-02-20)

 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe pomorskie

Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.