mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejny odcinek drogi ekspresowej oddany do ruchu

Kolejny odcinek drogi ekspresowej oddany do ruchu

Dobra wiadomość dla kierowców korzystających z drogi krajowej nr 17 pomiędzy Warszawą i Lublinem. Do użytku został oddany blisko 24 kilometrowy odcinek drogi pomiędzy węzłami Kurów Zachód (nazwa robocza Sielce) – Jastków (Bogucin).

Kolejny odcinek drogi ekspresowej oddany do ruchu
Umowę na realizację zadania podpisano 3 marca 2011 roku. Wykonawca (konsorcjum Mota – Engil Polska Central Europe z siedzibą w Krakowie  - lider, wraz z partnerami: Mota – Engil Engenharia e Construcao Portugalia, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów, Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Puławy) zbudował dwujezdniową drogę klasy S (o długość 23,7 km plus włączenie do obecnego przebiegu drogi krajowej nr 17 (DK 17) oraz łącznicę na węźle Kurów Zachód w ciągu S12 wraz z obiektami inżynierskimi, węzłami, skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi (57 odcinków o łącznej długości 38,4 km) umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg i zapewnienie pełnej obsługi komunikacyjnej terenów przyległych do projektowanej drogi. Przebudowano kolidującą z drogą linię energetyczną 400 kV na długości 7,4 km. Wybudowano 20 obiektów inżynierskich (w tym siedem mostów, trzynaście wiaduktów drogowych, 31 przejść dla zwierząt i płazów) oraz przepusty. Za sprawą lokalizacji inwestycji na obszarze zbiornika wód podziemnych zbudowano szczelny system odwodnienia (o łącznej długości 16,5 km, wraz z dwunastoma zbiornikami retencyjnymi i siedmioma infiltracyjnymi).

Kierowcy mogą korzystać z Miejsc Obsługi Podróżnych ulokowanych po obu stronach drogi ekspresowej na wysokości miejscowości Markuszów. Dostępne są parkingi i toalety, a dzierżawca MOP-u wkrótce rozpocznie budowę stacji paliw z restauracją.

Wjazd  na drogę ekspresową możliwy jest poprzez węzły:

    Kurów Zachód (robocza nazwa Sielce) na przecięciu z projektowaną drogą ekspresową S12 (odc. Puławy – węzeł Kurów Zachód) i istniejącą DK17.
    Kurów Wschód (Kurów) – na przecięciu z drogą powiatową nr 1514L.
    Nałęczów (Przybysławice) – na przecięciu z przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 826.
    Jastków (Bogucin) – na przecięciu z istniejącą DK12/17.

Wartość całego projektu (prace projektowe, wykupy gruntów, budowa i nadzór) wyniosła ok. 785 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kierowcy korzystają już z odcinka S17 od Lublina do Piask, czyli dawnej drogi krajowej przebudowanej do parametrów drogi ekspresowej. Co prawda znaki z białym samochodem na niebieskim tle są jeszcze zaklejone, ale za kilka dni zakończą się formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i będzie można w pełni wykorzystać walory tej trasy. To zbiegnie się z zakończeniem w połowie czerwca prac przy dostosowaniu obwodnicy Piask do parametrów drogi ekspresowej i kierowcy oprócz obecnych 12,1 km zyskają dodatkowe 4 km drogi szybkiego ruchu - zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Cała droga ekspresowa S17 na odcinku Kurów – Lublin – Piaski będzie miała blisko 67 km długości, a łączny koszt inwestycji wynosi blisko 3,4 mld zł, z czego 2,4 mld zł stanowi dofinansowanie przez Unię Europe
Tematy w artykule: drogi ekspresowe lubelskie

Podobne wiadomości:

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

S19 - otwarta dwa wiadukty nad obwodnicą Lublina

S19 - otwarta dwa wiadukty nad obwodnicą...

Polskie drogi 2016-05-02

Komentuj:

~warszawiak 2013-05-30

Chociaż słowo "wkrótce" to pojęcie bardzo względne, ale daj Boże, oby przetarg wreszcie ruszył, tylko żeby nie było tak, jak z przetargiem na S8-Most Grota, gdzie od ogłoszenia przetargu minęło już 1,5 roku, a umowy do dziś nie podpisano i oczywiście nie rozpoczęto żadnych robót.

~astrolog 2013-05-29

Przetargi na S17 Warszawa - Kurow ruszaja juz w tym roku, wiec i temat z Kolbiela wkrotce sie skonczy.

~warszawiak 2013-05-29

A gdyby tak jeszcze powstała obwodnica Kołbieli, oczywiście od razu dwie jezdnie, byłoby już bardzo dobrze. Bo cała S17 od Lublina do Warszawy to chyba na razie niestety tylko marzenie.

~marekoll 2013-05-29

Tak trzymać - niedawno jeszcze był plac budowy, teraz jest fantastyczna nowa droga. Brawo !!! Jak jeszcze będzie cały system z obwodnicą Lublina i łącznikiem na Puławy to będzie już bajka !!! Pozdrawiam !!!

~astrolog 2013-05-29

Czyli okazuje sie, ze mozna. Brawo oddzial Gdaki w Lublinie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.