mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Komu dawną DK3 w lubuskiem?

Komu dawną DK3 w lubuskiem?

Dużo emocji wzbudza sprawa przekazania istniejącej drogi krajowej nr 3 gminom w woj. lubuskim w związku z oddaniem do użytku drogi ekspresowej S3.  - Będziemy prowadzić negocjacje każdy z każdym. Nie uciekniemy od tego. Nie możemy  zostawić regionu w nieładzie drogowym – zaznaczyła marszałek Elżbieta Polak.

Komu dawną DK3 w lubuskiem?
Wcześniej przedłożono propozycje przejęcia przez zarząd województwa lubuskiego poszczególnych odcinków starej drogi krajowej nr 3 w zamian za oddanie dla samorządów wybranych dróg wojewódzkich.

- Jesteśmy w przededniu oddania odcinka S3 z Sulechowa  do Międzyrzecza. Następnie będzie oddany odcinek Międzyrzecz – Gorzów. Każdy, kto jeździ tą drogą widzi, jak bardzo zmieniła się dostępność komunikacyjna. Chcemy, aby wszystkie samorządy skorzystały z tego faktu. Zleciliśmy ZDW w Zielonej Górze przygotowanie wstępnej koncepcji zmian kierunków ruchu i przyporządkowania dróg zarządcom oraz możliwości w tym zakresie. Jest to okazja do uporządkowania kategorii dróg na terenie województwa lubuskiego – mówiła podczas ostatniego spotkania  p.o. dyrektora departamentu Gospodarki i Infrastruktury Danuta Wesołowska – Wujaszek.

Marszałek Elżbieta Polak uważa, że samorządu województwa także nie stać na przejęcie takiej ilości dróg. Jednak w kontekście środków z unijnych w nowej perspektywie finansowej, samorząd zrobi wszystko, aby uporządkować sieć dróg w regionie.  - Zarząd województwa rozumie tę niezwykle trudną sytuację dla gmin i powiatów. Wyrażamy gotowość przejęcia starej drogi nr 3. Proszę jednak wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe. To jest zadanie, które kosztuje bardzo dużo. Na infrastrukturę transportową przeznaczamy najwięcej pieniędzy w Polsce. Przejęcie tak długiej drogi to jest szaleństwo bez zmiany struktury finansowej, która od wielu lat jest niezmienna. Jesteśmy więc w takiej samej sytuacji. W związku z tym  doszliśmy do wniosku, że należy się dogadać. Będziemy starali się pomóc – mówiła marszałek. - Mamy nową perspektywę 2020 i mamy pieniądze na drogi wojewódzkie. Chcemy wam oddać drogę wojewódzką, ale zrobioną w dobrym stanie. Mamy teraz instrument. Zwiększenie alokacji na infrastrukturę drogową, o co wnioskuję pozwoli nam na przekazanie dróg w bardzo dobrym stanie – przekonywała.


Marszałek Elżbieta Polak zaproponowała ustalenie harmonogramu spotkań z każdym powiatem i gminami w obrębię poszczególnych powiatów pod nadzorem UMWL. Spotkania te odbywać się będą w sierpniu. Mają one na celu wypracowanie rozwiązań dotyczących starej „trójki”.
Tematy w artykule: lubuskie

Podobne wiadomości:

Nowa nawierzchnia dróg skróci drogę hamowania

Nowa nawierzchnia dróg skróci drogę hamowania

Polskie drogi 2015-06-23

Wybrano wykonawców MOP-ów na S3

Wybrano wykonawców MOP-ów na S3

Polskie drogi 2015-06-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando