mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Komplet pozwoleń na budowę A2 do Świecka

Komplet pozwoleń na budowę A2 do Świecka

Wojewódzki Urząd Lubuski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę na ostatni pododcinek  (Świecko – Rzepin, 17,075 km) realizowanej przez AWSAII autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl. Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę zawiera klauzulę rygoru natychmiastowej wykonalności. Autostradą od Świecka do Nowego Tomyśla będziemy mogli przejechać jeszcze przed Euro 2012, a pierwsze samochody mają jeździć po niej już jesienią 2011 roku. Droga będzie miała betonową nawierzchnię, dzięki czemu ma być bardziej wytrzymała. Blisko 106 km autostrady kosztować będzie 1,2 mld Euro.

Komplet pozwoleń na budowę A2 do Świecka
Przy sprzyjających warunkach pogodowych rozpoczęcie robót budowlanych na tym pododcinku możliwe będzie już w marcu br. Wówczas prace prowadzone będą na całej długości autostrady do Świecka liczącym 105,9 km. Odcinek Świecko – Rzepin biegnie śladem funkcjonującej drogi krajowej nr 2.  Zgodnie z umową z rządem, z chwilą przekazania odcinka wykonawcy robót budowlanych (co nastąpi na przełomie lutego/marca br), AWSAII przejmuje odpowiedzialność za letnie i zimowe utrzymanie drogi.

Obecnie prace budowlane są prowadzone na 5 z 7 pododcinków autostrady A2 czyli od Rzepina do Torzymia oraz od Łagowa do Nowego Tomyśla na łącznej długości 71,5 km. Budowa obejmuje zatem blisko 70% trasy. Pododcinek autostrady Torzym – Łagów został przekazany wykonawcy na początku lutego br i prowadzone tam są obecnie roboty przygotowawcze.

Na całym odcinku autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem przewidziano realizację 84 obiektów mostowych (wiaduktów drogowych, wiaduktów autostradowych, mostów autostradowych, przejść dla zwierząt dużych) oraz 119 przepustów dla małych zwierząt oraz płazów. Roboty budowlane zostały rozpoczęte na 35 obiektach mostowych. Przepusty dla małych zwierząt oraz płazów są realizowane sukcesywnie w miarę postępu prac związanych z realizacją nasypu autostradowego.

Przy budowie autostrady pracuje 566 różnego rodzaju jednostek sprzętowych, w tym 57 koparek i 148 wywrotek. Przy budowie pracuje 42 inspektorów nadzoru z firmy WS Atkins – Polska Sp. z o.o.

Ogółem przy realizacji projektu jest zatrudnionych 938 osób, w tym 775 pracowników fizycznych,  163 pracowników umysłowych i inżynierów. Liczba ta zwiększy się po rozpoczęciu prac na pozostałych pododcinkach autostrady.

Cała niemal 106 km autostrada A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla zostanie oddana do użytku jeszcze przed mistrzostwami Euro 2012.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~trzeźwo patrzący 2010-02-25

"Przy budowie autostrady pracuje 566 różnego rodzaju jednostek sprzętowych, w tym 57 koparek i 148 wywrotek" - ach jak dobrze, że tak dokładnie wyliczyli! Szkoda tylko, że budowy nie zaczęli już w 1990r. Nawet budując w ogólnie nam wszystkim znanym tempie, to od 1990r. do dziś mielibyśmy już chyba gotowe podziemne METRO od granicy do stolicy, a nie tylko - jak to mamy w tej chwili - raptem 250km autostrady, czyli większą połowę...

~Wyjaśnienie dla "myślących inaczej" 2010-02-24

Odcinek Świecko-Rzepin dopiero zaczną budować, ponieważ pozwolenie na budowę zostało dopiero teraz na ten odcinek wydane.

~astrolog 2010-02-24

Zaczeli, tylko trzeba czytac uwaznie, a nie zadawac debilne pytania.

~podróżny 2010-02-23

To jeszcze tego nie zaczeli budować?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.