mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Komisja Europejska: koniec sporu o Rospudę

Komisja Europejska: koniec sporu o Rospudę

Komisja Europejska zapowiedziała wycofanie skargi przeciwko Polsce dotyczącej budowy obwodnicy Augustowa przez cenne przyrodniczo tereny doliny Rospudy. Po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko trasa, którą ma przebiegać droga ekspresowa została zmieniona.

Komisja Europejska: koniec sporu o Rospudę
Przypomnijmy, że w lutym 2007 r. władze polskie wydały zgodę na rozpoczęcie budowy obwodnicy Augustowa, która przecięłaby ważny przyrodniczo obszar doliny Rospudy. Dolina została uznana za obszar specjalnej ochrony ptaków (OSO), a obecnie znajduje się również w wykazie terenów mających znaczenie dla Wspólnoty (Sites of Community Importance - SCI). Dolina ta stanowi mozaikę niezniszczonych siedlisk położonych na terenie jednej z największych i najlepiej zachowanych puszcz pierwotnych w Europie Środkowej oraz niezmienionych przez człowieka obszarów podmokłych.

Po wydaniu zgody na budowę Komisja podjęła natychmiastowe kroki polegające na skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wnioskując o wydanie zakazu kontynuowania prac. W wyniku tych dział prace zostały wstrzymane.

Wiosną 2008 r. Ministerstwo Środowiska zorganizowało okrągły stół, który zgromadził wszystkie strony sporu, w celu oceny alternatywnych wariantów budowy drogi, które umożliwiłyby ochronę cennych przyrodniczo obszarów. W dniu 24 marca 2009 r. władze Polski ogłosiły, że wybrano nową trasę obwodnicy, tzw. wariant przez Raczki, położoną poza obszarami Natura 2000. W związku z tą decyzją Komisja zdecydowała o zakończeniu postępowania.

Sprawa Rospudy nie jest jedyną ze skarg wycofaną przez ETS dotyczącą ochrony przyrody. Obecnie wycofywana jest skarga dotycząca wyznaczania w Polsce sieci obszarów specjalnej ochrony ptaków.

Podobne wiadomości:

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

Polskie drogi 2016-02-23

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

Polskie drogi 2016-04-20

Komentuj:

~x 2009-04-16

Ekofile przypominają mi zidiociałych właścicieli psów. Jak cię ich kundel użre to jeszcze na ciebie nakrzyczą, że nie byłeś szczepiony i pociecha może dostać egzemy. Czemu tak się dzieje? Ponieważ są to ludzie tak pełni miłości własnej a także do swoich idee fixe, że inni ich kompletnie NIE OBCHODZĄ.

~nie ekolog 2009-04-16

No zwyciężyliście ... ekoterroryści. Szkoda że nikt nie dał kasy bo protesty skończylibyście wcześniej, tak jak przy innych inwestycjach. Ehh jak dla kogoś jest ważniejsze życie jakiegoś ptaka, czy żaby niż życie człowieka to ja nie mam dla takiej osoby szacunku. A droga wybudowana się nie zmarnuje, bo w 100% pokrywa się z obecnym przebiegiem przez Raczki... Zdziwieni? A mi się wydaje że powinniście zamieszkać w lesie! Pozdrowienia dla wszystkich ekoterrorystów!

~ekolog 2009-04-16

i z piwem.... ;) ZWYCIEZYLISMY!!!!

~laik 2009-04-16

droga się przyda, zrobi się na końcu parking i budkę z biletami na Rospudę....

~Markowy 2009-04-16

Slyszalem gdzies, ze prace przy obwodnicy byly kontynuowane az do granicy obszaru Natura 2000. Skoro teraz wybrano inny wariant drogi to co z tym fragmentem juz zbudowanym? Zalesic czy co ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.