mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejny odcinek drogi ekspresowej oddany do ruchu

Kolejny odcinek drogi ekspresowej oddany do ruchu

Dobra wiadomość dla kierowców korzystających z drogi krajowej nr 17 pomiędzy Warszawą i Lublinem. Do użytku został oddany blisko 24 kilometrowy odcinek drogi pomiędzy węzłami Kurów Zachód (nazwa robocza Sielce) – Jastków (Bogucin).

Kolejny odcinek drogi ekspresowej oddany do ruchu
Umowę na realizację zadania podpisano 3 marca 2011 roku. Wykonawca (konsorcjum Mota – Engil Polska Central Europe z siedzibą w Krakowie  - lider, wraz z partnerami: Mota – Engil Engenharia e Construcao Portugalia, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów, Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Puławy) zbudował dwujezdniową drogę klasy S (o długość 23,7 km plus włączenie do obecnego przebiegu drogi krajowej nr 17 (DK 17) oraz łącznicę na węźle Kurów Zachód w ciągu S12 wraz z obiektami inżynierskimi, węzłami, skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi (57 odcinków o łącznej długości 38,4 km) umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg i zapewnienie pełnej obsługi komunikacyjnej terenów przyległych do projektowanej drogi. Przebudowano kolidującą z drogą linię energetyczną 400 kV na długości 7,4 km. Wybudowano 20 obiektów inżynierskich (w tym siedem mostów, trzynaście wiaduktów drogowych, 31 przejść dla zwierząt i płazów) oraz przepusty. Za sprawą lokalizacji inwestycji na obszarze zbiornika wód podziemnych zbudowano szczelny system odwodnienia (o łącznej długości 16,5 km, wraz z dwunastoma zbiornikami retencyjnymi i siedmioma infiltracyjnymi).

Kierowcy mogą korzystać z Miejsc Obsługi Podróżnych ulokowanych po obu stronach drogi ekspresowej na wysokości miejscowości Markuszów. Dostępne są parkingi i toalety, a dzierżawca MOP-u wkrótce rozpocznie budowę stacji paliw z restauracją.

Wjazd  na drogę ekspresową możliwy jest poprzez węzły:

    Kurów Zachód (robocza nazwa Sielce) na przecięciu z projektowaną drogą ekspresową S12 (odc. Puławy – węzeł Kurów Zachód) i istniejącą DK17.
    Kurów Wschód (Kurów) – na przecięciu z drogą powiatową nr 1514L.
    Nałęczów (Przybysławice) – na przecięciu z przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 826.
    Jastków (Bogucin) – na przecięciu z istniejącą DK12/17.

Wartość całego projektu (prace projektowe, wykupy gruntów, budowa i nadzór) wyniosła ok. 785 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kierowcy korzystają już z odcinka S17 od Lublina do Piask, czyli dawnej drogi krajowej przebudowanej do parametrów drogi ekspresowej. Co prawda znaki z białym samochodem na niebieskim tle są jeszcze zaklejone, ale za kilka dni zakończą się formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i będzie można w pełni wykorzystać walory tej trasy. To zbiegnie się z zakończeniem w połowie czerwca prac przy dostosowaniu obwodnicy Piask do parametrów drogi ekspresowej i kierowcy oprócz obecnych 12,1 km zyskają dodatkowe 4 km drogi szybkiego ruchu - zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Cała droga ekspresowa S17 na odcinku Kurów – Lublin – Piaski będzie miała blisko 67 km długości, a łączny koszt inwestycji wynosi blisko 3,4 mld zł, z czego 2,4 mld zł stanowi dofinansowanie przez Unię Europe
Tematy w artykule: drogi ekspresowe lubelskie

Podobne wiadomości:

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~warszawiak 2013-05-30

Chociaż słowo "wkrótce" to pojęcie bardzo względne, ale daj Boże, oby przetarg wreszcie ruszył, tylko żeby nie było tak, jak z przetargiem na S8-Most Grota, gdzie od ogłoszenia przetargu minęło już 1,5 roku, a umowy do dziś nie podpisano i oczywiście nie rozpoczęto żadnych robót.

~astrolog 2013-05-29

Przetargi na S17 Warszawa - Kurow ruszaja juz w tym roku, wiec i temat z Kolbiela wkrotce sie skonczy.

~warszawiak 2013-05-29

A gdyby tak jeszcze powstała obwodnica Kołbieli, oczywiście od razu dwie jezdnie, byłoby już bardzo dobrze. Bo cała S17 od Lublina do Warszawy to chyba na razie niestety tylko marzenie.

~marekoll 2013-05-29

Tak trzymać - niedawno jeszcze był plac budowy, teraz jest fantastyczna nowa droga. Brawo !!! Jak jeszcze będzie cały system z obwodnicą Lublina i łącznikiem na Puławy to będzie już bajka !!! Pozdrawiam !!!

~astrolog 2013-05-29

Czyli okazuje sie, ze mozna. Brawo oddzial Gdaki w Lublinie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.